(Slobodna Dalmacija) U dubrovaÄkim osnovnim i srednjim Å¡kolama s nestrpljenjem oÄekuju jesensku saborsku raspravu o izmjenama Kaznenog zakona kojim bi ih se konaÄno zaÅ¡titilo od uÄestalog nasilja uÄenika i njihovih roditelja. UÄitelji, nastavnici i profesori sve Äešće su na meti zlostavljaÄa, no o toj vrsti mobinga rijetko se govori u javnosti.
Profesorica hrvatskog jezika i književnosti u jednoj dubrovaÄkoj strukovnoj Å¡koli kaže kako je dosad joÅ¡ nisu fiziÄki napali, no žali se na svojevrsno psihiÄko nasilje.
Lijena uÄenica
– Profesionalno me vrijeÄ‘a kad neki roditelj od Ministarstva obrazovanja i prosvjetne inspekcije zatraži reviziju ocjene koju sam uÄeniku zakljuÄila na kraju godine. Valjda ja najbolje znam koliko dijete zna, koliko se tijekom godine trudilo i zaÅ¡to sam ga ocijenila onako kako sam ga ocijenila.
Nedavno sam imala sluÄaj lijene uÄenice kojoj sam pet puta davala isti test i nijednom ga nije rijeÅ¡ila pozitivno. Bacila sam je prvo na deset dana, pa sam je poslala na popravni, a ona se požalila ravnatelju Å¡kole da sam “hladna prema njojâ€. Na sreću, saÄuvala sam sve testove iz kojih se vidjelo neznanje.
Ravnatelj me podržao, ali to nije bilo po volji ocu uÄenice koji me nazvao telefonom i rekao da zna gdje stanujem. Poslije se viÅ¡e nije javljao, ali meni je svejedno pokvario ljeto. I sad se osvrćem u strahu da me negdje ne presretne – prepriÄava nam dogodovÅ¡tine iz uÄionice i zbornice koje su dio njezine svakodnevice.
Njezinu kolegicu, uÄiteljicu u jednoj gradskoj osnovnoj Å¡koli, uÄenik je uporno gaÄ‘ao gumicom za brisanje i bombonima dok je, okrenuta leÄ‘ima, tumaÄila gradivo na ploÄi. Uzalud je opominjala, žalila se ravnatelju, pozivala pedagoga.
UÄenik se sam od sebe smirio kad je naÅ¡ao drugu zanimaciju. Kako će u praksi izgledati uvoÄ‘enje tzv. minimuma državne zaÅ¡tite od potencijalnih napadaÄa, u ime predlagaÄa Zakona pojasnio je ministar pravosuÄ‘a Orsat Miljenić rekavÅ¡i kako se prosvjetari i dalje neće tretirati kao službene osobe poput policajaca, jer im posao (ipak) ne donosi toliko rizika, ali će država one koji im prijete, napadaju ih ili zastraÅ¡uju goniti po službenoj dužnosti. Å to će reći da će za vrijeÄ‘anje i omalovažavanje zaraditi najmanje prekrÅ¡ajnu prijavu, a za fiziÄki napad i kazneno odgovarati.
Jadno ophođenje
Zakonske preinake s oprezom pozdravlja dubrovaÄki sindikalni povjerenik Nezavisnog sindikata u srednjim Å¡kolama NikÅ¡a Grabovac. Kaže kako mu u proÅ¡loj Å¡kolskoj godini kolege nisu prijavljivali fiziÄke napade, ali psihiÄkog maltretiranja i pritisaka nije nedostajalo.
– Bilo je tu svega, od suptilnih prijetnji preko posrednika do dramatiÄnih ispada roditelja koji su nas uoÄi državne mature optuživali da ćemo njihovoj djeci upropastiti život ako im ne damo pozitivnu ocjenu iz kljuÄnih predmeta. Pritom ih nije bilo briga Å¡to njihova djeca cijelu godinu nisu uÄila i Å¡to zaslužuju negativnu ocjenu – požalio se Grabovac, inaÄe predavaÄ ekonomskih predmeta u dubrovaÄkoj TuristiÄkoj i ugostiteljskoj Å¡koli. U praksi mu je mnogo puta zasmetao i naÄin ophoÄ‘enja uÄenika u razredu gdje je uÄitelj ili nastavnik Äesto kao na streljani.
Djeci dali slobodu
– To je odraz kućnog odgoja, nepoÅ¡tovanja autoriteta i institucija. Za to godinama nema lijeka. Mi uÄitelji nemamo pravo udaljiti sa sata uÄenika koji nas ometa u nastavi. Ako je neko dijete lijeno, ne smijeÅ¡ mu to izravno reći, već ga uvijeno zamoliti “da se viÅ¡e potrudi†– otkriva povjerenik Grabovac.
Antun Vidak radi u dubrovaÄkoj UmjetniÄkoj Å¡koli Luke SorkoÄevića, a kao lokalni povjerenik Sindikata hrvatskih uÄitelja (SHU) podupire najavljene izmjene Kaznenog zakona i napominje kako već godinama upozoravaju na eskalaciju fiziÄkih napada uÄenika ili njihovih roditelja na nastavno osoblje.
– Sredinom lipnja proÅ¡le godine pokrenuli smo peticiju s viÅ¡e od 3000 potpisa za izjednaÄavanje statusa uÄitelja sa statusom službenih osoba. Bio je to izraz nezadovoljstva zbog sve Äešćih primjera nasilja uÄenika i njihovih roditelja nad zaposlenicima osnovnih i srednjih Å¡kola.
Zakoni EU-a, kao i naÅ¡i nacionalni zakoni, definiraju poslodavÄevu, odnosno ravnateljevu obvezu zaÅ¡tite zaposlenika od uznemiravanja i nasilja na radnom mjestu.
No, kod nas poslodavci ne znaju kako primjenjivati te zakone, što se itekako vidi u praksi – negoduje Vidak.
– Sve je super s tim zakonom, ali on nam ne bi ni trebao da se druÅ¡tvo drukÄije odnosi prema naÅ¡oj struci. Istina je da smo djeci dali previÅ¡e slobode i za to plaćamo cijenu. A i roditelji misle da im je sve dopuÅ¡teno – uÄestalo se žale dubrovaÄki prosvjetari koji strahuju od poÄetka nove Å¡kolske godine koja bi mogla donijeti ne samo niske plaće, nego i visoku stopu nasilja u uÄionici i oko nje.
Gabrijela Bijelić
“…. a za fiziÄki napad i kazneno odgovarati…”
A do sada nije bila praksa da netko za fiziÄki napad kazneno odgovara?
To je bilo dopuÅ¡teno? JoÅ¡ nas se može fiziÄki napadati, ali kada zažive ti novi zakoni biti će nam ludo i nezaboravno. Dakle do sada nitko nije odgovarao za fiziÄki napad, a navodno kada se sprovedu ti kojekakvi glupi zakoni tome će doći kraj, napadaÄi će snositi nekakvu odgovornost??? Malo sam sumnjiÄav prema tome svemu. Ovo je isto neÅ¡to u smislu da mi vidimo da se neÅ¡to radi.