Pišu: Nastavnici organizirano
ZavrÅ¡ava drugi tjedan uÄiteljskog Å¡trajka, najavljen je ulazak u treći, tenzije su svaki dan sve jaÄe, a mediji – veliki i mali – odabrali su zanimljiv naÄin za popratiti aktualna zbivanja.
Tako ćete na nekim portalima moći vidjeti seriju Älanaka o tome kako naÅ¡e Å¡kolstvo ne valja. Drugi zloslutno prijete roditeljima i djeci nadoknaÄ‘ivanjem dana u Å¡trajku subotama. A treći… treći Å¡ire vrlo zlonamjerne laži o uÄiteljima i nastavnicima kako bi okrenuli javnost protiv nas.Â
U danima kad Gimnazija Sisak obilježava sto godina postojanja, a Äak tri Å¡kole u SisaÄko-moslavaÄkoj županiji slave nagrade za inovativne modele filantropije, jedno glasilo u SisaÄko-moslavaÄkoj županiji je objavilo Älanak prepun privatnih frustracija osobe potpisane s “Graf. inž KreÅ¡imir Cvetković”, koja si je, poput mnogih ovih dana, uzela za pravo analizirati (ne)rad uÄitelja, navodeći pritom potpuno krive podatke.
Pa tako gospon Graf. inž. tvrdi kako Å¡kolska godina traje od 9. rujna do 17. lipnja, Å¡to znaÄi da uÄitelji imaju osamdeset i Äetiri neradna dana godiÅ¡nje, potpuno nesvjestan Äinjenice da je to nastavna godina, a da uÄitelji rade i prije poÄetka i poslije kraja nastavne godine, a slobodni su vikendima i u vrijeme zakonom propisanog godiÅ¡njeg odmora. Potkrepljuje to slikom Å¡kolskog kalendara u kojem su svi nenastavni dani (znaÄi, dani u kojima se ne odvija nastava za uÄenike, a koji su za uÄitelje i dalje radni) obojani crvenom bojom. TakoÄ‘er – ili namjerno, dakle laže, ili sluÄajno, to jest, iz neznanja, pa neka odluÄi Å¡to je gore – g. Graf. inž. preÅ¡ućuje Äinjenicu da uÄitelji smiju koristiti godiÅ¡nji odmor jedino u vrijeme Å¡kolskih praznika, kao i Äinjenicu da taj godiÅ¡nji odmor traje do 31 dan Å¡to je u velikoj mjeri podudarno s realnim sektorom.
Dalje gospon Graf. inž. nastavlja potcjenjivaÄkim tonom blatiti uÄitelje da “ne znaju vrijednost tisuću kuna” (Å¡to god da je time htio reći, ali sigurno ne niÅ¡ta pozitivno), imputira da uÄitelji ne rade (citat: Tko je vidio živjeti od vlastitog rada) i na kraju optužuje uÄitelje da ne rjeÅ¡avaju probleme koji, zapravo, uopće ne ulaze u njihovu ingerenciju – rasterećenje uÄenika, književnost za kuhare i varioce (iako bi, vjerojatno, malo viÅ¡e opće kulture dobro doÅ¡lo stanovitom Graf. inžu.),cijene udžbenika i nakladniÄke marže. Je li problem u tome Å¡to ne zna ili zna, a namjerno iznosi gluposti, neka se on dogovori sam sa sobom.
Gosp. Graf. inž. (joÅ¡) nije ustvrdio da su uÄitelji krivi za globalno zagrijavanje, ali da je imao viÅ¡e prostora, tko zna, možda i bi.
Zanimljiva je i tvrdnja da “ako uÄitelji misle da zaslužuju veće plaće, onda ih zaslužuju i drugi djelatnici iste struÄne spreme, pogotovo u realnom sektoru”. Gospon Graf. inž. oÄito nije informiran – a SisaÄki tjednik ga ne ispravlja u tom neznanju, jer zaÅ¡to bi? – da od svih radnika “iste struÄne spreme” upravo uÄitelji imaju najmanju plaću u javnom sektoru (a Å¡to se tiÄe prava djelatnika iste struÄne spreme u realnom sektoru podržat ćemo ih, a ne sabotirati, u njihovoj borbi).. Iako, moguće je da gosp. Graf. inž. jest informiran o ovome, Å¡to bi valjda znaÄilo da misli da uÄitelji i dalje trebaju imati najmanju plaću. Jer pretpostavljamo da mu je, kao Graf. inžu., poznat princip proporcionalnosti, da ako je A manje od B, pa i jedno i drugo povećaÅ¡ podjednako, A i dalje ostane manje od B. Pretpostavljamo. Budući da je Graf. Inž., nekako bi mu iÅ¡lo u struÄni kurikulum.
Svatko može imati ovakvo ili onakvo miÅ¡ljenje o uÄiteljima i o ovom Å¡trajku, ali kad se takvi osobni dojmovi i frustracije prikazuju javnosti kao Äinjenice i to u jednom gradskom glasilu koje kreira javno mnijenje, onda to nije ni novinarstvo ni informiranje, nego potpuno jasno zauzimanje strana u medijskom ratu. Drugim rijeÄima, nije kriv gospodin “Graf. inž. KreÅ¡imir Cvitković” Å¡to nema pojma, nego SisaÄki tjednik koji ta njegova bulažnjenja objavljuje bez ikakve ograde ili provjeravanja. A zaÅ¡to SisaÄki tjednik to radi i za Äiji raÄun, vjerojatno ne moramo pojaÅ¡njavati.