(HRT) ÄŒelnici tri sindikata iz podruÄja obrazovanja uÄlanjeni u Maticu hrvatskih sindikata najavili su da će meÄ‘u svojim Älanovima, najvjerojatnije poÄetkom rujna, provesti referendum o proÅ¡lotjednoj odluci Vlade o ukidanju dodatka prosvjetarima na plaću od 3, 5, 7 i 9 posto ovisno o godinama staža te o tomu jesu li zbog sindikalnih zahtjeva u sporu s Vladom i treba li arbitraža.
O ishodu referenduma ovisit će i organiziranje Å¡trajka prosvjetara na jesen, najavili su na konferenciji za novinare predsjednici Matice hrvatskih sindikata i Velikog vijeća Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić, Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim Å¡kolama Hrvatske Branimir Mihalinec te Sindikata hrvatskih uÄitelja Zvonimir LaktaÅ¡ić.
Ribić je najavio i da će se njegov sindikat znanosti i visokog obrazovanja, ako i kada nastupi primjena odluke o ukidanju naknada na plaću uÄiteljima i nastavnicima u osnovnim i srednjim Å¡kolama, tražiti odgodu i odreći se naknade od 2,3 posto Å¡to na plaći iz srpnja trebaju dobiti svi zaposleni u obrazovanju. Dodao je da detalje o takvom Äinu solidarnosti trebaju joÅ¡ definirati, na Å¡to je Mihalinec kazao da bi to bio zapravo najveći Äin solidarnosti meÄ‘u sindikatima otkako je samostalne Hrvatske.
Nazivajući odluku Vlade o ukidanje naknada na plaće od 3, 5, 7 i 9 posto uÄiteljima i nastavnicima odmazdom, kaznom, ucjenom, osvetom prema prosvjetarima, jer se time neće puno uÅ¡tedjeti, sva tri Äelnika sindikata naglasili su i kako time Vlada pokazuje potpuno krivi smjer jer nijedna zemlja nije sliÄno uÄinila obrazovnom sustavu koji jedino može pokrenuti zemlju. Po izraÄunima sindikata, ukidanjem tih naknada na godiÅ¡njoj se razini Å¡tedi 300 do 350 milijuna kuna, a do kraja ove godine tek 80 do 85 milijuna kuna. To i nije neka velika uÅ¡teda, a pogotovo nije blizu onih dvije milijarde kuna o Äemu priÄa Vlada, kazao je LaktaÅ¡ić.
Odluke Vlade nisu ni pravedne ni smislene, a joÅ¡ viÅ¡e ih smeta, kako kaže, licemjerstvo ministra znanosti, obrazovanja i sporta Željka Jovanovića koji se općenito ispriÄava zbog te odluke, umjesto da se ispriÄa u svoje ime i podnese ostavku Å¡to je govorio da će uÄiniti, ako se plaće u obrazovanju smanje.
Ribić smatra i da su izjave premijera Zorana Milanovića nepristojne kada kaže da bi Vlada te naknade isplatila da su sindikati popustili, Å¡to se, kako je kazao, moglo eventualno oÄekivati u komunizmu, ali ne i danas. Nekorektnim drži i premijerove izjave da su sindikati nesvjesni teÅ¡kih vremena, jer su sindikati toga itekako svjesni, a posebno prosvjetari kojima su plaće od 2009. do danas već pale za 16 posto, Å¡to zbog inflacije Å¡to zbog njihova odricanja.
Muljator Ribić opet mulja. Prije nego bilo Å¡to govori o sadaÅ¡njim plaćama nastavnika trebao bi nam se ispriÄati zbog uÄinjenih promaÅ¡aja, a posebno onih iz 2006. godine. Ako je on zaboravio nisu baÅ¡ i svi ostali. Tada nas je uvjeravao u ogroman uspjeh potpisanog Sporazuma o plaćama po kojemu je plaća nastavnika poÄetnika u razdoblju od 2009. do 2012. trebala porasti za nekih 28% ( sa 7312 na 9510). Sada taj isti Ribić bez imalo srama izjavljuje kako su plaće u tom razdoblju pale za 16% pa je dakle njegov promaÅ¡aj samo 48%. Sigurno se nakon toga treba zapitati može li takova osoba i nadalje zastupati naÅ¡e interese i može li joj se uopće vjerovati.
Druga stvar koja nastavnike zbunjuje su izjave koje se meÄ‘usobno kose. Tako Branimir Mihalinec u priopćenju od 19. 7. pravdajući provoÄ‘enje referenduma kaže: „ Naime, nakon zakljuÄivanja Kolektivnog ugovora, ugovorena prava postaju individualno prava svakog Älana sindikata, i nažalost – svakog neÄlana sindikata. Svog individualnog prava mogu se odreći samo oni.“ Naime, ako je toÄno da se prava iz kolektivnog ugovora može odreći samo svaki Älan jer je to njegovo individualno pravo, Äemu onda referendum. Å to ako se na referendumu tog prava odreknu njih 60%. Da li će se onda to individualno pravo oduzeti i ostalima ili će ga oni i dalje zadržati.
Ako nastavnicima ukinu dodatak od 3,5,7,9% oniiz znanosti i visokog obrazovanja će se u znak solidarnosti odreći povećanja od 2,3%. ZnaÄi ako susjedu krepa krava onda u znak solidarnosti i ja ubijem svoju. BaÅ¡ sam mu pomogao.I kako se to može bez referenduma kad se naÅ¡e odricanje ne može bez referenduma. Ipak bi trebali paziti Å¡to govore.