(VeÄernji list) Srednje Å¡kole u Hrvatskoj, posebice gimnazije, žele privući najbolje uÄenike, ali neke su ipak prvi izbor onih s iznimnim rezultatima
1. Gimnazija Josipa Slavenskog, ÄŒakovec
98 posto naših maturanata upisuje se na fakultete koje želi
Na krilima ugroženih vrsta leptira plavaca Maculinea nausithous i Maculinea teleius, koje obitavaju na vlažnim livadama na lokalitetu Bedekovićeve grabe u MeÄ‘imurju, skupina uÄenika ÄakoveÄke Gimnazije Josipa Slavenskog otputovat će u rujnu na petodnevni kamp u Rumunjsku. Nagrada im je to za projekt “ZaÅ¡titimo leptire plavce†koji je u konkurenciji 33 rada iz desetak država uÅ¡ao meÄ‘u Äetiri najbolja na meÄ‘unarodnom natjecanju ESFALP-u. Rad na tom i brojnim sliÄnim projektima jedan je od razloga zaÅ¡to je ÄakoveÄka Å¡kola sa 765 uÄenika i 70 zaposlenih meÄ‘u najboljima u Hrvatskoj. I najtraženijima. Ove godine upisano je novih 185 gimnazijalaca, a prijava je bilo stotinjak viÅ¡e. Uglavnom su to sve odlikaÅ¡i koji su osnovnu Å¡kolu zavrÅ¡ili s prosjekom ocjena 5,0. Tako je svake godine.
– UÄenicima omogućujemo da i u dodatnim izvannastavnim aktivnostima pokažu Å¡to znaju i mogu. PotiÄemo ih da razvijaju talente i vjeÅ¡tine. Bavimo se njihovom osobnošću i veliku pozornost pridajemo odgoju. Pazimo da u Å¡kolu dolaze zadovoljni i da se zadovoljni vrate kući. Naravno, preduvjet za to je predan i odgovoran rad naÅ¡ih profesora. StruÄno smo odliÄno ekipirani i radimo timski – kaže ravnateljica Tea Dragić Runjak. Smatra da Å¡kola treba biti prostor razmjene miÅ¡ljenja, znanja, informacija, kreativnosti i originalnosti. Već devet godina najkreativnijim uÄenicima dodjeljuju nagradu “Zdenko Barbarić’’, nazvanu po bivÅ¡em uÄeniku koji je preminuo nakon teÅ¡ke bolesti. Ove godine dobitnici su Tamara Korunek, Dora Ramušćak, Matko BuvaÄ i Jerko Fabić. UÄenica 3. razreda Ivana Tarandek osvojila pak je nagradu “The Harvard Prize Book Awardâ€, za koju se mogu kandidirati samo oni koji se istiÄu i u izvanÅ¡kolskim aktivnostima. Å kola je proÅ¡le Å¡kolske godine imala i dvije državne prvakinje iz biologije i povijesti. ÄŒak 96 do 98 posto maturanata upisuje se na fakultet koji im je bio prvi izbor. – Dobro smo opremljeni, no muÄi nas manjak prostora – napominje ravnateljica. Gimnazija je lani proslavila 50 godina rada. PoÄetkom kolovoza poÄeli su radovi na dogradnji koji joÅ¡ nisu zavrÅ¡eni.
2. XV. gimnazija, Zagreb
Škola u kojoj je teško poboljšati već ostvarene sjajne rezultate
Petnaesta gimnazija, poznatija kao MIOC, već godinama je jedna od najboljih hrvatskih gimnazija, a njezini uÄenici pobjednici su meÄ‘unarodnih i državnih prvenstava. Sve njihove uspjehe teÅ¡ko je pobrojiti. Ipak, od 1994. do 2012. iz raznih predmeta na državnim natjecanjima osvojili su 157 prvih mjesta, 132 druga i 143 treća. U ovoj 2012./2013. Å¡kolskoj godini osvojili su 19 prvih, osam drugih i 18 trećih mjesta. Na svjetskim olimpijadama uÄenici Petnaeste gimnazije sudjeluju od 1965. godine. – Od tada do 2012. godine 103 uÄenika naÅ¡e Å¡kole ostvarila su 128 nastupa na meÄ‘unarodnim natjecanjima (olimpijadama) i osvojili su: pet zlatnih, 28 srebrnih i 55 bronÄanih medalja. Samo od 2009. do 2012. na svjetskim olimpijadama iz matematike, fizike i informatike imamo ukupno 60 nastupa na kojima su osvojene dvije zlatne medalje, 14 srebrnih medalja i 22 bronÄane medalje.
Ovog ljeta naÅ¡ih 18 uÄenika već je sudjelovalo ili će sudjelovati na meÄ‘unarodnim olimpijadama i natjecanjima – ponosno nabraja novi ravnatelj Petnaeste gimnazije, 49-godiÅ¡nji Josip Harcet. Na tom mjestu naslijedio je dugogodiÅ¡nju ravnateljicu Veroniku Javor, koja je svojim trudom i angažmanom svih zaposlenih tu Å¡kolu dovela meÄ‘u najbolje u Hrvatskoj. – To su izuzetni rezultati koje rijetko koja Å¡kola u regiji, a možda i u cijeloj Europi ima – kaže Harcet, bivÅ¡i uÄenik Petnaeste gimnazije, potom profesor u toj Å¡koli, a danas ravnatelj. Kao profesor matematike u Å¡koli je poÄeo raditi 1991. godine. – Kad mi se otvorila mogućnost da poÄnem raditi u ovoj Å¡koli, to je bilo ispunjenje sna. Biti ravnatelj mi je izuzetna Äast – kaže. U nekoliko je navrata radio u inozemstvu – NorveÅ¡koj, NjemaÄkoj i Austriji, a bio je jedan od autora zavrÅ¡nih ispita na meÄ‘unarodnoj državnoj maturi. Cilj mu je u budućem razdoblju da Å¡kola barem ostane na dosadaÅ¡njoj razini, ali vjeruje da će biti joÅ¡ poboljÅ¡ana iako je, priznaje, “izuzetne rezultate teÅ¡ko poboljÅ¡avatiâ€.
Å kola ima kvalitetne programe i profesore, dobro je opremljena, s djecom se dodatno radi, a posebno dobar imidž izgradili su kad je rijeÄ o matematiÄkom i informatiÄkom programu, a uza sve to Å¡kola ima i program meÄ‘unarodne mature koji se izvodi na engleskom jeziku. UÄenici Petnaeste gimnazije upisuju se gotovo 100 posto na fakultete koji su bili njihov prvi izbor, a nekolicina bivÅ¡ih uÄenika studira u inozemstvu. Da je kvaliteta Å¡kole prepoznata, govori i podatak da se već godinama u nju nije lako upisati i da nije dovoljan samo prosjek 5,0. Zbog prevelikog interesa i ove su godine upisali jedan razred viÅ¡e, tako da će na jesen u njihove klupe sjesti 269 prvaÅ¡a. Ukupno Å¡kolu na Jordanovcu pohaÄ‘a neÅ¡to viÅ¡e od 1200 uÄenika.
3. KlasiÄna gimnazija RuÄ‘era BoÅ¡kovića, Dubrovnik
Mnogi izvrsni uÄenici nisu se uspjeli upisati u tu malu Å¡kolu s Äetiri razreda
Biskupijska klasiÄna gimnazija RuÄ‘era BoÅ¡kovića s pravom javnosti u Dubrovniku jedna je od pet hrvatskih Å¡kola u koje se bilo najteže upisati, no taj podatak i ne Äudi uzme li se u obzir da je to malena Å¡kola koja ima samo Äetiri razreda i 124 uÄenika i svake godine upisuje samo jedan razred do 30-ak uÄenika. Ipak, ove je godine, ali i prethodne tri, na tu Å¡kolu bio veliki pritisak, kaže nam ravnatelj te dubrovaÄke gimnazije don Bernardo PleÅ¡e, pa mu je posebno žao izvrsnih uÄenika koji se nisu uspjeli upisati.
– Ugodno me iznenadilo da smo na tom popisu, a mislim da za to zasluge pripadaju profesorima, odnosno profesoricama jer njih imamo najviÅ¡e koje kontinuirano rade s uÄenicima, nesebiÄno se zalažu za djecu i pomažu im bez ikakvih naknada – objaÅ¡njava nam don PleÅ¡e. S obzirom na to da je Å¡kola do 1991. godine bila pod biskupijom i Å¡kolovala sjemeniÅ¡tarce, postojala je predrasuda u Gradu da je to “popovska†škola, no danas je to “normalna†škola, jedino Å¡to je i dalje u vlasniÅ¡tvu biskupije, Å¡to don PleÅ¡e vidi kao prednost, jer on kao ravnatelj osjeća odreÄ‘enu stabilnost koju drugi možda nemaju. Veliki interes mladih za tu gimnaziju ga i Äudi jer oni kao klasiÄari imaju najteži program.
– Tu su latinski i grÄki kojih se mnogi plaÅ¡e. No, kako smo mala Å¡kola, kod nas se puno kvalitetnije radi, svakom uÄeniku se profesori mogu posvetiti, pa smo posljednjih godina imali veliki bum naÅ¡ih uÄenika na pravni fakultet, na medicinu, književnost, a osim toga, na natjecanjima naÅ¡i uÄenici dobro prolaze u grÄkom, biologiji i fizici – tvrdi don PleÅ¡e kojem je posebno drago da su uÄenici uspjeÅ¡ni u posljednja dva spomenuta predmeta jer se Å¡kola zove RuÄ‘er BoÅ¡ković.
– Prije dvije godine u Å¡koli smo imali svjetski znanstveni skup fiziÄara, bio je Äak i direktor CERN-a i svi smatraju da je naÅ¡ BoÅ¡ković podcijenjen – zakljuÄuje don PleÅ¡e.
4. Gimnazija TituÅ¡a BrezovaÄkog, Zagreb
Za upis nije bilo dovoljno imati sve petice
– Drago mi je da smo napokon doÅ¡li u tu priÄu. Ostvarili smo cilj koji smo postavili prije nekoliko godina i u Äiju smo realizaciju uložili golem trud– tako je Äinjenicu da su uÅ¡li meÄ‘u pet najtraženijih Å¡kola u Hrvatskoj komentirao Damir Jelenski, ravnatelj zagrebaÄke Gimnazije TituÅ¡a BrezovaÄkog. Zadnji upisan uÄenik u tu Å¡kolu imao je 80,41 bod, odnosno za upis nije bilo dovoljno imati sve petice od petog do osmog razreda, nego su usto uÄenici morali imati i dodatne bodove. – Pola upisanih uÄenika ima prosjek ocjena 5,0 plus dodatne bodove, a druga polovina u svojim svjedodžbama ima Äetvorku, ali to nadoknaÄ‘uju s nekoliko dodatnih bodova. Ove godine upisali smo 112 uÄenika i sve skupa u sljedećoj Å¡kolskoj godini u naÅ¡e Å¡kolske klupe sjest će 460 uÄenika – kaže Jelenski. Dodaje da su prije 3-4 godine postavili cilj da budu Å¡to bolja Å¡kola, ali da u poÄetku nisu mislili da će dospjeti meÄ‘u pet najtraženijih u Hrvatskoj, odnosno meÄ‘u pet Å¡kola za koje je, prema podacima mjerodavnog Ministarstva obrazovanja, trebalo imati najviÅ¡e bodova. U njihovu Å¡kolu upisana je uÄenica s Äak pet dodatnih bodova, a donijelo joj ih je pohaÄ‘anje glazbene Å¡kole, uÄenje drugog stranog jezika i zdravstveno stanje. Iako nema niÅ¡ta protiv dodatnih bodova, ravnatelj Jelenski drži da bi se ipak morali najprije upisati oni Äiji je prosjek ocjena 5,0 pa tek nakon njih oni s dodatnim bodovima.
– Imam potpuno razumijevanje za one s glazbenom Å¡kolom ili zdravstvenim teÅ¡koćama, ali mi je teÅ¡ko prihvatiti Äinjenicu da uÄenik ima uspjeh 5,0 i ne može se upisati u Å¡kolu koju želi. Trebaju dodatni bodovi, ali sustav i kriteriji trebaju biti jasno razraÄ‘eni – objaÅ¡njava Jelenski. Za svoju Å¡kolu kaže da ima nekoliko prednosti koje su uÄenici i njihovi roditelji prepoznali – nastava se održava samo ujutro, Å¡to je važno za uÄenike koji su sportaÅ¡i ili pohaÄ‘aju glazbenu, plesnu ili joÅ¡ neku drugu paralelnu Å¡kolu ili dodatnu aktivnost. Osim toga imaju dodatnu nastavu iz, kako Jelenski kaže, zahtjevnijih predmeta – matematike, hrvatskog, engleskog i drugih kako bi se uÄenici Å¡to bolje pripremili za polaganje državne mature.
– ProÅ¡le godine naÅ¡i uÄenici bili su prvi na listi za upis na brodogradnji, povijesti i hrvatskom jeziku – ponosno kaže Jelenski. Tom 46-godiÅ¡njem profesoru geografiju poÄeo je treći mandat ravnatelja, a ono Å¡to u budućnosti najviÅ¡e želi jest da uÄenici, roditelji i profesori pri dolasku u Å¡kolu i odlasku iz nje budu nasmijani.
5. Zdravstveno uÄiliÅ¡te, Zagreb
Farmaceutski tehniÄari svrstali ih meÄ‘u najtraženije
Zbog jednog svog programa, onog farmaceutskih tehniÄara, zagrebaÄko Zdravstveno uÄiliÅ¡te uÅ¡lo je u elitni klub pet hrvatskih Å¡kola u koje se bilo najteže upisati. Zadnji upisani imao je 80 bodova. – Godinama imamo veliko zanimanje za naÅ¡u Å¡kolu, a posebno od 2009. godine kad je doÅ¡la kriza i otkad se znatno pojaÄalo zanimanje roditelja i djece za zdravstvena zanimanja koja su deficitarna.
U sve programe upisali smo oko 200 uÄenika, a joÅ¡ toliko je onih koji su bili viÅ¡ak. Imamo nekoliko razliÄitih programa, odnosno obrazujemo sve tehniÄare u podruÄju zdravstva osim medicinskih sestara i primalja – kaže ravnatelj Å¡kole, 39-godiÅ¡nji Hrvoje Odak koji je na tu dužnost doÅ¡ao prije deset mjeseci. Sedam godina prije toga radio je u toj Å¡koli kao psiholog. – Veliki interes znaÄi i veliko oÄekivanje roditelja i djece, odnosno naÅ¡u veliku odgovornost. Želimo modernizirati kabinete, dodatno ih opremiti, a velika nam je želja i dvorana za tjelesni odgoj koju joÅ¡ nemamo – kaže Odak. Financijski ih pomaže Grad Zagreb, a moderna oprema i laboratoriji nužni su im kako bi mogli pratiti nove tehnologije koje su iznimno važne u zanimanjima za koja obrazuju uÄenike.