Na adresu portala stiglo je pismo dvoje prosvjetnih djelatnika, a koje se tiÄe izrade ozloglaÅ¡enog Pravilnika o normi. Pismo objavljujemo u cijelosti.
Poštovane/i,
Obraćamo Vam se u množini budući da nismo sigurni tko je toÄno autor prijedloga o budućem pravilniku (službeno nazvan Nacrt Pravilnika o tjednim radnim obvezama uÄitelja i struÄnih suradnika u osnovnoj Å¡koli). Naime, nigdje se u samom pravilniku niti na internetskim stranicama resornog ministarstva ne spominje osoba (ili radna grupa) koja je izradila pravilnik kao Å¡to se ne spominje ni naÄin izbora navedene osobe (ili navedenih osoba). ÄŒini nam se važnim napomenuti autore jer se radi o temeljnom aktu koji u mnogoÄemu oblikuje radni tjedan, ali i životni standard, uvjete rada kao i sve druge obveze struÄnih djelatnika (uÄitelja i struÄnih suradnika) u osnovnoÅ¡kolskom obrazovanju. Bez obzira na razliÄite medijske napise o jedanaesteroÄlanom povjerenstvu, ne znamo istinitost tih podataka niti imena i radna mjesta koja navedeni predstavljaju. Stoga, možemo se upitati jesu li svi dionici zastupljeni?
Prije svega, pohvalna je ideja osuvremenjivanja pravilnika u skladu s novom terminologijom (primjerice, novi naziv resornog ministarstva – umjesto nekadaÅ¡njeg Ministarstva prosvjete i Å¡porta stavljen je novi naziv Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta) i novim radnim obvezama (primjerice, unos podataka u eMatice). Svakako smatramo da je novi pravilnik nužan uslijed promjena koje dotiÄu obrazovanje (sjetimo se brojnih (pokuÅ¡aja) reformi poÄevÅ¡i od HNOS, preko kurikularne nastave pa do korjenite izmjene visokog obrazovanja pod nazivom Bolonjska reforma) kako bi se ostvario, vjerujemo naÅ¡ zajedniÄki cilj: stvaranje odgovornih i promiÅ¡ljenih graÄ‘ana naÅ¡e zemlje. Jedan od preduvjeta stvaranja takvih graÄ‘ana svakako su uÄitelji od kojih se oÄekuju visoka razina znanja i metodiÄka osposobljenost prijenosa znanja na uÄenike kao i visoka motiviranost, uvoÄ‘enje novih metoda i kontinuirano usavrÅ¡avanje i mobilnost. PlaÅ¡i nas mogućnost da su ovim Pravilnikom brojne od temeljnih pretpostavki onemogućene.
Već sam naslov upućuje na znaÄajnu promjenu. Aktualni vrijedeći pravilnik službeno se naziva Pravilnik o obvezama uÄitelja i struÄnih suradnika u osnovnoj Å¡koli. Prijedlog novog pravilnika naziva se Nacrt Pravilnika o tjednim radnim obvezama uÄitelja i struÄnih suradnika u osnovnoj Å¡koli. Spornim smatramo sintagmu „tjedne radne obveze“. Naime, spomenuta se terminologija spominje i razjaÅ¡njava u ZAKONU U OBRANI (NN br.73/13) u Äl. 29. st. 1: „Radna obveza je obveza zaposlenika u tijelima državne vlasti, jedinicama lokalne i podruÄne (regionalne) samouprave i pravnim osobama kojima je utvrÄ‘ena obveza obrambenih priprema.“ Jasno je da se radna obveza uvodi u sluÄaju ratnog stanja i opasnosti koja prijeti zemlji. Važno je napomenuti kako se poslije uvoÄ‘enja radne obveze ne primjenjuju odredbe o radnom vremenu, odmorima i dopustima. Nadamo se kako se u sluÄaju pravilnika potkrala pogreÅ¡ka u terminologiji i apeliramo da se naslov pravilnika promijeni.
Radi preglednosti dobro se držati slijeda Älanaka u navedenom Pravilniku. Sukladno objaÅ¡njenju u gore navedenom odlomku, u Älanku 1. st. 3. nije potrebno navoditi rijeÄ â€žradne“. U istom Älanku st. 3 može se izostaviti reÄenicu „Dopunska nastava nije osnovica za odreÄ‘ivanje radnog vremena uÄitelja.“ Obzirom da je dopunska nastava neposredan rad s uÄenicima za koji se uÄitelji moraju posebno pripremati kako bi onim uÄenicima koji sporije ili teže usvajaju redovite nastavne sadržaje omogućili da svladaju propisano gradivo, smatramo kako bi i ona trebala biti uvrÅ¡tena u osnovicu za odreÄ‘ivanje radnog vremena uÄitelja. Dalje u istom Älanku, izostaviti rijeÄ â€ždarovitim“ – smatramo kako je za ukljuÄivanje u dodatnu nastavu dovoljno i jedino nužno da su uÄenici visoko motivirani za rad u odreÄ‘enom predmetu. Trebalo bi izbaciti reÄenicu „Dodatna nastava nije osnovica za odreÄ‘ivanje radnog vremena uÄitelja.“ Dodatna nastava kao neposredan rad s uÄenicima je vrlo zahtjevna u svom planiranju i izvoÄ‘enju za uÄitelje koji njome nastoje zadovoljiti znatiželju uÄenika i obogatiti i produbiti njihova znanja te stoga smatramo kako bi se trebala uvrstiti u osnovicu za odreÄ‘ivanje radnog vremena uÄitelja. Stavak o izvannastavnih aktivnosti trebalo bi modificirati i izostaviti „Izvannastavne aktivnosti nisu osnovica za odreÄ‘ivanje radnog vremena uÄitelja.“ Smatramo kako bi se izvannastavne aktivnosti trebale uvrstiti u osnovicu za odreÄ‘ivanje radnog vremena uÄitelja iz razloga Å¡to kao i redovita nastava zahtijevaju temeljito planiranje i pripremu za neposredan rad s uÄenicima.
U Älanku 2. izostavljene su dosadaÅ¡nje funkcije poput sindikalnog predstavnika, povjerenika za zaÅ¡titu na radu. Smatramo da nikako nije dobro da se izostavi spominjanje funkcija koje Äine temelj svake radne zajednice. Å to se tiÄe povjerenika za zaÅ¡titu na radu, dovoljno je pogledati ZAKON O ZAÅ TITI NA RADU (NN br. 59/96, 94/96 i 114/03 – proÄišćeni tekst) Äl. 13. st.1 u kojemu se navodi:“Za organiziranje i provedbu zaÅ¡tite na radu odgovoran je poslodavac neovisno o tome da li je u tu svrhu zaposlio struÄnjaka za zaÅ¡titu na radu, odnosno organizirao službu za zaÅ¡titu na radu ili je ugovorio suradnju s ovlaÅ¡tenom fiziÄkom osobom za zaÅ¡titu na radu, ustanovom ili trgovaÄkim druÅ¡tvom za poslove zaÅ¡tite na radu.“, odnosno st. 2: „Poslodavac može obavljanje poslova zaÅ¡tite na radu prenijeti i na svojeg ovlaÅ¡tenog predstavnika (u daljnjem tekstu: ovlaÅ¡tenik).“ Zatim, u Älanku 4. koji se bavi razredniÅ¡tvom povećava se opseg poslova razrednika uvodeći nova zaduženja (najzanimljivija je tjedna analiza Å¡to god to znaÄilo) pri Äemu se ne povećava satnica. Uz navedeno, znakovito je izbacivanje nekih zaduženja poput stalnog struÄnog usavrÅ¡avanja, sudjelovanja u kulturnoj i javnoj djelatnosti Å¡kole ili sudjelovanja u radu struÄnih tijela i povjerenstava. MeÄ‘u dodanim poslovima svakako se istiÄe upis podataka o uÄenicima u upisnik eMatice. Pažljivim Äitanjem pravilnika, primjećuje se zaduženje za eMaticu kod poslova satniÄara (Älanak 6.). Radi li se o tome da dvije osobe rade isti posao ili je rijeÄ o nenavedenim razlikama, tek ostaje za vidjeti. ProblematiÄnim se Äini i Älanak 5. koji se vezan s ostalim poslovima. U tom se Älanku navodi cijeli niz zaduženja koji postaju navedeni kao ostali poslovi, a prema odredbama KOLEKTIVNOG UGOVORA ZA ZAPOSLENIKE U OSNOVNOÅ KOLSKIM USTANOVAMA („Narodne novine“, broj 66/11) Äl. 80. većina tih zaduženja (primjerice
voÄ‘enje Å¡kolskog i/ili županijskog struÄnog aktiva, estetsko ureÄ‘enje Å¡kole, voÄ‘enje Å¡kolskog druÅ¡tva, kluba ili zadruge itd.) Äini komponentu za ostvarivanje punog radnog vremena.
Naredni Älanak 6. opisuje posebne poslove i vidljiv je smanjeni broj poslova (ilustracije radi, nema spomena sindikalnog povjerenika, radniÄkog vijećnika, povjerenika za zaÅ¡titu na radu, osoba za zaÅ¡titu dostojanstva radnika koji su bili zastupljeni u Äl. 4. st. 2. dosadaÅ¡njeg PRAVILNIKA O OBVEZAMA UÄŒITELJA I STRUÄŒNIH SURADNIKA U OSNOVNOJ Å KOLI, kao i poslova iz Äl. 4. st. 3. istog pravilnika: poslovi proÄelnika struÄnih odjela te poslovi, ako nema struÄnog suradnika knjižniÄara, voditelja instrumentarija, knjižnice, nototeke i fonoteke). Znakovito je kako nema odredbe o odnosu posebnih poslova i smanjenja ili povećanja tjednog radnog zaduženja. Naime, dosadaÅ¡nji je PRAVILNIK O OBVEZAMA UÄŒITELJA I STRUÄŒNIH SURADNIKA U OSNOVNOJ Å KOLI (Äl. 5. st. 2. i st. 3.) regulirao kako se posebni poslovi mogu obavljati: „ (2) Posebni poslovi mogu se obavljati i kao radna obveza koja u razrednoj nastavi zamjenjuje nastavne predmete odgojnih podruÄja (glazbena kultura, likovna kultura i tjelesna i zdravstvena kultura), a u predmetnoj nastavi razredniÄke poslove. (3) Nastavni sat nastavnih predmeta odgojnih podruÄja zamjenjuje se s 2, a razredniÅ¡tvo s 4 sata posebnih poslova.“ O sliÄnome svjedoÄi i KOLEKTIVNI UGOVOR ZA ZAPOSLENIKE U OSNOVNOÅ KOLSKIM USTANOVAMA (Äl.67) u kojemu se navodi kako posebni poslovi služe „kao posebna radna obveza za koju se uÄitelju s punim radnim vremenom razmjerno smanjuju redovite tjedne radne obveze, a uÄitelju s nepunim radnim vremenom razmjerno povećava tjedno radno vrijeme.“
ÄŒlanak 7. Nacrta Pravilnika tematizira poslove satniÄara. Prema dosadaÅ¡njem PRAVILNIKU O OBVEZAMA UÄŒITELJA I STRUÄŒNIH SURADNIKA U OSNOVNOJ Å KOLI (Äl. 7. st.3) piÅ¡e: „Ako Å¡kola ima viÅ¡e od 16 razrednih odjela predmetne nastave i ako radi u dvije ili viÅ¡e smjena, satniÄarske i voditeljske poslove obavljaju dva uÄitelja predmetne nastave, svaki 4 sata tjedno.“ Novi prijedlog pravilnika predviÄ‘a za isti broj razreda 2 sata tjedno. O detaljnom odnosu satnice vidjeti u Tablici 1.
Broj razreda Dosadašnji pravilnik Prijedlog pravilnika
<8 0 0
8-16 4 1
16-25 8 2
>26 Nije navedeno 3
Tablica 1.
Već je spomenuto kako se uslijed tehniÄkih promjena proÅ¡irila uloga satniÄara koji ima zaduženje za eMaticu pa se ne Äini logiÄnim smanjenje satnice, a povećanje dužnosti i poslova.
U Älanku 9. o radnim obvezama uÄitelja i struÄnih suradnika ni u jednom se segmentu ne na navodi institut žalbe na rjeÅ¡enje poslodavca o radnim obvezama.
Naredni Älanak 10. dotiÄe se radnih obveza uÄitelja razredne nastave. Primjećuje se ukidanje Äl. 5 dosadaÅ¡njeg PRAVILNIKA O OBVEZAMA UÄŒITELJA I STRUÄŒNIH SURADNIKA U OSNOVNOJ Å KOLI u kojemu se navodi osloboÄ‘enje dijela neposrednog rada s uÄenicima za iskusne uÄitelje (25-30 godina staža dva sata, 30-35 godina staža Äetiri sata, 35-40 godina staža Å¡est sata).
UÄitelji zaposleni u produženom boravku prema prijedlog novog pravilnika dobivaju obvezu održavanja dodatne i dopunske nastave ukoliko je uÄitelj razredne nastave opterećen dodatnim poslovima (Älanak 11.).
U cijelom prijedlogu pravilnika najvažnijim se Äini Älanak 13. koji tematizira radne obveze uÄitelja predmetne nastave (kolokvijalno nazvane norma). Primjetna je povećana satnice za dva sata u neposrednom radu s uÄenicima (v. Tablicu 2)
Radno mjesto Dosadašnji pravilnik Prijedlog novog pravilnika
uÄitelj hrvatskoga jezika, matematike i nastavnih predmeta koji se u svim razredima predmetne nastave izvode najmanje 1 sat tjedno 20 22
uÄitelj stranog jezika 21 23
uÄitelj ostalih nastavnih predmeta 22 24
Tablica 2.
ÄŒlanak 14. tematizira zaduženja uÄitelja predmetne nastave i primjetno je smanjenje broja poslova koji su iÅ¡li u osnovicu za puno radno vrijeme (o razliÄitim zaduženjima i obvezama dovoljno je vidjeti KOLEKTIVNI UGOVOR ZA ZAPOSLENIKE U OSNOVNOÅ KOLSKIM USTANOVAMA Äl. 80).
Problematikom uÄitelja zaposlenih na nepuno radno vrijeme bavi se Älanak 18. IzraÄun broja sati prema navedenom Älanku temelji se iskljuÄivo na neposrednom radu s uÄenicima pri Äemu su razliÄita zaduženja (o razliÄitim zaduženjima i obvezama dovoljno je vidjeti KOLEKTIVNI UGOVOR ZA ZAPOSLENIKE U OSNOVNOÅ KOLSKIM USTANOVAMA Äl. 80) i razredniÅ¡tvo izbaÄeni. Jasno je da se pri ovakvoj raÄunici dodatno smanjuje broj sati uÄitelja u ovakvom statusu.
U Älanku 19. stavku 1. potrebno je sintagmu „neposredan odgojno-obrazovni rad s uÄenicima“ zamijeniti sa „neposredan pedagoÅ¡ki rad s uÄenicima, uÄiteljima, struÄnim suradnicima, ravnateljem, roditeljima ili drugim sudionicima odgojno-obrazovnoga procesa“ te izostaviti na kraju „ili drugih zakona“. Naime, rad struÄnih suradnika se većinom bazira na odgojno-obrazovnom radu s uÄenicima, no smatramo da je neposredan rad takoÄ‘er i savjetovanje i educiranje njihovih roditelja i uÄitelja Å¡to je Äesto kljuÄno za napredak uÄenika.
O radnim obvezama struÄnih suradnika svjedoÄi Älanak 23. Velikim nedostatkom smatramo izbacivanje nekoliko Älanaka iz dosadaÅ¡njeg pravilnika (Äl. 26-30) koji jasno istiÄu broj uÄenika po struÄnom suradniku. Isti su sadržaji zastupljeni, osim u dosadaÅ¡njem PRAVILNIKU O OBVEZAMA UÄŒITELJA I STRUÄŒNIH SURADNIKA U OSNOVNOJ Å KOLI (Äl. 26-30), u KOLEKTIVNOM UGOVORU ZA ZAPOSLENIKE U OSNOVNOÅ KOLSKIM USTANOVAMA (Äl. 87-91).
U konaÄnici, Å¡to zakljuÄiti? Prijedlog pravilnika (Nacrt Pravilnika o tjednim radnim obvezama uÄitelja i struÄnih suradnika u osnovnoj Å¡koli) ne možemo prihvatiti u ovom obliku. Prije svega, radi se o smanjenju radniÄkih prava i dugoroÄno, manjih plaća i manjeg broja radnih mjesta. Kako dolazimo do ovog zakljuÄka? Stavljanjem Nacrta pravilnika u realan život na primjeru prosjeÄne Å¡kole. Naime, gledajući u viÅ¡egodiÅ¡njem razdoblju (npr. 2011.-2018. g.) vidljiv je znaÄajan pad razrednih odjeljenja (od 2011. kada smo imali 20 razrednih odjeljenja predmetne nastave do 2018. za kada ćemo imati 12 razrednih odjeljenja predmetne nastave). Takav pad mogu oÄekivati i druge osnovne Å¡kole u gradu, ali i u cijeloj Hrvatskoj jer se oÄekuje pad roÄ‘ene djece i dugotrajno smanjenje broja stanovnika. U takvim okolnostima doći će do smanjenja satnice i stvaranja tehnoloÅ¡kih viÅ¡kova (v. Tablicu 3)
Predmet Broj djelatnika Ukupna nastava predmeta 2011. Ukupna nastava predmeta 2018. Broj potrebnih djelatnika (prema normi novog pravilnika) Tehnološki višak djelatnika
Hrvatski jezik 5 (4 puno radno vrijeme) 90 (10 razreda x 5, 10 razreda x 4) 54 (6 razreda x 5, 6 razreda x 4) 2,5 2
Matematika 4 80 (20 razreda x 4) 48 (12×4) 2 djelatnika + 4 sata viÅ¡ka 2
Strani jezik (engleski) 5 (4 puno radno vrijeme) 100 (20×2 + 20×3) 50 (12×2 + 12×3) 2 djelatnika + 4 sata viÅ¡ka 2
Povijest 2 40 24 1 1
Geografija 2 40 24 1 1
Priroda/biologija 2 40 24 1 1
Kemija 1 20 12 0,5 0,5
Fizika 1 20 12 0,5 0,5
TehniÄka kultura 1 20 12 0,5 0,5
Glazbena kultura 1 20 12 0,5 0,5
TZK 2 40 24 1 1
Likovna kultura 1 20 12 0,5 0,5
Informatika 2 20 12 0,5 1,5
NjemaÄki jezik 1
Vjeronauk 4 (3 puno radno vrijeme) 80 48 2 1,5
Tablica 3.
Iz ove je tablice vidljivo na primjeru ove Å¡kole kako će 12 uÄitelja biti potpuni tehnoloÅ¡ki viÅ¡ak, a 7 će uÄitelja imati pola radnog vremena. Vjerujemo da su sliÄni scenariji u drugim gradskim i županijskim Å¡kolama pa je teÅ¡ko oÄekivati da će se navedeni uÄitelji moći zbrinuti Äime se stvara nova vojska nezaposlenih visokoobrazovanih osoba. Svjesni smo da resorno ministarstvo ne može utjecati na broj roÄ‘ene djece u nekoj sredini, no kljuÄan problem leži u povećanju radnog zaduženja (tzv. norme) za dva sata Å¡to je u kontekstu depopulacije Republike Hrvatske pogubno za uÄitelje osnovnih Å¡kola (dobro je poznato da se u osnovne Å¡kole upisuju uÄenici sukladno teritorijalnoj pripadnosti odnosno ulici i mjestu stanovanja pa se ne može oÄekivati povećanje uÄenika temeljem nekakvog natjecanja). Osim toga, u bitnome se smanjuje mogućnost dobivanja punog radnog vremena temeljem drugih zaduženja poput voÄ‘enja županijskog struÄnog vijeća, estetskog ureÄ‘enja Å¡kole ili voÄ‘enja zbora jer te i takve aktivnosti potpadaju pod ostale poslove. Jednadžba je vrlo jednostavna: smanjenje djece + povećanje norme + smanjenje poslova za dobivanje punog radnog vremena dovodi do jednog od navedenih scenarija: a) stvaranje tehnoloÅ¡kih viÅ¡kova i rad uÄitelja na viÅ¡e Å¡kola (ukoliko te mogućnosti toga mjesta i županije to omogućuju), b) otkazi uÄiteljima koji su posljednji doÅ¡li (većinom mlaÄ‘i kolege koji trebaju Äiniti budućnost obrazovnog sustava), c) smanjenje plaća i dugoroÄno mirovina (ovo treba promatrati u kontekstu cijelih obitelji i smanjenja kupovne moći obitelji Å¡to se dugoroÄno odražava na cjelokupno gospodarstvo posebno u vremenu poskupljenja cijena temeljnih životnih namirnica, ali i kreditnih rata kojima su brojne obitelji opterećene), d) nezapoÅ¡ljavanje novih kadrova (budući da će postojati tehnoloÅ¡ki viÅ¡kovi s pola satnice ili kolege koji su u potpunosti tehnoloÅ¡ki viÅ¡ak, za oÄekivati je da, iako se otvori pokoje novo radno, tražit će se iskustvo (jer će biti puno manje ili viÅ¡e iskusnih uÄitelja bez pune satnice) i time će novozavrÅ¡eni uÄitelji imati bitno smanjenu mogućnosti zaposlenja). Postavlja se pitanje svrhovitost upisa na pojedine studijske programe (jednostavna matematika nalaže kolika je participacija roditelja i države po svakom studentu) budući da nastavniÄki smjerovi oÄito, prema autorima pravilnika svjesno ili nesvjesno, nisu potrebni. Hoće li doći do neminovnog pada upisa na te studije ili do drastiÄnog smanjenja kvota Å¡to sve dovodi do jednog zaÄaranog kruga u kojemu će patiti i visokoobrazovanje?
Posljedice za ovakve poteze jako su dugoroÄne jer će se dodatno degradirati status i plaća djelatnika u osnovnim Å¡kolama (posebno uÄitelja) Å¡to će dovesti do smanjenog interesa kvalitetnih kadrova za rad u obrazovnom sustavu, a isto ima za posljedicu sve loÅ¡iji obrazovni sustav i sve veće odudaranje od konaÄnog cilja stvaranja odgovornih i kvalitetnih graÄ‘ana naÅ¡e zemlje. Postavlja se pitanje održavanja razliÄitih oblika nastavnih i izvannastavnih aktivnosti jer se kljuÄ rada prema novom pravilniku stavlja samo na neposredan rad u razredima. Ovakav je potez veoma nelogiÄan ako se vodimo naÄelima izvrsnosti i znanja jer su razredi u pravilu maksimalno ispunjeni (28 uÄenika) i time se smanjuje mogućnost individualnog rada s uÄenikom Å¡to se postiže na dopunskoj (cilj je dovesti slabije uÄenike na prosjeÄnu razinu) i dodatnoj (rad s izvrsnim uÄenicima) nastavi kako bismo u oba sluÄaja dobili maksimum iz uÄenika.
Predlažemo izbacivanja pojedinih dijelova nacrta pravilnika kako smo naznaÄili u tekstu te smanjivanje broja uÄenika po razredu sukladno optimumu koje postavlja Državni pedagoÅ¡ki standard od 20 uÄenika po razrednom odjelu, time bi se moglo rijeÅ¡iti pitanje manjka razrednih odjela te bi se povećala kvaliteta i individualizacija rada nastavnika prema potrebama manjeg broja (ili pojedinog) uÄenika Å¡to bi svakako iÅ¡lo na korist uÄenika, roditelja i Å¡ire druÅ¡tvene zajednice. Isto tako predlažemo da satnica ostane ista kao u prijaÅ¡njem pravilniku. Å toviÅ¡e, smatramo da bi se trebalo poticati održavanje Å¡to viÅ¡e dodatne i dopunske nastave kao i Å¡to veći broj raznolikih izvannastavnih aktivnosti. Time bismo obogatili obrazovanje i odgoj te razvijanje vjeÅ¡tina i sposobnosti uÄenika.
U dubokoj vjeri u racionalno rjeÅ¡enje i iste ciljeve dobrobiti naÅ¡ih uÄenika i cjelokupnog druÅ¡tva, Å¡aljemo Vam srdaÄne pozdrave.
Robert Kresina, prof. i Goran ÄurÄ‘ević, mag.