piÅ¡e: Jeanne d’Arc (a.k.a. Tamara Å oić)
Ne mogu se sjetiti niti jednog zanimanja u kojem je teoretiÄar toliko podcijenio praktiÄara.
Pokušavam zamisliti nekog kirurga usred operacije sa skalpelom u ruci kako nadziran operira, a nakon toga mora odslušati dvosatnu bukvicu, predavanje i analizu vlastitoga rada temeljenog na višegodišnjem iskustvu.
Od nekog bez iskustva.
PokuÅ¡avam zamisliti na Å¡to bi sliÄila jedna takva operacija u kojoj mudri teoretiÄar, nakrivljene glave, s naoÄalama na pola nosa i bilježnicom u rukama s visoka procjenjuje rad Äovjeka koji u nogama ima bezbroj uspjeÅ¡nih, manje uspjeÅ¡nih, a ponekad i izgubljenih utakmica.
Jer i izgubljena utakmica je odigrana utakmica.
Dok je sjedenje u poÄasnoj loži i arlaukanje (uz dužno poÅ¡tovanje ekipi iz lože) ipak samo gledanje.
PokuÅ¡avam zamisliti kirurga s graÅ¡cima znoja na Äelu, posvećenog onome Å¡to radi, kako osjeća pogled uprt u svaki svoj pokret, mimiku i uzdah, znajući da će, kad sve napokon bude gotovo, morati odsluÅ¡ati detaljnu analizu onoga Å¡to je uÄinio bezbroj puta, a Å¡to onaj koji procjenjuje njegov rad iz poÄasne lože – zna samo iz udžbenika.
PokuÅ¡avam zamisliti tog istog kirurga kako stoiÄki sluÅ¡a svaku primjedbu, svaku nebuloznu sugestiju neprimjenjivu u praksi dok se istovremeno njegov pacijent polako budi iz anestezije i nekim Äudom, preživljava.
I ne mogu ga zamisliti.
Barem ne na naÄin na koji to Äine nama.
Pojavit će se tako neka gospoÄ‘a iz poÄasne, natkrivene, stadionske lože, uÅ¡etati u razred koji nikad prije nije vidjela, procijeniti djecu o kojoj ne zna niÅ¡ta, procijeniti njihovu reakciju na nekakav umjetan, sterilan naÄin rada na kakav nisu navikli pa će i oni sami djelovati umjetno i sterilno – i iz poÄasne lože donijeti svoj sud.
Usporedit će viÄ‘eno s onim Å¡to je proÄitala u nekom udžbeniku jer s vlastitim iskustvom usporeÄ‘ivati ne može.
Vlastitog islustva gledatelji poÄasne lože nemaju, a ako su ga nekad i imali, ne znaÄi da su se u stanju spustiti s tribina i ravnopravno s utreniranim igraÄima naviklim na kiÅ¡u, sunce i sudaÄke smicalice – odigrati utakmicu do kraja.
U naÅ¡em je poslu praktiÄar kljuÄ svega.
Kao i uostalom u svakom poslu.
Ali jedina smo struka potpuno nadjaÄana i nadglasana teoretiÄarima.
Ljudima koji su zaboravili da je razred živ organizam, nepredvidiv i divan u isto vrijeme.
Ljudima koji priÄajući o nekim novim metodama te iste metode mogu nauÄiti samo od nas.
Samo u razredu.
I svjesni su da svojim ulaskom u naÅ¡e razrede – uÄe od nas.
Bit će da je to ono Å¡to ih najviÅ¡e muÄi.
Pa su nas morali nadjaÄati i nadglasati.
Ali nadigrati – e to će malo teže ići.
Ipak mi imamo viÅ¡e utakmica u nogama od ekipe iz poÄasne lože.
Zato i jesmo na terenu!
Što vrli savjetnik, kad je već pun tako mudrih savjeta, ne ostane koji mjesec u razredu i popravi sve što je, diletant nastavnik zabrljao.
InaÄe, poznato je da, usmeno priÄaju svaÅ¡ta, a u nalazu piÅ¡u puno opreznije. Iako sam imao i žalostan sluÄaj gdje je i u nalazu pisalo o „ravnoteži u Svemiru“, „ljubavi kojom pomazanici nastavniÄkog posla moraju obgrliti razred“ te je bilo joÅ¡ sijaset poezije, a tražila se, ni manje ni viÅ¡e nego, jedna smjena i tri otkaza.