Na probnoj maturi veleučiliÅ¡ta “Algebra” katastrofalni rezultati!

(Jutarnji list) Rezultati probne državne mature koju je prije desetak dana pisalo viÅ¡e od 1500 učenika u osam gradova Hrvatske, su porazni: da je riječ o pravoj maturi – trećina kandidata ne bi proÅ¡la ispite iz matematike. Prosječna ocjena iz hrvatskoga jezika bila bi dovoljan, a iz engleskoga tek – dobar.

Probna matura održana je 14. travnja u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Osijeku, Zadru, Puli, Dubrovniku i Slavonskom Brodu, gdje su učenici, u organizaciji Učilišta Algebra, riješili više od 6000 ispita iz matematike, hrvatskoga i engleskoga jezika, u svim predmetima iz dvije ponuđene razine. Upravo objavljeni rezultati pokazuju da će maturanti u idućem periodu do početka prave mature ipak morati grijati stolice. Rezultati po regijama pokazuju i koji maturanti najviše.

Naime, matematika A razine predstavljala je najveći izazov učenicima u Dubrovniku i Splitu, a matematika B razine učenicima u Splitu i Zadru. Pritom su najteže gradivo iz matematike jednadžbe i nejednadžbe, a odmah iza toga slijede funkcije. Ta gradiva zajedno na državnoj maturi nose preko 40 posto bodova na A razini, odnosno 25 posto bodova na B razini. Ispit iz hrvatskog jezika najtežim se pokazao učenicima u Rijeci i Zagrebu dok se na hrvatskom više razine književnost se pokazala najtežim područjem ispitivanja. Rezultati ispita iz engleskog jezika podjednaki su u svim gradovima, a najbolji su bili učenici u Puli.

Ispite iz hrvatskoga jezika iznad prosjeka riješili su maturanti u Dubrovniku, Puli i Slavonskom Brodu. U matematici više razine najbolji su bili učenici u Osijeku, Puli i Slavonskom Brodu, dok su ispit iz matematike osnovne razine najbolje riješili maturanti iz Pule, Rijeke, Slavonskog Broda i Zagreba. Probnu maturu iz engleskoga jezika više razine najbolje su riješili maturanti Osijeka, Pule i Slavonskog Broda dok su ispite osnovne razine najbolje riješile njihove kolege iz Pule, Rijeke i Splita. Učenici iz Istre pritom su, gledano na razini Hrvatske, pokazali najbolje znanje engleskog jezika.

“Nismo iznenaÄ‘eni da je maturantima bio najteži ispit iz matematike, no kada se rezultati ove probne mature usporede s proÅ¡logodiÅ¡njim uspjehom na pravoj državnoj maturi, pristupnici probnoj maturi u prosjeku su pokazali neÅ¡to loÅ¡ije znanje iz hrvatskog jezika na obje razine te iz matematike i engleskoga jezika na viÅ¡oj razini. Dakle, treba joÅ¡ malo ‘izdržati’ i uložiti joÅ¡ dodatnog truda da rezultati na pravoj maturi budu bolji i da učenici postignu svoj krajnji cilj – upis na željeni fakultet”, izjavila je profesorica Klaudija Å arkanj, specijalistica za karijerno savjetovanje u Algebri.