(Srednja.hr) Završeni su ispiti osnovne i više razine engleskog jezika, a maturanti su sveobuhvatno zadovoljni kako su ih riješili. Dok je na višoj razini slušni test bio problematičan jer je bio jako nerazumljiv te je ispit sadržavao dvosmislena pitanja, na osnovnoj razini su pojedini pristupnici bez problema mogli prepisivati.
Ovogodišnje ispite iz osnovne i više razine engleskog jezika na državnoj maturi obilježio je problematičan slušni test, nekoliko dvosmislenih pitanja, esej koji je bilo teško argumentirati te prepisivanje. Budući da se radi o glavnom predmetu mature, provjerili smo što o njemu misle maturanti iz nekoliko zagrebačkih gimnazija, ali i ekonomske škole.
Višu razinu upropastio slušni test
– Što se tiče ispita slušanja, nismo sve najbolje razumjeli jer je bilo dosta tiho. Također su i neka pitanja bila dvosmislena, a tema eseja ‘Prestaje li odgovornosti roditelja nakon što djeca postanu punoljetna’ bila je takva da je bilo teško razlučiti koje su pozitivne, a koje negativne strane, izjavila je Josipa Hadrović iz V. gimanzije Zagreb.
Maturanti iz Prve ekonomske škole također su imali prigovore samo na slušni test. Jan Žiljak iz spomenute škole smatra kako je ovogodišnji ispit na višoj razini engleskog jezika bio teži od prošlogodišnjeg, ali da nisu bila pretjerano teška pitanja i bilo je dovoljno vremena za rješavanje. Prepisivati se nije moglo jer su bili dobro kontrolirani od strane koordinatora, ali je problematičan bio zadnji dio, točnije slušni test koji je bio nerazumljiv.
– Slušanje je bilo teško jer su prebrzo i nerazumljivo pričali, no tema eseja je bila sasvim u redu, izjavila je Jana Berišić iz Prve ekonomske škole. Njena kolegica Dolores Baković nadodala je kako je u prvom dijelu ispita najteže bilo pitanje u kojem su se trebale ubacivati riječi.
Kad je otišla kontrola iz NCVVO – a, svi počeli prepisivati
Što se tiče same osnovne razine, učenici u zagrebačkoj VII. Gimnaziji ispit su rješili bez većih problema, a pitanja im nisu bila ništa teža nego ona koja su imali prošlogodišnji maturanti. – Bilo je dosta znati gradivo osnovne škole. Riječi koje smo trebali znati bile su tipa ‘bus’ ili ‘restoran’, što je prelagano, kazala nam je Tea i poručila da je na ispit došla ‘kao gospođa’ jer joj za upis željene Građevine treba samo prolaz iz engleskog.
Osim toga, Tea i njezine kolegice objasnile su kako ih je u malenoj učionici bilo svega 12, a prepisati se moglo ‘bez pol muke’. Iako je kontrolorka iz NCVVO – a došla u razred posjetiti učenike, sjedila je u zadnjoj klupi petnaestak minuta i nakon toga otišla. – Čim je ona otišla, moglo se prepisivati jer profesori koji su nas čuvali nisu bili strogi niti su šetali kroz razred. Bez problema smo mogli prepisivati, kazala nam je Tea.
U nekim učionicama profesori ipak opominjali učenike
U drugoj učionici VII. gimnazije, nižu razinu polagao je Marko, kojem je također ispit bio prilično jednostavan. Učenici su u esejskom zadatku morali napisati pismo djevojci Amy tako da odgovore na četiri pitanja vezanih uz školu, poput ‘Kojim putem ideš do škole’, ‘Što radiš u školi’ i slično.
– Ovo su danas na ispitu zaista bile osnove osnova. Druga pitanja i čitanje s razumijevanjem mi je bilo prelagano, kazao nam je Marko. U učionici gdje je on pisao ipak se nije moglo tako lako prepisati, jer su stroži profesori opominjali učenike koji su se okretali i pokušali saznati točan odgovor od svojih susjeda.
Kolege koji su dežurali kažu da je služnost testa bila sasvim u redu. Da nije u nekim školama loša oprema?
I kod mene u školi niti jedan dežurni nastavnik, a na višoj razini bilo ih je 18, nije rekao da su učenici imali problema sa reprodukcijom zvučnog zapisa. Mislim da nije u pitanju ni loša oprema, nego naprosto huškačka politika koju protiv državne mature širi srednja.hr i možda poneka škola.