piše: Mate Milas
ZapoÄeo bih jednom parabolom o sretnom uÄitelju. Bit će to uÄitelj sviranja gitare, ali, neka vam ne bude teÅ¡ko, vi zamislite da govorim o uÄitelju hrvatskoga jezika i o nastavi predmeta Hrvatski jezik.
Recimo, dijete vam se doÄepa neke stare gitare koja je samo skupljala praÅ¡inu na ormaru. Tupka, lupka, svirucka i primijetite da s vremenom sjajno oponaÅ¡a neke skladbe koje Äuje iako mu/joj je tek Å¡est–sedam godina. Bez ikakve poduke. Nesumnjivo je rijeÄ o glazbeno talentiranome djetetu. (Parabole radi, podsjećam da djeca kojima je hrvatski materinski jezik, u prvi razred osnovne Å¡kole dolaze s izvrsnim znanjem hrvatskoga jezika za svoju dob.)
I tako, odluÄite da bi bilo dobro dijete upisati u Å¡kolu gitare, gdje će s njim raditi jedan uÄitelj koji ima sve moguće diplome, preporuke i sliÄno. I bilo je doista povoljno: 50 kn po satu… I ide dijete godinama u Å¡kolu, povratne informacije su izvrsne, nakupilo se s vremenom već oko 1500 sati poduke. IzraÄunati nije teÅ¡ko: oko 1500 x 50 = oko 75 000 kn. (NaÅ¡i uÄenici do kraja srednje Å¡kole imaju viÅ¡e od 1500 sati Hrvatskoga jezika.) VoziÅ¡ raspalog Clija iz 1999., iza kojeg, kad ide uzbrdo, ostaje trag ko iza mlaznog aviona, ali dobro, kad je neÅ¡to za djetetovu budućnost, valja se žrtvovati.
Jednom prilikom roštiljaš iza kuće s kumom iz Požege i rodijakom iz Imotskog i baš naiđe dijete s gitarom nakon nastave. Kum zamoli da im štogod odsvira.
„Ajde nešto od rane Azre“, kaže kum.
I dijete poÄne, ali sve to zvuÄi priliÄno jadno. Svi se pogledavaju, ali ne žele niÅ¡ta reći da ne povrijede dijete. Majka ulijeće kazavÅ¡i kako se tamo nisu vježbale takve pjesme nego klasiÄna glazba.
„Ma ne,“ kaže dijete, „sve smo mi to obrađivali.“
I zapoÄne onda klapske pa tamburaÅ¡ke hitove itd., ali sve to zvuÄi nikako. Rodijak iz Imotskog smijulji se kod roÅ¡tilja, a kum ulovi jednu stanku i zapoÄne s djetetom razgovor o glazbi. I stvarno, dijete izvrsno poznaje povijest glazbe svih žanrova, biografije poznatih gitarista, zna sve živo o naÄinu izrade gitare, akustici, materijalima, ma svaÅ¡ta… ali svirati, brate, ne zna. U ocu cijelo vrijeme kuha, samo Å¡to ne uzavre. Gleda Clija iz ’99. parkirana u dvoriÅ¡tu (već desetak dana nije u voznom stanju) i zamiÅ¡lja onog uÄitelja gitare, hipstera s fensi naoÄalama… a joÅ¡ zna toÄno gdje stanuje. Žena mu prilazi i stavlja ruku na rame, znajući dobro Å¡to mu sad pada na pamet.
„Čovjek je samo radio po nastavnom planu i programu“, kaže kum pomirljivo kad je dijete otišlo…
E dobro, zavrÅ¡io bih ovdje s priÄom jer se poslije zapravo niÅ¡ta bitno nije dogodilo. No dužan sam razjasniti zaÅ¡to je ovo bila parabola o sretnom uÄitelju gitare. Naime, otac je imao gadnu žgaravicu, joÅ¡ od neke svadbe prije dva dana, tako da, za divno Äudo, nije bio okusio ni kumovu slavonsku Å¡ljivovicu ni rodijakovu imotsku kujundžuÅ¡u. Ali da je bio u svojoj uobiÄajenoj formi, uÄitelju gitare, vjerujte mi, ne bi pomoglo ni da je brži od antilope.
Da, znam da su mnogi profesori hrvatskoga koji ovo Äitaju već ljuti na mene. „Što ti hoćeÅ¡ reći, da mi nauÄimo uÄenike kad se rodio Krleža, kakav je prsten Judita nosila, nauÄimo ih podcrtavati subjekt i predikat, razliku izmeÄ‘u alofona i alomorfa; ali da ih ne nauÄimo dobro pisati niti dobro govorno izlagati na standardnome jeziku?! To je pretjerana i neprimjerena optužba!“
Dobro, možda sam ponešto pretjerao, ali evo malo sam proguglao ovu temu pa poslušajmo što o tome kažu puno veće face od mene:
„Nisam mogla shvatiti Å¡to studenti uopće piÅ¡u jer se puno njih uopće ne zna izražavati pa sam se odluÄila za ispite ‘na zaokruživanje’ i ‘dopisivanje’ te na usmeno ispitivanje. Ono Å¡to me posebno zaÄudi jest (…) da puno takvih studenata dolazi iz elitnih gimnazija, u kojima su imali petice. (…) …a nisu na prvoj godini fakulteta kadri napisati seminarski rad…“ (Marija Boban, Pravni fakultet, Split).
„Moje iskustvo pokazuje da je kod svakog drugog akademski obrazovanog graÄ‘anina, bez obzira na to je li rijeÄ o lijeÄniku, pravniku ili ekonomistu, pismenost na razini osnovne Å¡kole.“ (Nives OpaÄić, bivÅ¡a profesorica Filozofskog fakulteta u Zagrebu).
„…Hrvati postaju nepismen narod. Imate dio studenata koji nisu dorasli tome da uopće završe srednju školu.“ (Milivoj Solar, bivši profesor Filozofskog fakulteta u Zagrebu).
I sad da vam ispriÄam jedan svoj sluÄaj. Nakon neke priredbe u mojoj osnovnoj Å¡koli prilazi mi Äovjek i nosi neke papire. Bio sam njegovu djetetu razrednik i predavao mu Hrvatski Äetiri godine. Otac nije gotovo nikad dolazio na razgovore sa mnom ni na roditeljske, no odmah sam ga prepoznao. Snažan Äovjek, ko od brda odvaljen, obrijane glave, vlasnik teretane u susjednom kvartu. Nisam bio baÅ¡ siguran kako se zove, ali znao sam da ga zovu HrÄ‘a i da je nezgodan lik. A sin mu je Marko bio suÅ¡ta suprotnost: sjajan, miran uÄenik, izvrsno je znao gramatiku i pisao najbolje pjesniÄke radove.
Neki me neugodan osjećaj presjekao kad sam susreo HrÄ‘ine oÄi.
„Jeste vi prof. Milas?“
„Je… je, da, jesam.“
„Šta je ovo?“ kaže Hrđa i rastvara papire. Vidim tekst izmasakriran crvenom profesorskom olovkom. Osjetim zadah alkohola.
„Moj Marko je na prvoj godini Prava. Profesorica kaže da ne zna napisat najjadniji seminarski rad!“
„Da, ali…“
„Šta ali, šta ali! U tebe je imo uvijek peticu. Kako to!? Ajde mi reci kako to!“
Ne znam što bih mu rekao, ne mogu sad reći da je mali dobro pisao pjesme jer će na to poludjeti.
„Ali da samo znate kako vam je on dobro znao gramatiku…“
„Ma šta gramatiku!?“
„Znate, gospon HrÄ‘a, samo je on u razredu znao podcrtat subjektne reÄenice uz obezliÄene glagole!“
„E ako te ja obezliÄim“, kaže ljuto HrÄ‘a, primi me za ovratnik, priljubi uza zid i odigne od zemlje ko da imam 15 kila. „Ako te ja obezliÄim, dom zdravlja te neće sastavit!“
Hajde dobro, ovu sam priÄu izmislio radi dramatike teksta i da zaokružim parabolu o sretnom uÄitelju. Ipak, u priÄi nije izmiÅ¡ljeno da uÄenici podcrtavaju subjektne sureÄenice uvedene uz obezliÄene glagole glavne sureÄenice. Ne vjerujete? Zavirite u udžbenike i radne, u natjecanja iz Hrvatskog jezika.
I sad, je li dobro što se u okviru kurikul(ar)ne reforme krenulo u promjene u nastavi Hrvatskoga jezika? Pitajte Hrđu.
Uistinu, valja pitati Hrđu.
U ovom su druÅ¡tvu kojekakvi HrÄ‘e i RoÄ‘e neupitni autoriteti…