Dugo smo se Äuvali ocjene da je Željko Jovanović najgori od svih dosadaÅ¡njih ministara prosvjete jer, zaista, teÅ¡ko je reći tko je od njih napravio najviÅ¡e Å¡tete. MeÄ‘utim, ono Å¡to je sigurno je da se za vrijeme nijednog drugog ministra nije vodila ovakva histeriÄna antiobrazovna kampanja kojoj je cilj bio ocrniti kompletnu profesiju i sve njene nositelje, bez obzira bili oni dobri ili loÅ¡i, poÅ¡teni ili korumpirani, profesionalci ili amateri. Nikad prije nije bilo ovako sustavnog uniÅ¡tavanja reputacije i autoriteta nastavnika. Uvijek se samo polako guÅ¡ilo, uz povremeno pripuÅ¡tanje zraka, da se bolesnik ne udavi do kraja, uvijek se malo po malo oduzimalo, ali ovakva frontalna destrukcija se nije dogaÄ‘ala.
Mnogi misle da je ovdje rijeÄ iskljuÄivo o gluposti i nesposobnosti, meÄ‘utim, izgleda da to nije tako.
Naime, kako vrijeme prolazi, sve je viÅ¡e pokazatelja da u svom tom ludilu ima sistema i, ako se poÄnu zbrajati male nebitne informacije, detalji koji svaki za sebe ne govore bogznaÅ¡to, poÄinje se stvarati slika neÄega Å¡to se ne može nazvati nikako drugaÄije nego: Druga hrvatska privatizacija – sektor obrazovanja. Jer, kao i u prvoj, cilj je izvući novce i strpati ih u džepove pojedinaca dok će, kao posljedica, sustav kolapsirati.
Na primjer, u situaciji u kojoj mnoge Å¡kole grcaju u neimaÅ¡tini, iskljuÄuje im se struja, u dugovima su zbog kojih ne mogu plaćati grijanje, o raÄunalima da se ne govori, u takvoj situaciji Ministarstvo provodi “informatizaciju” tako da je u odreÄ‘enom broju “eksperimentalnih” Å¡kola profunkcionirao sustav e-imenika.
Pitanje koje se ovdje može postaviti je: tko je platio te tablete, koliko su koÅ¡tali, kako je izabran dobavljaÄ i tko je na svemu tome i koliko zaradio. IstraživaÄki novinari, ako toga joÅ¡ ima u Hrvatskoj, navalite.
Dalje, uvode se teÄajevi na kojima uÄenici mogu dobiti “besplatne Microsoftove certifikate”, iako znamo da nikad niÅ¡ta nije besplatno i da ljude koji održavaju te teÄajeve netko ipak treba platiti. ÄŒijim novcem i tko je toÄno donio tu odluku? Evo joÅ¡ pitanja za istraživaÄke novinare.
I dobro, ovo joÅ¡ nije nekakvo izvanredno zlo, ista stvar se dogodila s Fuchsovim “pametnim ploÄama” na koje su ulupani milijuni, a koje se danas ne koriste iz cijelog niza razloga, Å¡to opravdanih, Å¡to neopravdanih, ali u svakom sluÄaju predvidljivih. TakoÄ‘er, muljanje s nabavom je jedna od najklasiÄnijih metoda prelijevanja novca iz državnih u privatne džepove i vjerojatno nema države u kojoj se takve stvari ne dogaÄ‘aju. No, u Hrvatskoj je svakako indikativna razina iz koje se ovo dirigira.
Drugi primjer je daleko suptilniji i, za hrvatske prilike, relativno nov. Naime, rijeÄ je o svojevrsnom outsourcingu obrazovanja: dok se postojeći sustav gazi i uniÅ¡tava, izvana se ubacuju razni subjekti koji po Å¡kolama poÄinju obavljati sporadiÄne djelatnosti, radionice i projekte za djecu, edukacije za nastavnike, o Äijoj potrebnosti bi se dalo raspravljati. Naravno, niÅ¡ta od toga samo po sebi nije loÅ¡e. Lijepo je da se u Å¡kolama povremeno razbija rutina izvanrednim dogaÄ‘ajima kao Å¡to su radionice i gostovanja, ali je svakako zanimljivo vidjeti kakvim se prioritetima vodi aktualna obrazovna vrhuÅ¡ka: redovnim uÄiteljima se smanjuju plaće, povećava satnica, uvaljuje im se administrativne i birokratske poslove, dok istovremeno u turneje kreću kulturne udruge kako bi djeci “približile umjetnost” (kraj živih i zdravih uÄitelja književnosti, glazbe i likovnog), informatiÄke udruge kako bi djecu “informatiÄki opismenile” (kraj živih i zdravih uÄitelja informatike”), a sve to, kako je jedna kolegica primijetila, na temelju odluka komisija u Ministarstvu.
Drugim rijeÄima, da bi osoba postala uÄitelj matematike, treba zavrÅ¡iti najmanje pet godina studija, stažirati joÅ¡ godinu dana i položiti strulni ispit, i na kraju proći na natjeÄaju koji raspisuje Å¡kola u kojoj će raditi.
Da bi osoba, preko neke udruge, odradila neku radionicu u nekoj Å¡koli i za to dobila novce, treba samo za svoj “projekt” dobiti odobrenje neke od komisija u MZOS-u. To kako se i zaÅ¡to imenuje koja komisija trenutno nije potrebno objaÅ¡njavati.
I, na kraju, pomalo bizaran primjer novÄane nagrade za “najbolji novinarski rad iz podruÄja obrazovanja” koji, u suradnji s Ministarstvom (a, zapravo, inicirano i organizirano od strane Ministarstva), dodjeljuje udruga koja nema veze ni s novinarstvom ni s obrazovanjem, nego se bavi socijalnim programima.
Ova situacija prigodno ocrtava SDP-ov model javno-privatnog partnerstva i pokazuje da ludilo nesposobnosti ipak ima konkretan cilj – privatni i partikularni, na raÄun javnog i općeg, ali ipak cilj. Ono Å¡to je sve vidljivije je Å¡ablona: oduzimanje novca postojećem sustavu koji je već pretvoren u ruÅ¡evine – Å¡kole se ruÅ¡e, plaće se smanjuju i do dvije tisuće kuna – dok se istovremeno favoriziraju odabrani pojedinci, izabrani po zna se kakvim kriterijima, koji će izvana upasti, obaviti posao, pokupiti novce i zbrisati. Take the money and run, rekao bi Darko Rundek.
I tako se vidi da su se, usprkos razlikama ideologija i, donekle, razlikama u pristupu, i HDZ i SDP naÅ¡li u istom poslu. Ono Å¡to je kod HDZ-a bio “projekt 200 obitelji”, kod SDP-a je “projekt 200 službenika”. Ono Å¡to je kod HDZ-a bilo prelijevanje javnih sredstava u privatne tvrtke i igranje po “kapitalistiÄkim” (a zapravo mafijaÅ¡ko-roÄ‘aÄkim) pravilima, kod SDP-a je prelijevanje javnih sredstava u privatne “udruge” i privatne obrazovne institucije te igranje na kartu “graÄ‘anskog druÅ¡tva” (a, zapravo, stvaranje vlastite mreže udruga u kojima su instalirani vlastiti ljudi).
To Å¡to će ovakva politika od Å¡kolstva napraviti ono Å¡to je HDZ napravio od ekonomije, oÄito nikoga nije briga. Kao ni to Å¡to se ekonomija, uz talentirano vodstvo i nekoliko uspjeÅ¡nih poteza, može popraviti u nekoliko mjeseci, maksimalno godinu dana, dok će za ponovno podizanje potpuno uniÅ¡tenog Å¡kolstva trebati možda i desetljeća, za vrijeme kojih će zemlja tonuti sve dublje i dublje.
“Osjećaj koji danas imam jest osjećaj beskrajne tuge.” ReÄe partijac, i ostade Ministar.
Mislim da se i mi osjećamo upravo tako kada vidimo kamo ide naše školstvo.
Dok fakulteti Å¡trajkaju, Ministar ima preÄa posla. Nije li tako?
“Linićeva presica je politiÄki promaÅ¡aj godine, nepromiÅ¡ljen i neodgovoran Äin…”
i zato dobije plaću, putne troškove, dnevnicu, KOČIJU i štošta još.
Pitala bih ja uvaženog ministra: A koji je to onda osjećaj koji mi imamo već 2 i pol godine, da ne velim i dulje?
Ovakvi tekstovi ubijaju raspravu. Tu se nema Å¡to dodati ni oduzeti.
Sve ovo svi mi manje – viÅ¡e znamo!
I, što smo poduzeli? Što smo spremni poduzeti? Dokle smo spremni ići?
Dakle – tko nam je kriv?
Å utite i dalje, okreÄite glavu i dalje, ostanite i dalje u razbojniÄkim sindikatima!
Tko nam je kriv?
Hvala!
Outsourcing obrazovanja, trajna edukacija je obaveza, Å¡to nije to copy – paste iz farmaceutsko-lijeÄniÄkih krugova: edukatori, sponzoriranja… O da malo takmiÄenja, želja za napredovanjem…
I jednog dana postanete ministar u zemlji u kojoj je voda preko koljena, dajete kredite od 20 milijuna kuna za 20.000 kuna,
“Ministar Gordan Maras gostovao je na cjelodnevnoj edukativno-zabavnoj manifestacija “Poslovni uzlet za male i srednje poduzetnike i obrtnike ZagrebaÄke županije”. U suorganizaciji s Ministarstvom poduzetniÅ¡tva i obrta i u suradnji s VeÄernjim listom i partnerima, u Perivoju dvorca Erdödy u Jastrebarskom Poslovni dnevnik je organizirao niz besplatnih seminara i edukacija na koje se prijavilo 850 poduzetnika i obrtnika.” (Jutarnji list)
I bit će nisam lagao, on je lagao. Ne mogu vjerovati da je lagao.
Hi pa možda su krivi prosvjetni radnici…
…a s druge strane, ovaj clanak je pljuvanje po projektima koji se trude gotovo bez ikakvog financiranja, a ono malo sto i dobijemo je privatno kroz donacije i slicno, popraviti stetu koju nestrucni profesori (nemojte da pocnem o tome) naprave medju mladima… posebno ti strucnjaci za informatiku, kojima je najveci domet upaliti racunalo, upisati sifru i procitati dnevno.hr… Ili profesori fizike i matematike koji su zavrsili hrvatski ili glazbeni.
Dakle, popravljate Å¡tetu koju rade nestruÄni profesori?
I, kako vam ide?
A ako ste struÄniji, zaÅ¡to se ne javite na natjeÄaje kad se traže struÄni profesori? ViÅ¡e ne biste radili besplatno i ne biste se morali truditi oko donacija.