‘Svi smo uz Anu’: Djevojčici u kolicima oduzimaju asistenta?

(24 sata) U školske klupe u ponedjeljak je nakon ljetnih praznika sjelo pola milijuna školaraca, a od toga 41.000 prvašića. No dok se neka djeca vesele početku školske godine, druga su u strahu kako će bez nužno potrebnih asistenata u nastavi svladati program. Zbog proceduralnih propusta i teškog nemara ove je godine veći dio djece s poteškoćama u razvoju u Hrvatskoj ostao bez asistenata u nastavi.

U Osnovnoj školi Ivana Kozarca u Županji Ana Paradžik krenula je u ponedjeljak u sedmi razred. Ona je od rođenja u invalidskim kolicima zbog cerebralne paralize. No, ta bolest je nijednog trenutka nije natjerala da odustane od školovanja.

– Cijelu noć prije početka škole Ana nije sklopila oči od uzbuđenja što će se ponovno družiti sa svojim školskim prijateljima – kaže njezina mama Vedrana.

Prije nekoliko dana, kad je saznala da je država uskratila novac udruzi Bubamara, koja je financirala troškove Aninoj asistentici u nastavi Đurđi Babić, Ana je neutješno danima plakala. Znala je da bez Đurđe ne može pohađati nastavu, ali nije htjela odustati od školovanja.

No nije mogla ni sanjati da će je ispred ulaza u dvorište, deset minuta prije početka prvog školskog sata, čekati upravo ona.

– Bez obzira na sve, odlučila sam pružiti Ani potporu i biti uz nju barem prvih mjesec dana škole. Valjda će do tada država shvatiti da je pogriješila i poništiti neke odluke. Ako je država nepravedna, ja takva ne mogu biti. Ovo što radim je potpuno besplatno i volontirat ću uz Anu – kaže Đurđa, koju Ana zove svojom drugom majkom.

Đurđa Ani pomaže u pisanju, vodi je na zahod, prebacuje iz jedne učionice u drugu.

I Anina razrednica Natalija Bošnjak slaže se da je ukidanje asistenata golem propust, a kaže da Ana nikako ne može funkcionirati bez asistenta.

– Ana je, nažalost, već rođenjem zakinuta za mnogo toga. Desnom rukom ne može ništa raditi. Lijevom piše usporeno, a nakon 15 minuta se već umori. Tada joj priskače asistentica i pomaže. Zar joj treba ukinuti i tu želju za životom – pita se Anina mama Vedrana.

Ana je, kaže njezina razrednica, primjer osobe kojoj se svi mogu diviti jer je njezina volja za životom i neprestanim učenjem putokaz kojeg svi moraju slijediti. Razrednica Bošnjak ističe da uvijek nasmijana Ana svojim smijehom sve ozari.

Ministarstvo: Svi koji su imali asistente, imat će ih i dalje

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u utorak je izdalo priopćenje u kojem navode da su osigurali novac i dali suglasnost školama da angažiraju asistente u nastavi za djecu s teškoćama za rujan, i to za one učenike koji su prošle školske godine asistenta imali osiguranog putem projekata udruga koje financira Ministarstvo. Tako sva djeca s teškoćama koja su imala asistente u nastavi ponovno mogu u školske klupe.

U priopćenju iz Ministarstva stoji da će se problem pomoćnika u nastavi sustavno rješavati. Nakon što je MZOS osigurao dodatna sredstava za ovu školsku godinu za pomoćnike u nastavi u iznosu od 44,7 milijuna kuna, do kraja godine će u sklopu izmjena Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi regulirati pomoćnike u nastavi te objaviti pravilnik koji definira kriterije osiguravanja pomoćnika (koji je već pripremljen).

6 Comments

  1. A kako smo prije bez tih asistenata??
    nema mi logike da su djeca s posbenim potrebama u istom razredu s ostalom djecom.
    Ne znam kako kolege u OŠ to sve uspijevaju? Kako se svima posvetiti?
    Kako uspijete naći vremena za sve pored silne administracije, bahatih učenika, ogormne količine gradiva, ovog, onog… Ne traje školski sat 120 minuta već 45 min.

    1. Da li je to sve uopće izvedivo?
      ne radim u OŠ, ali s moje perspektive, i po pričama koje slušam od kolega iz OŠ meni je to nemoguće

        1. Drage kolege, ja sam mišljenja da gdje moguće da djecu s teškoćama treba integrirati u redovni školski sustav. Koliko god teško, na kraju mi postajemo humaniji a naravno i djeca. Druga je stvar da se ponekad ti asistenti i dodjeljuju djeci, a nije potrebno. Konkretno u mojoj školi su dodjelili jednom dijetetu s poremećajem ponašanja te mislim da je to bilo kontaproduktivno.

  2. da bi nastava bila efikasna grupe treba homogenizirati po znanju u sposobnostima. zatvorili su specijalne škole zbog štednje a sad prodaju maglu o nekoj humanosti i inegraciji. ne možete imati takvu djecu u razredu i dobre rezultate na pisa testovima.

Comments are closed.

Podijelite ovo

Podijelite ovaj članak sa svojim prijateljima!