Nećemo viÅ¡e lamentirati o niskoj profesionalnoj i visokoj huÅ¡kaÄkoj razini tekstova u Jutarnjem listu jer smo s tim vjerojatno već dosadni i Bogu i Vragu (znamo da sebi jesmo). Zato ćemo samo pobrojati nebuloze koje se nalaze u upravo objavljenom tekstu “Najriskantniji posao u prosvjeti: “Kad nas vide, uÄitelji dobivaju slom živaca i bježe ili zovu policiju†bez ulaženja u uzroke ove katastrofe. Na kraju, moguće je da je ovaj tekst samo loÅ¡e novinarstvo.
– “Najriskantniji posao u prosvjeti”
PretuÄene uÄiteljice i uÄitelji – a ima ih nekoliko godiÅ¡nje – vjerojatno bi imali Å¡toÅ¡ta reći na ovo.
– “MeÄ‘utim, prilikom dolaska u Å¡kolu nadzornici Äesto ne osjete dobrodoÅ¡licu”
…naravno, potpuno nepravedno. O uzrocima reputacije koju inspektori i savjetnici raznih vrsta imaju po Å¡kolama mogle bi se napisati knjige, a ovdje ćemo samo citirati jedan od novijih komentara s ovog portala. Postupak koji ovdje primjenjujemo zove se “sasluÅ¡ati i drugu stranu” i spada u osnovna pravila novinarskog zanata. Novinari Jutarnjeg oÄito nisu bili u Å¡koli na dan kad se to uÄilo:
“Umjesto da inspektorica sankcionira kriminal na Å¡koli, stala je meni držati predavanje o tome kako ne poÅ¡tujem institucije, kako talasam i stvaram probleme, da sam problematiÄna ponaÅ¡anja, i sliÄne uobiÄajene budalaÅ¡tine.
Uglavnom – uvjeravalo me se da sam pogriješio, da nema nepravilnosti, da je sve plod moje mašte.
Naravski – ja sam prije toga sve detaljno ispitao, provjerio, kontaktirao cijelu armiju odvjetnika, sindikat, pravne službe u ministarstvu, a, napokon, znam i ja Äitati Å¡to u zakonu piÅ¡e!
Uvažena inspektorica oÄito je navikla da kolege pred njom brzo kapituliraju (posloviÄna pojava kod prosvjetnih inspektora ), pa se iznenadila kad sam ostao kod svog, ne popuÅ¡tajući za mikrometar.
Bilo je svaÄ‘e, bilo je svega, no, suma sumarum – ravnateljica je ekspresno ispravila sve nepravilnosti, popustila i progutala knedlu, ali – proÅ¡la je bez ikakve sankcije!”
– “UÄitelji se, Äim saznaju da su prijavljeni, osjećaju krivima.”
NetoÄno. Iz viÅ¡edesetljetne prakse, uÄitelji su navikli da ih se proglaÅ¡ava krivima – i službeno i neslužbeno – bez obzira na pravo stanje stvari i njihov stav samo odražava to iskustvo.
– “Iako prijave uÄitelja znaju biti i neutemeljene, ima situacija zbog kojih bi uÄitelji i nastavnici trebali dobro razmisliti jesu li oni u stanju Äasno i profesionalno raditi u Å¡koli”
To da postoje neki uÄitelji kojima ne bi trebalo dati da Äuvaju ovce, a kamoli djecu, je notorna Äinjenica. No, s nekoliko ekstremnih sluÄajeva opravdavati sve loÅ¡e Å¡to se dogaÄ‘a u Å¡kolstvu mogu samo apologeti korupcije na svim ostalim razinama.
– “U jednom od njih uÄiteljica nad Äijim je radom trebao biti obavljen nadzor pozvala je policiju u Å¡kolu.”
PoÅ¡to ovdje nemamo izjavu druge strane, možemo samo nagaÄ‘ati o razlozima koji su, sasvim je moguće, potpuno razumni. Na žalost, ovdje ćemo savjetnici (i novinarki) morati vjerovati na rijeÄ.
– “U drugom je sluÄaju uÄiteljica tijekom nadzora na satu dobila teÅ¡ki psihiÄki napad.”
Dakle, posao nadzornika ne samo da je riskantan, nego i stresan. Poznato je da je onaj tko prisustvuje psihiÄkom napadu pod većim stresom nego onaj tko ga doživljava.
TakoÄ‘er, mnogi uÄitelji vjerojatno suosjećaju sa savjetnicom koja je ovome prisustvovala. Oni, naime, prisustvuju prihiÄkim napadima uÄenika bar nekoliko puta tokom karijere. S tom razlikom Å¡to se za taj psihiÄki napad onda Äesto okrivi baÅ¡ uÄitelja. Dok je za psihiÄki napad koji je proživjela spomenuta uÄiteljica vjerojatno kriva ona sama. Primjećujete li Å¡ablonu?
– “Bilo je sluÄajeva kada bi nastavnice histerizirale ili plakale zbog dolaska nadzornika, dogodilo se i to da je trebalo zvati hitnu pomoć.”
Vidi gore.
– “Svaki od nadzornika, inaÄe bivÅ¡ih nastavnika, barem su nekoliko puta doživjeli da doÄ‘u najavljeni u Å¡kolu, a uÄitelj ili uÄiteljica doslovce pobjegnu iz Å¡kole ili pak uzmu bolovanje.”
S obzirom na iskustva, apsolutno najbolja moguća odluka.
– “Nadzornici imaju i logistiÄkih problema. Kako njihov teren obuhvaća Å¡kole u cijeloj zemlji, dogaÄ‘a im se da zbog nedostatka prijevoza do podruÄnih Å¡kola do njih stopiraju.”
Nedostatak empatije i sposobnosti sagledavanja stvari iz drugih kuteva u Hrvata je već viÅ¡e puta opjevan u narodnim pjesmama. MeÄ‘utim, svaki novi primjer jednako boli. Konkretno, zanimljivo je da ni novinarki ni savjetnicima nije palo na pamet zapitati se kako je uÄiteljima koji imaju istih logistiÄkih problema, samo Å¡to ih oni moraju rjeÅ¡avati svaki dan?
Bilo je sluÄajeva… Gdje, kada, kojih? Koja je svrha ovoga Älanka?
“Nadzornici imaju i logistiÄkih problema. Kako njihov teren obuhvaća Å¡kole u cijeloj zemlji, dogaÄ‘a im se da zbog nedostatka prijevoza do podruÄnih Å¡kola do njih stopiraju.â€
Stopiraju i uÄitelji.
Koja je svrha?