(MZOS) Zbog brojnih upita vezano uz odluku Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta koja se odnosi na školovanje malodobnog D.H.T. priopćujemo sljedeće:
Ministarstvo je u sklopu svojih nadležnosti rjeÅ¡avanje problema uÄenikovog Å¡kolovanja kontinuirano bilo ukljuÄeno od 2012. godine. IstiÄemo kako je Ministarstvo nadležno iskljuÄivo za pitanje obrazovanja i ne možemo na sebe preuzeti odgovornost za nepoduzimanje mjera koje su u nadležnosti ostalih institucija. Napominjemo i da je, sukladno propisima, Å¡kola mjesto u kojem se trebaju rjeÅ¡avati problemi vezani uz odgojno-obrazovni rad. Ostale institucije mogu samo osigurati podrÅ¡ku Å¡koli. U tom smislu Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta poduzelo je sve korake koji mogu pridonijeti kvalitetnijem, sigurnijem i poticajnijem okruženju za odgojno-obrazovni rad u Å¡koli.
Podsjećamo da sukladno propisima Republike Hrvatske svaki uÄenik ima ustavno pravo na obrazovanje. UÄenik ima pravo na savjet i pomoć u rjeÅ¡avanju problema, a sukladno njegovom najboljem interesu.
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta smatra da bi preseljenje uÄenika u novu Å¡kolu bilo diskriminirajuće za samoga uÄenika te bi se time ugrozilo njegovo ustavno pravo na Å¡kolovanje. Naime, uÄenik je na poÄetku proÅ¡le Å¡kolske godine, a kako bi se udovoljilo zahtjevima dijela roditelja Osnovne Å¡kole Ante KovaÄića koji su tražili njegovo preseljenje u drugu Å¡kolu, bio premjeÅ¡ten u Osnovnu Å¡kolu Otona Ivekovića u koju je joÅ¡ uvijek upisan. Slijedom navedenoga, Ministarstvo je, u suradnji s Ministarstvom socijalne politike i mladih, Ministarstvom zdravlja, Gradskim uredom za obrazovanje, kulturu i Å¡port Grada Zagreba te Uredom pravobraniteljice za djecu, poduzelo sve mjere iz svoje nadležnosti u cilju osiguranja nastavka uÄenikovog Å¡kolovanja. Pritom smo vodili brigu o zaÅ¡titi prava svih uÄenika Osnovne Å¡kole Otona Ivekovića te je dogovoreno zapoÅ¡ljavanje socijalnog pedagoga, a za uÄenike, njihove roditelje i djelatnike Å¡kole u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje organizirat će se radionice preventivnih programa.
Svaki roditelj ima pravo i obvezu voditi brigu o svom djetetu i njegovom odgoju i obrazovanju, no pritom nitko nema pravo ugrožavati prava druge djece, od kojih je jedno od temeljnih prava pravo na obrazovanje.
Prijedlozi za provedbu nastave u kući, kao i individualne nastave, nemaju zakonsko uporište te ih Ministarstvo ne može odobriti.
Sukladno propisima Ministarstvo može odobriti nastavu u kući samo u sluÄaju ako se radi o djetetu s nekom od kroniÄnih bolesti ili većim motoriÄkim teÅ¡koćama Å¡to kod malodobnog D.H.T. nije sluÄaj. Naime, uÄenik, iako je to bilo traženo, do danas nije bio ukljuÄen u postupak kojim bi se utvrdila eventualna potreba za promjenu oblika Å¡kolovanja. Navedeni postupak mogu pokrenuti Å¡kola ili roditelj, a rjeÅ¡enje donosi nadležni ured državne uprave nadležan za poslove obrazovanja, odnosno Gradski ured za obrazovanje, kulturu i Å¡port Grada Zagreba.
Zakonom i kućnim redom Å¡kole propisane su i pedagoÅ¡ke mjere odnosno naÄin njihova izricanja, Å¡to je, napominjemo, u nadležnosti Å¡kole, a isto tako Å¡kola je dužna osigurati i sigurnost svih uÄenika.
U sluÄaju pojave nasilja Å¡kola je dužna postupiti u skladu s Protokolom u kojem je jasno propisano kako se svaki oblik nasilja mora prijaviti nadležnim institucijama ukljuÄujući MUP i nadležni Centar za socijalnu skrb.
Ministarstvo razumije želju i pravo roditelja da se njihova djeca Å¡koluju u sigurnom okruženju, ali jednako tako ne zanemarujemo ni Äinjenicu da uÄenik D.H.T. ima pravo na Å¡kolovanje. Zbog svega navedenog jedino moguće rjeÅ¡enje koje je Ministarstvo moglo donijeti je nastavak Å¡kolovanja uÄenika D.H.T. u Osnovnoj Å¡koli Otona Iveković, a uz poduzimanje svih mjera koje će osigurati sigurnost svih uÄenika Å¡kole i neometano odvijanje nastave.
U privitku dostavljamo i promemoriju s prikazom svih aktivnosti i mjera u koje je od 2012. godine bilo ukljuÄeno Ministarstvo.
KRONOLOGIJA:
- 28. 8. 2012. godine Ministarstvo je primilo na znanje zahtjev roditelja uÄenika 3.a razreda OÅ Ante KovaÄića upućen Gradskom uredu za obrazovanje kulturu i Å¡port Grada Zagreba za preseljenjem uÄenika D.H.T u OÅ TituÅ¡a BrezovaÄkog.
- Istovremeno je tijekom srpnja i kolovoza zaprimljeno viÅ¡e zahtjeva roditelja OÅ Ante KovaÄića da se njihovoj djeci dozvoli upis u drugu Å¡kolu. Pri tom nije navedeno da se preseljenje želi ostvariti zbog dogaÄ‘aja vezanih uz malodobnog D.H.T.
- Gradski ured za obrazovanje, kulturu i Å¡port Grada Zagreba telefonski nas je poÄetkom rujna 2012. izvijestio o problemima s D.H.T te nam je dostavljen i zapisnik o dogaÄ‘ajima i problemima u Å¡koli.
- 10. rujna 2012. godine OÅ Ante KovaÄića uputila je Ministarstvu zahtjev za održavanjem nastave u kući za malodobnog D.H.T. koji nije odobren jer nema uporiÅ¡te u Zakonu, već je dogovoreno da se uÄeniku omogući individualni oblik rada do donoÅ¡enja rjeÅ¡enja o naÄinu Å¡kolovanja.
- Gradski ured za obrazovanje, kulturu i Å¡port donio je odluku o preseljenju uÄenika u OÅ Â J. J. Strossmajera, meÄ‘utim uÄenik je nakon Äetiri dana morao napustiti Å¡kolu zbog pritiska uÄiteljice i roditelja drugih uÄenika koji su bili pod utjecajem medija.
- UÄenik je premjeÅ¡ten u OÅ Otona Ivekovića te mu je odobren pomoćnik u nastavi.
- MZOS je za potrebe rada s uÄenikom odobrio i zapoÅ¡ljavanje struÄnjaka edukacijsko-rehabilitacijskog profila (pola radnog vremena, jer je na pola već bio zaposlen).
- 8. travnja 2013. Agencija za odgoj i obrazovanje obavila je struÄno savjetodavni posjet OÅ Otona Ivekovića s ciljem primjerene integracije malodobnog uÄenika D.H.T. u razredni odjel te je Å¡koli dano 11 preporuka za rad i postupanje. U Izvješću AZOO-a istaknuta je i opasnost nastavka Å¡kolovanja u V. razredu zbog većeg broja uÄitelja koji će uÄenika pouÄavati kao mogućnost utjecaja drugih roditelja. Å koli i Gradskom uredu MZOS i AZOO pravovremeno su, dakle, ukazali na moguće probleme na poÄetku Å¡k. god. 2013./2014.
U izvješću je navedeno i kako tužbe i prijetnje tužbama od strane roditelja D.H.T. dodatno otežavaju rad i položaj uÄitelja te struÄnih suradnika koji su i onako opterećeni i koji konstantno moraju preispitivati svaki pedagoÅ¡ki pristup i reakcije na neprimjereno ponaÅ¡anje uÄenika na temelju hipoteke dogaÄ‘aja iz OÅ Ante KovaÄića. Roditeljima je Å kola trebala ukazati na Äinjenicu da svojim ponaÅ¡anjem i odnosom prema djelatnicima Å kole omalovažavaju sve napore koje je obrazovna politika uÄinila da nakon dogaÄ‘aja iz OÅ Ante KovaÄića osigura Å¡to kvalitetnije i primjerenije uvjete za nastavak Å¡kolovanja njihova sina. Å koli, roditeljima i Gradskom uredu ukazano je na Äinjenicu da je Å¡kola mjesto na kojem se od uÄenika oÄekuje meÄ‘usobno uvažavanje, poÅ¡tivanje i visoki stupanj tolerancije i solidarnosti. - 6. svibnja 2013. godine MZOS je zaprimio poziv Gradskog ureda na sastanak u svrhu rjeÅ¡avanja zahtjeva roditelja 4.a i 4.b razreda za poduzimanjem hitnih mjera u svrhu zaÅ¡tite prava i interesa njihove djece, a vezano uz ponaÅ¡anje malodobnog D.H.T u i izvan Å kole. Sa sastanka na kojem je sudjelovao predstavnik AZOO-a dostavljen je zapisnik te su dogovorena nadležna postupanja MUP-a, vezano uz dogaÄ‘aje u Å¡kolskoj blagovaonici i postupke osobnog pomoćnika u nastavi. Centar je ponovno predložio izricanje mjere nadzora nad izvrÅ¡enjem roditeljske skrbi te će od roditelja malodobnog D.H.T. zatražiti timsku obradu djeteta. Å kola će uÄeniku u sluÄaju nasilnih ponaÅ¡anja izreći pedagoÅ¡ku mjeru u skladu s propisima.
- 14. lipnja 2013. održan je sastanak u CZS Susedgrad kojem se nisu odazvali roditelji malodobnog D.H.T.
- 5. srpnja 2013. godine održan je sastanak u CZS Susedgrad s roditeljima malodobnog D.H.T. te predstavnicima OŠOtona Ivekovića, MUP-a, Gradskog ureda i MZOS-a. Razgovorom se željelo pridobiti roditelje malodobnog D.H.T. na suradnju i upućivanje u obradu njihova djeteta.
- 26. lipnja 2013. OŠOtona Ivekovića upućuje zahtjev za odobravanjem nastave u kući.
- 8. srpnja 2013. Ministarstvo je isti odbilo jer nije bilo zakonske osnove.
- 19. kolovoza 2013. u Gradskom je uredu, na njihovu inicijativu, održan sastanak s predstavnicom CSZ Susedgrad, ravnateljicom OÅ Otona Ivekovića i MZOS-a. Dogovorena je organizacija sastanka ravnateljice s roditeljima Äetvrtih razreda OÅ Otona Ivekovića s ciljem senzibilizacije roditelja za rjeÅ¡avanje problema. CSZ trebao je utjecati na pristanak roditelja navedenom sastanku. Razgovaralo se o mogućnostima interventnih mjera sukladno odluci AZOO – izrada interventnog plana rada s malodobnim D.H.T. te po potrebi i dolazak struÄnog tima AZOO. Ravnateljica je rekla da bi zatražila od roditelja pristanak za angažiranjem pomoćnika za malodobnog D.H.T., ali uz uvjet prethodne obrade.
- 30. kolovoza 2013. godine održan je sastanak u OÅ Otona Ivekovića na kojem su sudjelovali prethodno navedeni predstavnici te se razmatralo o pronalaženju najprimjerenijeg rjeÅ¡enja za nastavak Å¡kolovanja navezenoga uÄenika. S obzirom da je predstavnica CZS istaknula izriÄit zahtjev roditelja malodobnog D.H.T. za provedbom nastave u kući, a predstavnici MZOS-a su ponovno ukazali na nepostojanje zakonske osnove za odobravanjem istog jer se ne radi o djetetu s kroniÄnom bolesti ili većim motoriÄkim teÅ¡koćama, dogovoreno je da će otac uÄenika doći na razgovor u MZOS.
- 2. rujna 2013. godine otac je na razgovoru u MZOS-u inzistirao na provedbi nastave u kući ili povratku uÄenika u Å kolu, tj. u redovitu nastavu. Roditelj je elektroniÄkom poÅ¡tom podnio i pisani zahtjev za nastavom u kući.
- 6. rujna 2013. godine u MZOS-u je održan meÄ‘usektorski sastanak sa predstavnicima Ministarstva socijalne politike i mladih, Ministarstva zdravlja i MZOS-a na kojem je dogovoreno intenzivno ukljuÄivanje svih nadležnih ministarstava u rjeÅ¡avanje pitanja vezanih uz nastavak Å¡kolovanja malodobnog D.H.T. MZOS je preuzelo obavezu vezano uz djelokrug rada, tj. obavezalo se osnažiti struÄno-razvojnu službu Å kole zapoÅ¡ljavanjem struÄnog suradnika socijalnog pedagoga.
Dakle, Ministarstvo je poduzelo sve mjere sukladno svojim nadležnostima i zatražilo dodatno ukljuÄivanje drugih ministarstava. Isto tako, MZOS se obvezao aktivno pratiti Å¡kolovanje uÄenika i sigurnost u Å koli te osigurati kontinuiranu potporu AZOO u osiguranju struÄno-savjetodavne potpore uÄiteljima, uÄenicima i roditeljima. S aspekta mjera koje je poduzelo Ministarstvo, smatramo kako inzistiranje roditelja na ispisivanju njihove djece iz Å kole nije opravdano.
OÄekujemo da će i druge institucije žurno poduzeti korake iz svoje nadležnosti.
MZOS PROTIV MZOS-a
U priopćenju povodom pisma roditelja uÄenika petih razreda OÅ Otona Ivekovića MZOS odriÄe svoju krivnju i „uvaljuje“ je svima drugima.
MZOS navodi da „Prijedlozi za provedbu nastave u kući, kao i individualne nastave, nemaju zakonsko uporište te ih Ministarstvo ne može odobriti“.
U svojoj skromnosti Ministarstvo ne navodi tko je bio dužan kreirati zakonska uporišta kako bi se traženo moglo odobriti.
Umjesto odgovarajuće zakonske regulative MZOS Å¡koli nesebiÄno dijeli preporuke. Kao neke od jedanaest udijeljenih preporuka ponosno istišću kako je u „zvješću AZOO-a istaknuta i opasnost nastavka Å¡kolovanja u V. razredu zbog većeg broja uÄitelja koji će uÄenika pouÄavati kao mogućnost utjecaja drugih roditelja“.
Ministarstvo na rubu genijalnosti zakljuÄuje da su time „Školi i Gradskom uredu MZOS i AZOO pravovremeno ukazali na moguće probleme na poÄetku Å¡k. god. 2013./2014.“.
Pa blago školi koja takvo Ministarstvo ima. Sigurno jadni ni slutili nisu opasnosti na koje su ih iz MZOS-a velikodušno upozorili.
U svom priopćenju Ministarstvo uistinu ništa ne skriva. Iz priopćenja je sasvim jasno zašto roditelji postupanje Ministarstva smatraju „pljuskom i sprdnjom“.
Kad je u pitanju dijete koje ne može biti u razredu, a nije tjelesno bolesno, moja iskustva s MZOS-om i AZOO-om ista su kao u ovom sluÄaju.
Umjesto da budu od pomoći oni daju besmislene savjete i postavljanju birokratske prepreke u rješavanju problema.
Već je davno prošlo krajnje vrijeme da Ministarstvo ozakoni oblike školovanja koja bi riješila djecu koja nemaju tjelesna oštećenja, a ipak ne mogu boraviti u razredu na nastavi.
Još uvijek na snazi je Pravilnik o školovanju djece s teškoćama iz 1991. g. Proljetos se u javnoj raspravi pojavio novi prijedlog koji je bio toliko loš da ga srećom više nitko ne spominje.
Odavno govorim da bi svi koji odluÄuju o Å¡kolstvu, a sjede u Ministarstvu, Agenciji i sliÄnim ustanovama, morali raditi u Å¡koli barem jedan dan tjedno, predavati barem jednom razredu ako se bave predmetnom nastavom. Naravno, ne staviti ih sve u elitne gimnazije. U ovoj situaciji idealno bi bilo da oni preuzmu razred u kojem je navedeno dijete te tako u praksi pokažu ostalim nastavnicima kako postupati.
Evo kako se jedan od njih izjasnio o sliÄnom prijedlogu…
Å¡kola do bola on 02/02/2013 at 11:30
Dragi organizirani nastavnici,
posebno me vrijeđaju prijedlozi da bi netko od nas TU trebao doći tjedan dana TAMO u nastavu pa da vidim kako je to i što to mangupi rade. Pa vidio sam ja što oni rade i da ja nemam što TAMO raditi! Zato i jesam sada TU, a nisam više TAMO!
TAMO ste ostali vi koji ste se pokazali nesposobni progurati se do TU! Da znate kako je odavde dobar pogled na TAMO. OsmiÅ¡ljavamo svakakve treninge za vas TAMO – kako voditi razred i sliÄno. I za nas TU smo osmislili program koji nam jamÄi da se nikad viÅ¡e nećemo vratimo TAMO.
SrdaÄno DT
Pozdravima se pridružuju VF i ŽJ!
PS. Zoki poruÄuje da se strpite! Sljedeći set tjelesnih vježbi već su na njegovom crtaćem stolu
Gospodo raznorazni lezilebovići iz ureda i agencija, birokrati, pomoćnici, pomoćnici pomoćnikovih pomoćnika, piskarala, općinski pristavi i ini paraziti i Å¡tetoÄine svih sorti – VAN!
Van iz sustava o kome evidentno nemate pojma, dosta ste Å¡tete napravili! U ovakvim okolnostima Å¡upiranje je obiÄno popraćeno retoriÄkim pitanjem – kako vas nije sram???
No, neću vas to pitati jer ste dokazali da pameti, kulture ni srama nemate ni u tragovima!
Roditelji i uÄenici ove Å¡kole – vama preostaje samo jedno – vaÅ¡a djeca moraju biti joÅ¡ divljija od ovog divljaka. Naime, u nas jedino to pali – zakon pećine!
Ako u Hrvatskoj prolazi iskljuÄivo i samo nasilje, tortura i divljanje, onda na tom, njima jedino razumljivom jeziku, tom balavcu i njegovom ocu treba objasniti kako stvari stoje!
Na nekom od foruma netko je napisao da ima rješenja i stavio slijedeći link: http://www.djecja-psihijatrija.hr/index.php?cat_id=13
Podsjetilo me to kad smo prije nekoliko godina imali u Å¡koli uÄenika koji je bio ozbiljna prijetnja ostalim uÄiteljima i djeci. SedmaÅ¡, gromada od djeteta. I roditelji su bili svjesni problema pa smo uspostavili kontakt s bolnicom u Kukuljevićevoj.
Primili su ga na opservaciju i vratili nakon dva dana s obrazloženjem da tako teške bolesnike ne mogu držati na odjelu. Nije dobio ni psihijatrijsku dijagnozu uz obrazloženje da maloljetnicima izbjegavaju davati takve dijagnoze.
I eto njega opet nama u razredu.
Kad se škole obraćaju s takvim problemima svi, ali baš svi (školstvo, socijala, zdravstvo, policija, sudstvo…) peru ruke.
Ako je tako, a jest upravo tako, tada ovako:
Ovi roditelji nikako, nipoÅ¡to ne smiju slati djecu na nastavu! Da vidimo koliko će to trajati? Dva dana? Pet? Mjesec dana? Cijelo polugodiÅ¡te? No, na kraju će odgovorni ( ah, kako im ta rijeÄ ne pristaje ) neÅ¡to morati poduzeti!
Najgora varijanta je da roditelji odustanu i puste djecu – tad je gotovo, problem se neće rijeÅ¡iti nikad!
Prema najnovijim vijestima, desetogodiÅ¡njak sa zlatnim kalaÅ¡njikovom upravo je zavrÅ¡io u spomenutoj ustanovi. Vidjet ćemo kakve ćemo biti sreće…