(Novi list) Najmanje 40.000 uÄenika u 60 osnovnih i srednjih Å¡kola trebalo je od jeseni sudjelovati u eksperimentalnoj provedbi kurikularne reforme, ali to se neće dogoditi. Kurikularna je reforma odgoÄ‘ena za 2017. godinu, a hoće li se tada, i u kojem obliku nastaviti, ovisit će o budućoj vladi. Eksperimentalna provedba reforme trebala je zapoÄeti u prvim, trećim i petim razredima osnovne Å¡kole, te u sedmim razredima za prirodoslovne znanosti, a u srednjoj Å¡koli u prvom razredu te trećem i Äetvrtom za druÅ¡tvene znanosti.
Odgoda kurikularne reforme za godinu dana i nije toliko sporna, obzirom da za prosvjetne vlasti za nju ionako nisu pripremile teren. ÄŒak su i autori reforme dali do znanja da godinu dana, u cilju kvalitetnije reforme, ne znaÄi gubitak. Pitanje je, meÄ‘utim, tko će nakon razrjeÅ¡enja Ekspertne radne skupine voditi reformu, i u kojem pravcu. Ministar Å ustar najavio je da će u najkraćem roku imenovati novo tijelo za koordinaciju javne rasprave o cjelovitoj kurikularnoj reformi. Ako u njemu budu osobe koje inzistiraju na temeljitim izmjenama postojećih dokumenata, kurikularna reforma koju su pripremile stotine nastavnika pod vodstvom Borisa Jokića može se u narednim mjesecima potpuno izmijeniti.
Škola za život
Novi su kurikulumi nastavno gradivo skratili za oko 30 posto, a predviÄ‘aju uÄenje manje formula, godina i pojmova, te viÅ¡e pokusa, Äitanja i tjelesne aktivnosti. Å kola u kojoj se uÄi za život i za uspjeÅ¡no snalaženje na radnom mjestu, umjesto za Å¡to bolji prosjek ocjena kao danas, priÄekat će joÅ¡ neko vrijeme. Å teta zbog odugovlaÄenja s reformom, smatraju struÄnjaci, ne mora biti velika ako se Å¡kolska godina 2016/2017. iskoristi za dobru pripremu eksperimentalne provedbe od jeseni 2017. godine.
– Ne mislim da to nužno mora biti godina gubitka. Treba napraviti priliÄno opÅ¡irne i temeljite pripreme da se uvede novi kurikulum, treba jako dobro pripremiti uÄitelje, provesti javnu raspravu, pripremiti nastavne materijale… Za sve to treba dosta vremena, godinu dana ima se Å¡to raditi – komentira Neven Budak, voditelj Povjerenstva za provedbu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije.
Svjestan je, meÄ‘utim, da će sudbina kurikularne reforme ovisiti prije svega o novoj postavi na Äelu MZOS-a nakon parlamentarnih izbora.
– SvjedoÄili smo nizu glupih politiÄkih poteza, pa me ne bi Äudilo ni da se netko sjeti ili zaustaviti reformu, ili je toliko promijeniti da ona izgubi svaki smisao – kaže Budak. Osim novih kurikuluma, istiÄe, obrazovna reforma ne može se provesti ni bez ostalih mjera predviÄ‘enih Strategijom obrazovanja, koje obuhvaćaju bolje materijalne uvjete rada u Å¡kolama, reviziju uÄiteljskih studija, trajno obrazovanje nastavnika, razvoj sustava kvalitete, vanjskog vrednovanja i samovrednovanja Å¡kola, licenciranja ravnatelja, uvoÄ‘enja sustava podrÅ¡ke uÄenicima s teÅ¡koćama i nadarenim uÄenicima….
Otkad je obrazovna strategija donesena, vlasti po njegovom sudu nisu pokazale dovoljno interesa za njenu provedbu, a jednako su nezainteresirane bile i Milanovićeva i Oreškovićeva vlada.
– Na svim tim mjerama moramo poÄeti raditi odmah, jer nas svaka godina koju izgubimo vuÄe prema europskom dnu, i u obrazovnom smislu, ali i u gospodarskom i druÅ¡tvenom smislu – zakljuÄuje Budak.
Dok kritiÄari Cjelovite kurikularne reforme likuju zbog prilike za radikalnim zahvatima u dokumente koji im nikako nisu po volji, poslodavci su zabrinuti jer su se nadali brzim i djelotvornim promjenama zastarjelog Å¡kolskog sustava.
– Å teta je svake izgubljene godine. Kurikularna reforma donijela je poboljÅ¡anja ne samo u smislu nastavnih sadržaja, nego i promjene naÄina uÄenja, koji se umjesto na Äinjenice fokusira na razmiÅ¡ljanje. Zbog pogreÅ¡nog naÄina uÄenja danas imamo problem slabog interesa za inženjerska zanimanja i STEM podruÄje. Osim toga, kurikularna reforma bi kroz objektivnu povratnu informaciju uÄeniku i roditelju o stvarnom znanju omogućila razvoj osobne odgovornosti i konkurentnosti, Å¡to je poslodavcu izuzetno važno. Kad svima podijelite petice, uÄenik stjeÄe dojam da se u životu ne treba truditi – ocjenjuje Mislav Balković, predsjednik HUP-ove Udruge poslodavaca u obrazovanju.
Sadržajni problemi
Sadržajni su prijepori o tome što piše u udžbenicima povijesti poslodavcima posve sporedni, jer vape za kvalitetnom radnom snagom, pripremljenom za radno mjesto.
– Sadržajni su problemi minorni, neovisno o njima mora se krenuti s pripremom terena za sljedeću godinu – poziva Balković.
Ako reforma padne u zaborav neće se, kaže, naizgled dogoditi niÅ¡ta dramatiÄno, ali će hrvatsko gospodarstvo nepovratno potonuti.
– Sunce neće prestati izlaziti ako reforma ne krene, niti će u Bruxellesu ikoga uzbuditi što će Hrvati živjeti lošije, a naš životni standard padati. Ali bi bilo jako tužno da se to dogodi. Hrvatska sa svojim obrazovnim sustavom godinama zaostaje za zemljama s kojima bismo se htjeli uspoređivati, a ako hitno ne krenemo s refomom, pametni će odlaziti, a mi ćemo polako, ali sigurno, ići i dalje prema europskom dnu – upozorava Balković.
po meni bi trebalo u reformu uvrstiti i modernizaciju Å¡kola.
Svaki uÄenik i student bi trebao dobiti tablet, te bi se tiskane knjige trebale izbaciti. Svi udžbenici bi bili na tabletu. Tako bi se uÅ¡tedjelo puno novca na tiskanje udžbenika i lakÅ¡e bi se mijenjao sadržaj u njima.