piše: Žukov
Život u Hrvatskoj ponekad se, napose u predizborno vrijeme, doima kao u ruskom romanu – naÄ‘e se u nas i tragiÄnih junaka, pijanih generala, raspojasanih starkelja, zloÄina bez kazne, a ni fatalnih ljepotica nam ne fali. Ima, doduÅ¡e, i jedna bitna razlika – hrvatski je realizam u svojoj biti daleko suroviji od ruskog. Jer, živimo u zemlji u kojoj Drugi svjetski rat joÅ¡ uvijek traje, koja ima stare austro–ugarske arhive u kojima mrtvi žive stoljećima i cikliÄki svake Äetiri godine ustaju da obave graÄ‘ansku dužnost, Äijom historiografijom dominiraju revizionisti, a predizbornom kampanjom, po mnogo Äemu kljuÄnom za budućnost obrazovanja i obrazovnog sustava, dvojica antijunaka, od kojih jedan ne govori, a drugi se ne gasi (teÅ¡ko je procijeniti Å¡to ima blagotvorniji uÄinak). Da bismo naskoro svi skupa mogli otići dobijesa, postalo mi je bjelodano jasno nakon prosvjetljenja koje doživjeh neki dan, i koje želim podijeliti s vama. VrativÅ¡i se, naime, kući s posla, sjeo sam da ruÄam, držeći, kako i priliÄi Äestitom hrvatskom mužu, kriglu pive u jednoj, a daljinski u drugoj ruci. Lutajući tako bespućima televizijskih kanala, naletim na renomiranog hrvatskog ekonomskog katastrofiÄara, dr. Slavka Kulića. Analizirajući aktualni hrvatski gospodarski moment, uvaženi je doktor sad već sasvim jasno vidio Sudnji dan. Prateći pomno njegovo izlaganje, pod dojmom aktualne kampanje, imao sam i ja viziju Apokalipse – vidio sam Rojsa kako, zaogrnut samo barjakom i lentom, bjesomuÄno jaÅ¡e ususret boljoj budućnosti! Ostavih se smjesta one krigle, ali zalud – ta slika progoni me otad danju i noću!
Ukoliko bi se Äestiti Äitaoc na ovom mjestu stao pitati koji je smisao ovolikog uvoda, na to pitanje odgovaram po istini – težio sam analizirati aktualnu predizbornu histeriju, odnosno izvidjeti Å¡to akteri iste nude obrazovnom sustavu i koliko se uopće njime bave. Rezultat je takav da bez ovolikog uvoda naprosto ne bih imao o Äemu pisati – o Å¡kolstvu dosad nismo Äuli gotovo niÅ¡ta, a kad Äovjek vidi kakovi žele postati parlamentarni faktor ove zemlje, postane mu jasno da drugaÄije nije ni moglo biti. DoduÅ¡e, u tom crveno – crnom svijetu ima relativno mnogo doktora, gotovo koliko i pacijenata; prema njihovu udjelu u politiÄkom životu, rekao bi Äovjek kako bi druÅ¡tvena atmosfera morala biti zdravija. No, au contraire – kliniÄka je slika svakim danom, napose u prosvjeti, sve crnja i besperspektivnija. Jedini biznis koji u obrazovnom sustavu cvate onaj je s instrukcijama; imamo ih svih vrsta, od cjelogodiÅ¡njih do last minute – tko kaže da u Hrvatskoj znanje nema cijenu?! Glupost nas, treba li to uopće isticati, koÅ¡ta daleko viÅ¡e, ali tu je cijenu narod sam izabrao plaćati! Budući da glupost u odnosu na ratio ima tu prednost da je neograniÄena, neograniÄena su i sredstva koja joj stoje na raspolaganju. Sredstva, pak, namijenjena obrazovanju ili socijali troÅ¡e se na buržujske kaprice. Kakvi su to, molim vas lijepo, hohÅ¡taplerski obiÄaji da djeca u Å¡kolama svaki dan marendaju; da u staraÄkim domovima baÅ¡ svaki dan služe ruÄak, i pritom joÅ¡ svaka baba može uzeti kruha koliko želi?! Stoga, valja nam svojski uprijeti male sive stanice, i birati one koji će takvom rasipniÅ¡tvu stati na kraj.
Uistinu, teÅ¡ko je odluÄiti – ta rijeÄ je prije o materijalu za Lepoglavu, nego za Banske Dvore. No, naroÄito s pozicije obrazovanja, važno je i kakav je profil biraÄkog tijela, suoÄenog s diktatom kapitala. PromiÅ¡ljajući ove mraÄne prilike u maloj zemlji za velike apsurde, Äestiti mislioc ne može a da se ne upita – Å¡to je sljedeće? Možda ćemo svjedoÄiti i ponovnom uvoÄ‘enju imovinskog cenzusa kao temelja za uživanje politiÄkih prava? Jer – dopustit ćete – ispod svakog je demokratskog standarda da glas neke babe iz pasivnih krajeva na izborima vrijedi jednako kao i glas jednog Hanžekovića, osvjedoÄenog prijatelja hrvatske sirotinje! Svakom iole razumnom potpuno je jasno da odluÄivati o budućnosti ove zemlje ne bi trebao nitko tko nije težak barem nekoliko milijuna, bez obzira koliko uÄen i struÄan bio; upravo kao Å¡to je prije dva stoljeća vojvoda de Castries pisao o d’Alembertu: „Taj želi o svemu rasuÄ‘ivati, a nema ni tisuću talira prihoda!“ Dakako, pritom Äinjenica kako se radilo o jednom od najuÄenijih ljudi predindustrijske Francuske nije znaÄila niÅ¡ta! Svaka sliÄnost s hrvatskim prilikama namjerna je i nipoÅ¡to nije plod sluÄaja – dovoljno se samo prisjetiti afere „Indeks“, i mitskog polaziÅ¡ta kako oni koji nemaju novaca da kupuju ispite moraju – uÄiti! No, pustimo institucije pravne države da odrade svoje! Dotad, mogu preporuÄiti samo jedno – kolege, za Å¡ivaće strojeve; maskenbal je u punom jeku!
Potrebno je, dakle, hrvatske druÅ¡tveno – politiÄke prilike propisno razluftati i ispipati stvar; pitanje je veoma složeno, meÄ‘utim – iz svog naslonjaÄa, ja sam vidio sve! Iza nas je jedan mandat socijaldemokratske vlade, koja je, kako znamo, prema Å¡kolstvu bila nadasve Å¡iroke ruke. Dovoljno se sjetiti ukidanja božićnica, regresa, pola tuceta dodataka na plaće, smanjivanja naknada za prijevoz, osnovice za isplatu jubilarnih nagrada, donoÅ¡enja zavidnog broja upravo neshvatljivo besmislenih zakonskih rjeÅ¡enja, nakaradnih kadrovskih rjeÅ¡enja kao i neprovoÄ‘enja istinskih reformi obrazovnog sustava. Bit ćemo pristojni, kako i priliÄi Å¡kolniÄkom kadru, pa ćemo reći da se tu, dakako, ne radi o otimaÄini, već o svojevrsnoj preraspodjeli sredstava. Sabornici, koji se inaÄe hvataju za grkljan zbog budalaÅ¡tina, unisono su dizali ruke za navedena rjeÅ¡enja. Budući da su se na samom kraju mandata SDP i BDP približili dovoljno da stanu u istu reÄenicu, povećana su primanja zdravstvenih, ali ne i obrazovnih radnika. Å to nam nudi lijeva opcija u predstojećem razdoblju, osim novih obrazaca, teÅ¡ko bi predvidjela i koalicija Davora Gjenera i babe Vange, budući da o obrazovanju ne govore, niti se njime ozbiljnije bave. Možemo pretpostaviti daljnje inzistiranje na provedbi GraÄ‘anskog (iako su graÄ‘anske manire na naÅ¡im prostorima dobrodoÅ¡le koliko i kiÅ¡obran u pustinji; snalaženje u vremenu i prostoru daleko je viÅ¡e na cijeni) i Zdravstvenog odgoja (taj nam je, po svemu sudeći, daleko potrebniji).
Kakovi se pak kapaciteti nalaze na desnoj strani politiÄkog spektra jasno postaje kad Äovjek vidi kako funkcije grabe prije nego fakultetske diplome. Budući da se radi o deklariranim vjernicima, za oÄekivati je da će iznaći potrebna sredstva za prosvjetu, vodeći poreznu politiku prema naÄelu „kome je puno dano, puno će se od njega i iskati“. Koliko drže do obrazovnog sustava govori Äinjenica kako u predstavljenoj Vladi u sjeni ministarstva obrazovanja uopće nije bilo. Budući da je ova opcija popriliÄno Å¡krta na rijeÄima, možemo samo pretpostavljati smjer njihove obrazovne politike. Usudio bih se prognozirati nastavak rada na reformi kurikula, osobito povijesti, poseban naglasak na genealoÅ¡kim pitanjima (tipa vuÄe li mitski hrvatski pozdrav ZDS porijeklo iz starih junaÄkih oratorija ili jasenovaÄke klaonice), kao i vjerojatno obvezatno Å¡tovanje moÅ¡ti prvog predsjednika po Å¡kolama, uz neizostavno izuÄavanje nacionalnih velikana desne provenijencije (toliki oci domovine, a domovina samo jedna – to mora da je neki kutleraj; pardon, kupleraj)! Kako obrazovni sektor shvaćaju ostali pretendenti na Markov trg možda najrjeÄitije govori najsvježiji problem neupisanih uÄenika u srednje Å¡kole u Zagrebu. TamoÅ¡nji je gradonaÄelnik, nakon Å¡to se pokazalo kako je navedena situacija prevelik izazov za resorno ministarstvo, a na oduÅ¡evljenje roditelja (koji, jelte, Äine biraÄko tijelo), problem rijeÅ¡io na ho–ruk, manirom Grunfa iz Alan Forda, upisujući 50–ak najloÅ¡ijih uÄenika grada Zagreba u privatne Å¡kole o troÅ¡ku poreznih obveznika! Ako to nije dostatan argument za voÄ‘enje države, najmanje Å¡to dotiÄni ima pravo zahtijevati jest obrazovni portfelj u budućoj Vladi. Priznajem, nisam tako mislio uoÄi proÅ¡lih izbora, ali kad bih mislio isto Å¡to i prije Äetiri godine, moje miÅ¡ljenje bilo bi moj tiranin.
Promišljajući cijelu ovu harlekinijadu koja nam predstoji, mogu se samo prisjetiti stihova genijalnog Matoša, koji kao da su pisani upravo za današnje prilike:
„O, ta uska varoš, o ti uski ljudi,
O, taj puk što dnevno veći slijepac biva,
O, te Å¡uplje glave, o, te Å¡uplje grudi,
Pa ta svakidašnja glupa perspektiva!“
I tako, izbore po izbore, stigosmo do ruba provalije. Ali, što mari – idemo dalje! Bog! I Hrvati!
Slatko se nasmijah. Imaginacija, ironija, humor i sarkazam pomažu pri odgovoru na pitanje: Koliko istine mogu podnijeti? – koje mi se ovih dana Äesto nametalo. Pomisao o bijegu, polisimptomatiÄni stresni trenutci, traganje za bar naoko zainteresiranima za naÅ¡u stvar, pakao obećanja…i onda-tuÅ¡, Braća Karagmazovi By Žukov. Katarza.
Tko će s kime šurovati i kome iza leđa sutra, prekosutra i preeekosutra, da, što mari – idemo dalje!
Normalno da su povećali plaće zdrav. radnicima kad njih nema, odlaze iz lijepe naÅ¡e, a nas ima ionako previÅ¡e, proizvodi nas se kao na traci 😀