(VeÄernji list) KroniÄan nedostatak novca, zastarjeli nastavni planovi i programi, preopÅ¡iran sadržaj i prevelik broj predmeta, potplaćeni nastavnici s degradiranim položajem u druÅ¡tvu i nezadovoljni uÄenici koji se godinama žale da moraju “štrebati†nepotrebne Äinjenice koje im nikada neće trebati i od kojih nema nikakve koristi slika su danaÅ¡njeg stanja hrvatskog Å¡kolstva. Tome treba pridodati i nejednaku opremljenost Å¡kola – jedne, doduÅ¡e rijetke, smjeÅ¡tene su u novim, modernim zgradama i imaju vrhunsku tehnoloÅ¡ku opremljenost, a druge, većina, zaostale su u 80-im godinama proÅ¡log stoljeća. No, ono Å¡to neupućene može Å¡okirati jest podatak da joÅ¡ uvijek ima Å¡kola koje rade u tri smjene, ali i Å¡kola koje su sliÄnije onima iz 19. nego iz 21. stoljeća.
Birokrati sve propisuju
– Prije svega treba ujednaÄiti uvjete rada u Å¡kolama, a paralelno s tim promijeniti nastavne planove i programe te naÄin pouÄavanja koji joÅ¡ uvijek nije okrenut djetetu – kaže bivÅ¡i ministar obrazovanja dr. Radovan Fuchs. Dekan zagrebaÄkog UÄiteljskog fakulteta prof. dr. Ivan Prskalo naglaÅ¡ava da je nužno mijenjati odnos druÅ¡tva u cjelini prema obrazovanju te upozorava da “politika, kada ne može rijeÅ¡iti druge, ponajprije gospodarske probleme, kreće u reformu obrazovanjaâ€. Upozorava da prvo treba zaustaviti “poplavu novih predmetaâ€, napraviti analizu stanja i iz predmeta izbaciti nepotrebne sadržaje te uÄiteljima omogućiti puno viÅ¡e slobode nego Å¡to je imaju.
– UÄiteljima se nekakvim pravilnicima odreÄ‘uje Äak i kako će djecu ocjenjivati. Pa zar im to, nakon pet godina studija, treba propisati neki birokrat – ogorÄeno se pita dekan Prskalo dodajući da je za pokretanje reforme obrazovanja Äuo, ali kako njegovu instituciju, koja obrazuje uÄitelje, nitko nije kontaktirao niti se s njihovim struÄnjacima konzultirao.
ÄŒemu ta rudna bogatstva
Fuchs smatra da je reforma zakaÅ¡njela. – Idealno je vrijeme za poÄeti reformu – ironiÄno komentira naglaÅ¡avajući da se s takvim poslom ne kreće nekoliko mjeseci prije izbora. UÄenici najÄešće prigovaraju da su zatrpani nepotrebnim predmetima i nepotrebnim gradivom, koje im ne ostavlja vremena da nauÄe ono Å¡to će im trebati u životu.
– Tko će se od nas ikada viÅ¡e sjetiti kada su vladali pojedini, u povijesti manje važni vladari, nataliteta u nekoj afriÄkoj zemlji ili rudnog bogatstva u nekoj maloj zemlji… Gradivo treba pod hitno smanjiti – kaže Karlo Horvat, uÄenik drugog razreda daruvarske gimnazije. – PreopÅ¡irno gradivo oduzima nam vrijeme i energiju – zakljuÄuje njegova starija kolegica, maturantica iste gimnazije Klara Penezić.
1. PREMALO JE NOVCA
Za obrazovanje ga nikad nije bilo dovoljno, ni u godinama kada se prividno živjelo u izobilju. U posljednjih nekoliko godina obrazovni sustav preživljava na minimumu. Kada treba štedjeti, najprije se reže na obrazovanju. Iskustva drugih zemalja, primjerice Irske ili ranije Finske, pokazuju da je za razvoj zemlje nužno ulaganje u obrazovanje.
2. ZASTARJELI NASTAVNI PLANOVI I PROGRAMI
U osnovnim Å¡kolama dijelom su modernizirani prije desetak godina, u vrijeme provoÄ‘enja HNOS-a, ali u gimnazijama nisu dirani od devedesetih godina proÅ¡log stoljeća. Prema svojedobnim procjenama struÄnjaka, iz programa bi se moglo izbaciti i tridesetak posto gradiva.
3. ZASTARJELI NAÄŒIN POUÄŒAVANJA
Djeca su joÅ¡ uvijek objekt, a ne subjekt. Nastava je predavaÄka, nastavnik izgovori ono Å¡to misli da treba, a u obradu nove lekcije rijetko se ukljuÄuju uÄenici. Oni sudjeluju samo kao sluÅ¡aÄi koji će kući joÅ¡ jednom proÄitati lekciju i, kada doÄ‘e vrijeme ispitivanja, to reproducirati.
4. Å TREBANJE
Kakvog smisla ima da uÄimo na pamet poziciju gradova, planina, rijeka i ostalog, kako bismo to mogli ucrtati u tzv. “slijepu†geografsku kartu. ÄŒemu bubanje godina koje zaboravimo nakon testa ili ispitivanja… – pitaju se uÄenici. Svega toga trebalo bi ih poÅ¡tedjeti.
5. PREVIŠE PREDMETA S PREOPŠIRNIM SADRŽAJEM
Taj problem posebno je izražen u srednjim Å¡kolama, pogotovo u gimnazijama. – Trebali bismo imati 7- 8 obveznih predmeta, a ostale izabrati u skladu s onim Å¡to želimo studirati. Ovako smo primorani uÄiti i ono Å¡to nam je nevažno za nastavak obrazovanja pa se ne možemo dovoljno posvetiti onom važnom – kaže gimnazijalac Karlo Horvat.
6. NEJEDNAKI UVJETI RADA U Å KOLAMA
Negdje jedva da imaju kredu i ploÄu, negdje imaju “svemirsku†opremu i nove zgrade. A zgrade i opremanje Å¡kola u rukama su lokalne zajednice, odnosno gradova i županija koji za Å¡kolstvo gotovo nikada nemaju novca, pa Äak i oni najbogatiji. Postoje ideje da bi država osim plaća trebala financirati gradnju i opremanje Å¡kola kako bi se standard izjednaÄio.
7. POTPLAĆENI NASTAVNICI
Degradiran im je položaj u druÅ¡tvu. Nekad je zanimanje uÄitelja i profesora bilo cijenjeno, jamÄilo je dobar druÅ¡tveni i materijalni status. Odavno nije tako pa su uÄitelji prisiljeni paralelno raditi i druge poslove kako bi mogli živjeti. Nužno je povećanje njihovih plaća, Å¡to su shvatili i kreatori nove reforme obrazovanja. No kada će se ono i dogoditi, nitko ne zna.
8. PRETEÅ KE Å KOLSKE TORBE
Iako se godinama govori o njihovom rasterećenju, uÄenici joÅ¡ uvijek na leÄ‘ima nose preteÅ¡ke komplete knjiga. UnatoÄ svim kozmetiÄkim zahvatima na udžbenicima, pa i neznatno manjoj gramaži papira na kojem su otisnuti, bitnog smanjenja težine nema. S novim programom i redukcijom sadržaja i udžbenici bi trebali postati lakÅ¡i, ali i kvalitetniji.
9. INFLACIJA ODLIKAÅ A
Posljedica su popuÅ¡tanja nastavnika pred pritiskom uÄenika i roditelja za Å¡to boljom zakljuÄnom ocjenom kako bi se dijete moglo upisati u željenu srednju Å¡kolu. RjeÅ¡enje je, smatraju mnogi, u uvoÄ‘enju male mature nakon osmog razreda.
10. NEODGOVARAJUĆA PRAKSA
U strukovnim, a posebno u obrtniÄkim Å¡kolama praksa se Äesto svede na pospremanje prostora i kuhanje ili donoÅ¡enje kave. UÄenicima se mora omogućiti obavljanje praktiÄnog dijela nastave u dobro opremljenim radionicama ili laboratorijima.
Divno, osmijeh na lice.
http://www.jutarnji.hr/mornar-osniva-11-novih-odjela–a-svaki-voditelj-imat-ce-placu-najmanje-6200-kuna/1299050/