Dobili smo informaciju da je Sindikat hrvatskih uÄitelja svojim Älanovima poslao poruku da NE potpisuju peticiju protiv ukidanja anonimnih prijava, koju je pokrenula Mreža Nastavnici organizirano. Naime, sindikatu je sporna predložena novÄana kazna za neutemeljene prijave jer Sindikat s terena ima “informacije da, do sada, mnoge utemeljene prijave nisu bile usvojene” te bi u tim sluÄajevima mnogi zaposlenici mogli platiti kaznu.
Drugim rijeÄima, SHU je protiv ovog prijedloga zato Å¡to smatraju da inspekcija loÅ¡e radi svoj posao i da će, zbog toga, uÄitelji kojima se odbije utemeljena prijava biti novÄano kažnjeni. Sindikatu, oÄito, nije palo na pamet da u takvim sluÄajevima postoji viÅ¡a instanca na koju se moguće žaliti, kao i to da bi u sluÄajevima kad inspekcija odbije utemeljenu prijavu upravo SINDIKAT trebao istupiti u obranu svoga Älanstva i, nedajbože, pružiti pravnu i, ukoliko je to potrebno, financijsku pomoć, Å¡to bi mu, kao, trebalo stajati u opisu posla.
Sindikatu takoÄ‘er nije palo na pamet da pokrene svoju inicijativu ili da podrži ovu, ali uz ogradu da bi se o novÄanim kaznama trebalo razmisliti. Umjesto toga, lakÅ¡e je ne talasati i koÄiti tuÄ‘e ideje. Evidentno je da ova peticija ne odgovara Sindikatu hrvatskih uÄitelja jer bi, kao prvo, morali poÄeti neÅ¡to raditi, osim Å¡to samo prikupljaju Älanarinu, a kao drugo, pokazuje da postoji joÅ¡ netko osim njih tko pokreće stvari u obrazovnom sustavu i motivira njihovo Älanstvo da postavi pitanje “ZaÅ¡to vi niste pokrenuli ovako neÅ¡to?” na Å¡to oni, naravno, nemaju odgovor, bar ne onaj koji bi bio dobar za njih.
Umjesto toga, SHU se nastavlja “zalagati” (oÄito, kao i do sada) da se taj problem (valjda nekako) rijeÅ¡i. JoÅ¡ nisu “osnovali komisiju”, ali budu. Valjda.
Jer, budimo realni, lakÅ¡e je bacati klipove u kotaÄe, kontrirati konstruktivnim prijedlozima i zalagati se da moÄvara hrvatskog obrazovanja ostane u stanju u kavom je već desetljećima. Jer u mutnoj vodi se najbolje lovi.
Peticiju, inaÄe, i dalje možete potpisati ovdje (*klik*), a poruku koju je SHU poslao svojim Älanovima donosimo u cijelosti:
Poštovani,
molimo da proÄitate tekst u nastavku jer je vrlo bitno da ste upoznati s konkretnim koracima koje SHU poduzima za sustavno rjeÅ¡avanje problema pitanja anonimnih prijava prosvjetnoj inspekciji te posljedicama do kojih može dovesti usvajanje prijedloga iz ankete koja kruži internetom.
Sindikat hrvatskih uÄitelja tijekom proÅ¡le godine uÄinio je niz važnih koraka u rjeÅ¡avanju pitanja anonimnih prijava prosvjetnoj inspekciji. Na problem je, prije svega, ukazao Ministarstvu znanosti i obrazovanja tijekom pregovora za sklapanje Kolektivnog ugovora za zaposlenike u osnovnoÅ¡kolskim ustanovama (u nastavku: GKU) te je odluÄeno da se ovo pitanje mora rijeÅ¡iti kroz izmjene Zakona o prosvjetnoj inspekciji. Stoga smo žurno zatražili pokretanje postupka Izmjena Zakona o prosvjetnoj inspekciji putem Gospodarskog socijalnog vijeća te je, temeljem naÅ¡eg prijedloga, imenovana radna skupina koja će uskoro zapoÄeti s radom.
Također, u sklopu našeg EU projekta, kroz istraživanje smo zatražili mišljenje zaposlenika o ukidanju anonimnih prijava prosvjetnoj inspekciji te je velik dio istraživanja posvećen upravo tom pitanju, što ćemo uskoro i objaviti.
Ujedno je vrlo bitno za naglasiti da je, osim pitanja ukidanja anonimnih inspekcija, u zakonu potrebno riješiti problem nepostupanja prosvjetne inspekcije kod povreda GKU-a.
Naime, podsjećamo da je prosvjetna inspekcija u viÅ¡e navrata odbacila prijave zaposlenika s obrazloženjem da „prosvjetna inspekcija ne procjenjuje niti ne komentira odredbe GKU-a“. Ujedno, s terena imamo informacije da, do sada, mnoge utemeljene prijave nisu bile usvojene pa i to predstavlja dodatni problem koji se ne smije zanemariti i na Äijem rjeÅ¡avanju takoÄ‘er radimo.
Dakle, mora se uzeti u obzir da bi prijedlog sankcioniranja zaposlenika (kako je predložen u internetskoj anketi), mogao dovesti i do toga da, primjerice, prijava zaposlenika bude odbaÄena (kod prijava povrede prava iz GKU-a) te bi tada zaposlenik morao podmiriti „novÄanu kaznu u iznosu od 1.000,00 do 2.000,00 kn“ jer se „inspekcijskim nadzorom utvrdilo da je podnesak neutemeljen“.
To se nikako ne bi smjelo dopustiti i stoga se ovo pitanje mora sustavno i promiÅ¡ljeno rijeÅ¡iti i to na naÄin da se rijeÅ¡e oba problema kako zaposlenici ne bi služili za punjenje državnog proraÄuna kod svake prijave koja bi bila odbijena/odbaÄena.
No, bez obzira na ranije navedeno, svako zalaganje za izmjenu Zakona podržavamo, no upozoravamo da akcije moraju biti dobro promiÅ¡ljene i imati za cilj potpuno a ne djelomiÄno rjeÅ¡avanje problema, kako bi se isti doista i uklonio, bez da proizvede nove probleme koji će ponovno biti na Å¡tetu zaposlenika.
Svoja razmišljanja slobodno nam pošaljite putem maila.
Lijep pozdrav i ugodan vikend.
Zahtjev peticije odliÄno je sroÄen i , Å¡to se mene tiÄe, potpisujem!
Mislim da je i aspekt na koji upozorava SHU također bitan. Nisam shvatio da Sindikat poziva na nepotpisivanje.
Zar ne može jedno drugom biti podrška, bez sukoba.