(Novosti) Gotovo svaki dosadaÅ¡nji ministar obrazovanja imao je neku svoju viziju reforme Å¡kolstva, ali promjene – tretirane viÅ¡e kao politiÄko nego kao struÄno pitanje – najÄešće ne bi odmakle dalje od ideje ili bi ostajale na pola puta.
Pred nama je, po najavama novog ministra Željka Jovanovića, joÅ¡ jedna u nizu reformi: za Å¡kolsku godinu 2012/2013. najavljuje se uvoÄ‘enje brojnih nastavnih predmeta, meÄ‘u kojima su zdravstveni ili spolni odgoj, informatika od prvog razreda i graÄ‘anski odgoj umjesto politike i gospodarstva te kao alternativa vjeronauku. Jedna od bitnih toÄaka buduće reforme trebalo bi biti devetogodiÅ¡nje osnovno i obavezno srednjoÅ¡kolsko obrazovanje. Zbog hiperinflacije odlikaÅ¡a, predlaže se ukidanje kvantitativnog ocjenjivanja uÄenika na polugodiÅ¡tu i uvoÄ‘enje opisnih ocjena. Spominje se uvoÄ‘enje vanjskog sistema vrednovanja i u osnovne Å¡kole, jedinoj reformskoj mjeri za srednje Å¡kole koja je dosad bila plodonosna, ali ne i bez slabosti – istim su pitanjima uÄenici strukovnih ÄetverogodiÅ¡njih Å¡kola stavljeni u neravnopravan položaj s gimnazijalcima, Å¡kolovanima po jaÄem nastavnom programu. Otvaraju se i brojne rasprave o preopterećenosti uÄenika nastavnim gradivom i provode se pilot-projekti o mogućem ukidanju domaćih zadaća.
Prije reforme, ministar Jovanović dao je rok od šest mjeseci da se napravi analiza stanja u školstvu i da se u skladu s tim izradi novi nacionalni kurikulum.
Velikim koracima unatrag
A stanje u Å¡kolstvu je teÅ¡ko: u vremenu kada znanja i spoznaje zastarijevaju brže nego ikada, većina nastave provodi se po programima starima dvadeset godina, kada je bila i posljednja reforma hrvatskog Å¡kolstva, u sklopu koje je uveden vjeronauk i rano uÄenje stranog jezika. PedagoÅ¡ki standardi i uvjeti održavanja nastave u većini hrvatskih Å¡kola ispod su ispod evropskog prosjeka. U Å¡kolskim uÄionicama i dalje sjedi po 36 i viÅ¡e uÄenika, a nastava se u brojnim Å¡kolama održava u tri smjene, pa su nastavni sati deset minuta kraći od zakonskih 45. Nastavna pomagala prije su muzejski eksponati nego oruÄ‘a koja trebaju pripomoći odgojno-obrazovanim procesima u 21. vijeku.
Mnogo se govorilo i puno se nade polagalo u Hrvatski nacionalni obrazovni standard, HNOS, Äije je provoÄ‘enje 2006. naglo stalo. Nastavljeno je s naÄelnim Nacionalnim okvirnim kurikulumom, koji je izazvao brojne kritike struke zbog udaljavanja od dobrih tradicija i sadaÅ¡njih trendova razvoja srednjoevropskog Å¡kolstva. Predmetni kurikulumi, iz kojih bi proistekle programske promjene, nisu doneseni, a u Å¡kolskoj praksi i dalje vlada neusklaÄ‘enost nastavnih satnica i nastavnih sadržaja. U takvoj situaciji, bez jasno propisane procedure i sadržaja, najveći dio uspjeha ili neuspjeha u odgojno-obrazovnom procesu ovisi o nastavniku, koji je druÅ¡tveno degradiran i materijalno potplaćen. Hrvatska spada u evropske zemlje koje za obrazovanje u postotcima najmanje izdvajaju, a plaće nastavnoga kadra ispod su državnog prosjeka. Kako bi popunili nastavnu normu za puno radno vrijeme, predmetni nastavnici moraju predavati viÅ¡e predmeta u nekoliko Å¡kola. Nastavnici istiÄu da je obrazovanje i prije 20 godina bilo zaostalo, a otada se iÅ¡lo samo velikim koracima unatrag.
– Pedagogija je izgubila na vrijednosti. Å kola se pretvorila u mjesto gdje se djeca Äuvaju dok su im roditelji na poslu, a ne u mjesto gdje se obrazuju. Smisao obrazovanja postale su ocjene, a ne znanje. Kako bi izbjegli probleme i inspekcije, nastavnici idu linijom manjeg otpora i uÄenicima poklanjaju petice. Nije normalno da 85 posto uÄenika u razredu ima petice, a to je Äest sluÄaj. UÄenici imaju velik broj predmeta i iz svakog moraju biti podjednako dobri za željenu ocjenu. Nastavni sadržaji unutar samih predmeta loÅ¡e su postavljeni, organizirani i prezentirani. To generalno nema smisla – poruÄuje zagrebaÄki profesor fizike Dalibor Perković, jedan od autora mikro-reforme predložene ministru Jovanoviću.
Za socijalnu pravednost
– Nijedna dosadaÅ¡nja reforma nije provedena, jer su zamiÅ¡ljene i proizvedene u politiÄkim kabinetima, bez suradnje sa strukom. U Hrvatskoj danas svi smatraju da se razumiju u nogomet i u obrazovanje i zato imamo Å¡kolstvo u kojem vlada koncepcijski, organizacijski, financijski i kadrovski kaos. Imamo Å¡kolu za 19. stoljeće, koja se zastarjelom geometrijskom strukturom Äetiri plus Äetiri plus Äetiri ne uklapa u koncepciju Å¡kolstva zapadnog svijeta, gdje se ono zasniva na komunikacijskim vjeÅ¡tinama i obrazovanju Äovjeka do odgovarajuće kvalifikacije, spremnog za tržiÅ¡te rada i rjeÅ¡avanje životnih problema. Na reformi obrazovanja treba se raditi kontinuirano. Obrazovni sustav ne smije reproducirati postojeće stanje i druÅ¡tvenu strukturu, to mora biti dinamiÄan proces, lokomotiva razvoja, jer priprema mladog Äovjeka za budućnost – istiÄe bivÅ¡i ministar znanosti Gvozden Flego i dodaje da je novom reformom potrebno osigurati i socijalnu pravednost.
– Na viÅ¡oj se razini obrazovanja socijalna nejednakost posebno reproducira, Å¡to dokazuje i statistika da je u Evropi svega dva posto studenata Äiji su roditelji zavrÅ¡ili samo osnovnu Å¡kolu, a takvih je u Hrvatskoj oko 15 posto. Treba osigurati odliÄnim studentima da svoje Å¡kolovanje i usavrÅ¡avanje nastave s uspjehom i veseljem, jer razina obrazovanja omogućuje materijalnu kvalitetu života – kaže Flego.
Akademik Vladimir Par predlaže da se ide na postupno poboljšanje kvalitete obrazovanja, bez većih organizacijskih promjena.
– Obrazovanje se mora poboljÅ¡ati metodama pouÄavanja i rasterećenja gradiva od enciklopedijskih sadržaja, uz dublju obradu selektivno odabranih bitnih tema. Iskustva najrazvijenijih zemalja pokazala su vrlo Å¡tetne posljedice pretjerane liberalizacije Å¡kolstva. UÄenike treba poticati na kontinuirani rad, na samostalnost i upornost u radu, jer jedino se tako nove generacije mogu pripremati za buduće izazove – kaže Par.
U donoÅ¡enje konaÄne odluke o smjeru i dinamici promjene obrazovnog sustava, kao dokumenta koji se tiÄe svake porodice u državi, potrebno je ukljuÄiti sve strane – struÄnjake, predstavnike tržiÅ¡ta rada, poslodavce, sindikate, izvrÅ¡nu i zakonodavnu vlast. Gvozden Flego istiÄe da za rekonstrukciju sustava jedan mandat nije dovoljan, pa zato valja uspostaviti nacionalni konsenzus koji će iznjedriti jasnu politiÄku podlogu i smjernice za reformu obrazovanja, koju će provoditi ne samo vlada koja ju je donijela, nego i sve buduće.
OdluÄuje ministar financija
Iako svi istiÄu da je reforma obrazovanja hitna i neophodna, Željko Stipić, predsjednik Sindikata zaposlenika u hrvatskom Å¡kolstvu Preporod, skeptiÄan je oko toga, jer u usvojenom državnom proraÄunu nema financijske podloge za najavljene promjene i stoga smatra da će se standard Å¡kolstva joÅ¡ viÅ¡e srozati.
– Ne vjerujem u boljitak dok se za to ne osiguraju odgovarajuća sredstva; dotle ćemo biti tu gdje jesmo, na zaÄelju evropskog obrazovanja. Iscrpljivat ćemo se raznim analizama, igrati se pronalaska novih rjeÅ¡enja, a praktiÄnih pomaka neće biti ili će biti milimetarski – kaže Stipić i dodaje da će o reformi obrazovanja odluÄivati ministar financija, a ne ministar obrazovanja.
– Bilo kakva vizija bez materijalnog pokrića ostat će samo vizija. Svaka reformska mjera ima svoju cijenu i zato svaki pokuÅ¡aj zapne na novcu. Financijski nismo spremni ni za uvoÄ‘enje novih nastavnih predmeta u ovako pretrpanu satnicu. Ne znamo koji bi se predmeti brisali iz nastavnog programa da se uvedu novi; samo jedan nastavni sat tjedno novog predmeta zahtijevao bi 750 novih radnih mjesta, Å¡to bi koÅ¡talo oko milijardu kuna godiÅ¡nje. A mi obrazovanje režemo za 400 milijuna kuna! Kada smo uvodili državnu maturu, morali smo osnovati Centar za vanjsko vrednovanje, Å¡to je stajalo desetke milijuna kuna. Onda smo, prilikom uvoÄ‘enja obaveznog srednjeg obrazovanja, zube slomili na prijevozu uÄenika. Lako je bilo promijeniti Ustav, zakone, ali ministar financija je rekao da u proraÄunu nema 200 milijuna za prijevoz uÄenika do Å¡kole i od toga se odustalo – prisjeća se Stipić i dodaje da se odgoj i obrazovanje uvijek doživljavaju kao nekakav troÅ¡ak i nužno zlo koje se mora financirati tek toliko da se taj sustav održi.
Å kolu Äine ljudi
Da u obrazovnom sustavu ima mnogo stvari koje se mogu poboljÅ¡ati i bez puno novca smatra Milan Matijević, profesor na UÄiteljskom fakultetu u Zagrebu.
– Potrebno je samo bolje organizirati postojeće struÄnjake, s jasno iskazanim željama i konkretnim planovima. Å kolu Äine ljudi, a ne samo moderne zgrade i oprema, pa valja ulagati snage u organizaciju i usavrÅ¡avanje postojećih kadrova. U naÅ¡im Å¡kolama, na svim razinama, joÅ¡ dominira didaktiÄka strategija sjedenja u tri kolone i viÅ¡esatno gledanje onoga Å¡to se dogaÄ‘a pred Å¡kolskom ploÄom, a to je model koji je primjereniji proÅ¡lim vremenima nego dobu u kojem djeca odrastaju u znatno atraktivnijem medijskom okruženju – istiÄe Matijević i poruÄuje da uvoÄ‘enje novih nastavnih predmeta nije najbolja strategija promjene Å¡kolstva.
– Bio bi mnogo bolji projekt povezivanja postojećih nastavnih predmeta u manji broj integriranih. Uz dominantni razredno-predmetni sustav nastave, trebalo bi u svim Å¡kolama imati viÅ¡e projektne nastave, blok-nastave, teÄajne i fakultativne te izborne nastave. Treba temeljitije prouÄiti listu sadržaja i kompetencija koji se uÄe u danaÅ¡njim osnovnim i srednjim Å¡kolama, pa izostaviti dio preživjelih i nepotrebnih sadržaja i aktivnosti, a uvoditi one koji su danaÅ¡njim generacijama potrebni za cjeloživotni rad i uÄenje – predlaže Matijević.