(Jutarnji list) Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Predrag Å ustar (HDZ) na juÄeraÅ¡njoj je sjednici Vlade držao Ävrst stav da u njegovu resoru nema prostora za uÅ¡tede. Tvrdnju je branio potrebom za proraÄunskom stabilnošću i provedbom reforme.
Kako ste to obrazložili?
– Tako da na obrazovanju djece ne treba Å¡tedjeti, kao i da gospodarstvo ne može funkcionirati bez obrazovanja i znanosti. Tu treba investirati, a ne Å¡tedjeti. Kolege u Vladi koji bolje poznaju proraÄun od mene neka mi ponude argumente za uÅ¡tedu. Jedino na Äemu ću inzistirati jest da se taj iznos naknadno vrati u sustav.
Jednom ste izjavili da razmišljate beskompromisno i ne bježite od fajta. Je li to taj fajt?
– To su bile mladenaÄke izjave, ali ostaju. Koja bi alternativa bila? Da sam spreman na kompromis i da se bojim? Ne, ova deviza zato kod mene ostaje, ne odustajem. Ali, da pojasnim, fajt znaÄi suÄeljavanje argumentima.
Ako vam proraÄun ne proÄ‘e bez rezova, otići ćete iz Vlade?
– Nitko od nas ne zna kako će se stvari razvijati. Prihvatiti sramotno rjeÅ¡enje nikad ne bih mogao, ali vjerujem da se to od mene neće niti tražiti.
Za Å¡to vam u resoru prvenstveno treba novac?
– Reforma obrazovanja ne može se raditi uz rezove. Ako smo se nacionalnim konsenzusom dogovorili da idemo u reformu, onda to moraju pratiti sredstva. To je važno jer hrvatski obrazovni sustav približava europskom, Å¡to znaÄi da će naÅ¡a djeca imati bolje Å¡kolovanje i stabilnost sustava. Druga važna stavka jest potreba uÄiniti naÅ¡u znanost spremnom na izazove gospodarstva. ViÅ¡e brige moramo dati postdoktorandima, oni moraju biti bliže gospodarstvu. Taj model suradnje obrazovanja i gospodarstva moramo osmisliti. Moramo osigurati i bolje funkcioniranje Zakladi za znanost, Äija sadaÅ¡nja sredstva od 79 milijuna kuna, predstavljaju proraÄun omanjeg njemaÄkog sveuÄiliÅ¡ta. Taj iznos treba barem udvostruÄiti, aktivirati i druge izvore.
Sindikati Å¡kolstva stavit će pred vas zahtjev za povećanjem plaća uÄitelja. Å to im možete ponuditi u 2016.?
– Normalno da hoće. Bio sam Älan sindikata kao zaposlenik visokog obrazovanja i mogu reći da sindikati jako dobro brane prava Älanova. Moje iskustvo s njima je da ako im ponudite dobre argumente, možete ih uvjeriti. Konkretno, u to da u prvome razdoblju idemo u reforme, a onda oporavkom gospodarstva možemo stvoriti uvjete da se plaće nastavnika povećaju. Ukoliko pritom budemo petljali, igrali zakulisno s loÅ¡im argumentima, onda teÅ¡ko možemo raÄunati da ćemo u sindikatima imati sugovornika i sudionika u reformama.
Vjerujete da ćete sindikate uspjeti uvjeriti da prihvate reformu umjesto većih plaća?
– Volio bih da sustav bude financijski stabilan i da ne idemo u rezove, te osiguramo socijalni mir. Sindikati su predobri pregovaraÄi da bi im se nudila floskula. Moram ih snagom argumenata uvjeriti. Kad budu bolji uvjeti, razgovarat će se o većim plaćama.
U smjernicama Domoljubne koalicije navedeni su financijski ambiciozni ciljevi. Recimo, uvođenje jednosmjenske nastave. Otkud novac za to?
– To je bila smjernica. Uvidom u mogućnosti proraÄuna, ne može se raÄunati da će svi navedeni pravci biti ispunjeni u jednome mandatu. KratkoroÄno, dakle, to nije prioritet. O ideji jednosmjenskog radu Å¡kola treba razmiÅ¡ljati kada se stvore preduvjeti. U Å¡koli sam imao dvosmjensku nastavu i nisam vidio u tomu nikakav problem.
Europske države ne poznaju rad škola u smjenama.
– Ne možemo priÄati ambiciozno o velikim planovima, bolje je postaviti prioritete. Hajmo biti racionalni.
ZnaÄi da su smjernice Domoljubne koalicije neracionalne?
– Ići sada ispunjavati tu smjernicu nije ostvarivo. Smjernice Domoljubne koalicije su vizija. Kada gledate akcijske planove, strategije ili dokumente, oni zvuÄe super, no provedbeno s njima “štekamoâ€.
ZnaÄi li to da je i najava uvoÄ‘enja državne mature općenita postavka?
– Mala matura je jedno od mogućih rjeÅ¡enja. Ako se pokaže da je bolje rjeÅ¡enje da vrednujemo rad uÄenika bez zavrÅ¡nog ispita, onda nećemo uvoditi malu maturu. No, ako se postigne konsenzus da je mala matura bolje rjeÅ¡enje, onda ćemo je uvesti. KljuÄna je otvorenost prema argumentima.
Kako ćete financirati reformu školstva?
– TeÅ¡ko mi je procijeniti koliko bi sve to koÅ¡talo, no imat ću neke pokazatelje nakon Å¡to idući tjedan razgovaram s ministrom financija. Kad iskomuniciramo vizije, procijenit ćemo koliko ćemo i kojom dinamikom financirati reformu. Ne treba zaboraviti ni na sjajnu pomoć europskih fondova.
Jesu li rokovi realni? Može li se krenuti od jeseni s eksperimentalnom provedbom reforme?
– Rokovi su dosad poÅ¡tovani, a nakon struÄne i javne rasprave poÄetkom iduće Å¡kolske godine eksperimentalno bi krenula reforma u 60-ak Å¡kola. Mislim da je to ostvarivo, no naravno, treba priÄekati i vidjeti kakve će biti struÄna i javna rasprava. Mislim da će ona biti poput vjenÄanja, nakon toga vozimo dalje. Bude li potrebno da se stvari prolongiraju, onda ćemo to i u Äiniti.
Koji države su vam uzori u politikama znanosti i visokog obrazovanja?
– U Nizozemskoj i Izraelu postoji jasni prioriteti i tu nema trzavica, a to je ono Å¡to je potrebno državi. Stabilnost obrazovanja je neÅ¡to Å¡to teÅ¡ko može trpjeti dnevnu politiku i mandatna razdoblja. Tu je potrebna stabilnost i tu možemo puno uÄiti od zemalja koje su bolje uredile svoje sustave. Kod nas joÅ¡ uvijek primjećujem autizam jer ne vidimo da ispred sebe imamo predivne delicije unutar EU-a nego ih ignoriramo.
Koje su za vas te delicije?
– Dobri znanstveni projekti bitni za gospodarstvo. O njima se država i sveuÄiliÅ¡ta itekako trebaju brinuti. Primjerice, ako jedan znanstvenik ima sjajan komercijalni projekt, tada se gleda da mu se smanji vrijeme provedeno u nastavi. Inzistira se na tome da se znanstvenicima prizna rad na komercijalnom projektu. NaÅ¡i znanstvenici nisu uopće tako loÅ¡i u publikacijama, ali mislim da zaostaju u transferu znanja prema tehnologijama. NaÅ¡oj znanstvenoj zajednici nedostaje primjene i prepoznavanja potencijala za gospodarstvo. Uz to, situacija je da netko tko doktorira najÄešće ostaje na javnom institutu ili sveuÄiliÅ¡tu, umjesto da mu se omogući transfer prema malom i srednjem poduzetniÅ¡tvu. Nemoguće je priÄati o razvoju gospodarstva bez istraživaÄko-kompetitivnih proizvoda. Te sjajne mlade ljude treba i gospodarstvo. Ne moraju ono zavrÅ¡avati samo na institutima ili na sveuÄiliÅ¡tu.
U svijetu je trend deetatizacije sveuÄiliÅ¡ta. Treba li ga slijediti?
– Država u razvijenim druÅ¡tvima nije velika mama koja brine o svakom pokretu onoga za kojeg skrbi. Ona sveuÄiliÅ¡ta koja stoje visoko na svjetskim ljestvicama, njihov udio proraÄunskih sredstava je u postupnom padu, a raste izvanproraÄunski novac – kroz zaklade ili europske fondove, odnosno novac privatnog sektora. To je naprosto europski trend. Mi možemo reći, OK, idemo po drugome modelu, no ako uspjeÅ¡ne znanstvene zajednice i druÅ¡tva pokuÅ¡avaju uhvatiti upravo taj trend, onda bih rekao da je vrijeme da i mi tako poÄnemo razmiÅ¡ljati. Isto tako, programskim ugovorima treba uvesti red u visokoÅ¡kolski sustav. ÄŒim prije poÄnemo s time, imat ćemo bolju sliku o naÅ¡im sveuÄiliÅ¡tima, a u drugi plan past će priÄe o integraciji sveuÄiliÅ¡ta.
Kakav je vaÅ¡ stav o uvoÄ‘enju vauÄera?
– Pitam se je li najbolje rjeÅ¡enje za naÅ¡ sustav. Nisam siguran da je izravno uvoÄ‘enje takvog modela u ovome trenutku najbolje za nas.
Djelujete viÅ¡e kao znanstvenik nego politiÄar. Ipak, ovo vam je već druga stranka. Å to molekularni biolog i filozof radi u politici?
– Ovo mi je druga stranka i to je to, neću viÅ¡e! Ja sam u HDZ-u doma.
Tako se niste osjećali u laburistima?
– Kao Å¡to sam rekao, u HDZ-u sam doma. Volim politiku, ona je grozna gnjavaža i tlaÄenje, ali je strast, volim je…
Zar politiku na hrvatski naÄin?
– Da, prvo lokalna, sada na nacionalnom nivou. Hoće li se ta strast izlizati u nekom trenutku, vidjet ćemo. Politiku vidim kao kreativnu stvar.
Što je tu kreativno ako sami ne možete izabrati zamjenika i pomoćnike?
– OÄekujem da ću na tanjuru dobiti nekoliko imena, nakon Äega ću razgovarati sa svima. Ukoliko mi ne odgovaraju, budite sigurni reći ću – joÅ¡ mi ih Å¡aljite. Na kocki je puno viÅ¡e no Å¡to bilo tko od nas sa svojim individualnim karijerama ima. DoÅ¡li smo do krajnjih granica. Politika je kompromis, no ne može biti kompromis koji je iracionalan.
Iracionalno je nametanje zamjenika i pomoćnika?
– Iracionalno je ono Å¡to Å¡kodi.
Hoće li vam Å¡koditi sport u vaÅ¡em resoru? Vidite li poput vaÅ¡eg prethodnika Jovanovića u sportu moÄvaru?
– Ne bih govorio o terminu moÄvare. Tako ne treba suditi o hrvatskom sportu u kojem imamo sjajne reziltate i ogroman potencijal. U planu je prvo donijeti Strategiju o sportu, a potom Zakon o sportu.
Je li toÄno da vas je za ministra odabrao premijer OreÅ¡ković?
– Moja prijelomnica bila je razgovor s premijerom. Tom Äovjeku vjerujem. HDZ mi je politiÄki dom. Vlada je hrvatska, a ne HDZ-ova.