Dokad će naÅ¡i učenici ‘bubati’ napamet fakte i definicije?

(24 sata) ‘Bubanje’ napamet bespotrebnih definicija i činjenica je problem hrvatskog Å¡kolstva, kažu mnogi profesori i roditelji. Nitko ne osporava da učenici moraju razvijati osnovnu vjeÅ¡tinu pamćenja. Lijepo je vidjeti djecu koja znaju izrecitirati pjesmu napamet. To je neÅ¡to Å¡to je korisno za mozak i razvoj. MeÄ‘utim svi se dobro sjećamo da smo u Å¡koli učili fakte i godine koje smo već sljedećeg dana zaboravili. ÄŒesto to kratkoročno znanje nije naÅ¡lo primjenu. DoduÅ¡e, neki su tome prirodno skloni pa izrastu u dobre natjecatelje na kvizovima, meÄ‘utim takvi su rijetki kao i oni koji lijepo pjevaju.

ÄŒesto se može čuti da mnoga djeca koja su zavrÅ¡ila srednje Å¡kole ne znaju učiti i ne razumiju ono o čemu uče, čitaju, govore i ne povezuju te informaciju u smislenu cjelinu. Kako rijeÅ¡iti taj problem? Može li Kurikulum biti spasonosno rjeÅ¡enje za pretrpanost i manjak angažmana učenika? Je li Å¡kola jednostavno dosadna u usporedbi s svime Å¡to okružuje djecu – igre, filmovi, mediji, druÅ¡tvene mreže itd… Može li se uopće Å¡kola s time natjecati?

2 Comments

  1. Dok to bude pisalo u planu&programu odnosno kurikulumima koje propisuje Ministarstvo.

    Inače, velik broj nastavnika inzistira na apsolutnom minimumu minimuma “bubanja”, a pokuÅ¡avaju učenike natjerati da razmiÅ¡ljaju. MeÄ‘utim, ja otprilike jednom mjesečno čujem “profesore, nemojte da moramo razmiÅ¡ljati, dajte da naučimo i odgovaramo i kvit”. Kod mene je “bubanje” dovoljno za dvojku, ne viÅ¡e, ali onda zbilja treba nabubati. Pa ti biraj. Ako ti se ne “buba”, izvoli razmiÅ¡ljati.

  2. Pa naravno da moraju za početak naučiti neke činjenice, a tek onda dolazi razumijevanje gradiva. Meni je smijeÅ¡no kad svi inzistiraju na nekom silnom “razumijevanju” – bez činjenica…
    I istina je da klinci više vole štrebati napamet, nego uključiti moždane vijuge

Comments are closed.