(N1) U knjizi ‘Snaga rijeÄi’ za 7. razred osnovne Å¡kole od uÄenika se traži da pozovu Isusa u posjet svojim obiteljima, da napiÅ¡u zamiÅ¡ljeni intervju sa svojim svećenikom i vlastitu molitvu Bogu, da odgovore na pitanje osjećaju li se pozvanima služiti Kristu, kao i da na internetu pronaÄ‘u dijelove evanÄ‘elja koje će proÄitati razrednom odjelu.
RjeÄ nije o udžbeniku iz vjeronauka, nego o Äitanci iz hrvatskog jezika, i to najpopularnijoj Äitanki za sedmi razred, a navedena pitanja i zadaci nalaze se u poglavlju ‘Vjera i domovina’ kao sastavni dio metodiÄke obrade sadržaja triju religioznih pjesama – ‘NaÄ‘eni Bog’, ‘Kuda bih vodio Isusa’ i ‘Ribar ljudi’.
U iÅ¡Äekivanju oÄitovanja ministrice znanosti i obrazovanja Blaženke Divjak o primjerenosti metodiÄkog instrumentarija Äitanke ‘Snaga rijeÄi 7’ u nastavi hrvatskog jezika, o tome trebaju li se pitanja i zadaci prilagoditi i onim uÄenicima koji nisu kršćanske vjeroispovijesti ili nisu religiozni te jesu li oni u ovom sluÄaju diskriminirani, tportal je dobio institucionalni odgovor sa SveuÄiliÅ¡ta u Rijeci.
“Hrvatski jezik je obvezni predmet za sve uÄenike, a sadržaj Äitanke u ovom partikularnom sluÄaju integrira vrijednosno jednosmjerne poruke. Sadržaj navedenih pjesama, a posebice zadatci koji su navedeni u Äitanci i koje uÄenici trebaju izvrÅ¡iti, vrijednosno impliciraju da se oni kojima se autori teksta obraćaju deklariraju kao pripadnici katoliÄke vjeroispovjedi”, navodi se u odgovoru kojeg potpisuju Älanovi Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Rijeci.
“Imajući u vidu da je identitet jedna od vrijednosti kojoj Nacionalni okvirni kurikulum za predÅ¡kolski odgoj i obrazovanje te opće obvezno srednjoÅ¡kolsko obrazovanje (dalje: NOK) daje osobitu pozornost, valja imati na umu i kontekstualizaciju buÄ‘enja, poticanja i razvoja osobnog identiteta uÄenika koji se, kako stoji u NOK-u, treba istodobno povezivati s poÅ¡tivanjem razliÄitosti.
‘Prikladno za izborni vjeronauk’
Upravo interkulturalizam predstavlja jedno od naÄela NOK-a koje Äini vrijednosno uporiÅ¡te za ostvarenje odgoja i obrazovanja u Hrvatskoj. Na sliÄan se naÄin prema ovom pitanju postavlja i sam Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj Å¡koli u kojem se, meÄ‘u ciljevima i naÄelima odgoja i obrazovanja, izmeÄ‘u ostaloga, istiÄe kako je uÄenike potrebno odgajati i obrazovati za život u multikulturalnom svijetu, za poÅ¡tivanje razliÄitosti i toleranciju (Äl.4, st.3). U tom smislu, analizirajući partikularne sadržaje i zadatke iz perspektive jednousmjerenosti prema odreÄ‘enoj vjeroispovjedi (u ovom sluÄaju katoliÄkoj), može se raspravljati o tome jesu li ovim sadržajima i zadacima dovedeni u pitanje vrijednosti, naÄela i odgojno-obrazovni ciljevi NOK-a i drugih kurikularnih dokumenata, kao i Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj Å¡koli.
ÄŒinjenica da se ove tri pjesme nalaze u Äitanci hrvatskog jezika za sedmi razred osnovne Å¡kole povlaÄi za sobom i kompleksnije pitanje odobravanja udžbenika, koje je regulirano Zakonom o udžbenicima za osnovnu i srednju Å¡kolu i UdžbeniÄkim standardom. Slijedom etiÄkih zahtjeva navedenim u UdžbeniÄkom standardu, udžbenik treba, izmeÄ‘u ostalog, promicati vjersku ravnopravnost pojedinca i druÅ¡tvenih skupina te osvješćivati pravo na razliÄitost. Zbog svega navedenoga, partikularne sadržaje i zadatke kroz koje uÄenici mogu izraziti i razvijati stavove i vrijednosti u skladu sa svojim vjerskim identitetom, poput ovih iz Äitanke, smatramo prikladnim u okviru izbornog predmeta vjeronauka, ali ne i u okviru obveznog predmeta kao Å¡to je hrvatski jezik”, stoji u odgovoru rijeÄke Pedagogije.
‘Snaga rijeÄi’ najpopularnija je hrvatska Äitanka za 7. razred
Prema tablici Ministarstva znanosti o preferencijama uÄitelja u odabiru udžbenika, dostupnoj na webu, ‘Snaga rijeÄi 7’ u izdanju Å kolske knjige najpopularnija je hrvatska Äitanka za sedmi razred (u 615 razrednih odjela ili 33 posto), iako je u stopu prati ‘Modra Äitanka’ u izdanju Profila (585 razrednih odjela, 31 posto). Iz Ministarstva objaÅ¡njavaju da su to rezultati individualnog izjaÅ¡njavanja uÄitelja odnosno nastavnika o prikladnosti udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstava iz 2014. godine, kad je objavljen joÅ¡ važeći Katalog obveznih udžbenika za Å¡kolsku godinu 2014./2015. ‘Ti podaci služe iskljuÄivo za eliminaciju izdanja s postotnom zastupljenošću manjom od 10 posto’, navode iz Ministarstva, dodajući da ‘struÄni aktivi’ biraju izdanja koja će biti u uporabi u Å¡kolama najmanje iduće Äetiri Å¡kolske godine.
Zvonimir MaheÄić iz Protagore, udruge za zaÅ¡titu prava ireligioznih osoba, poruÄuje da je navedeni sadržaj udžbenika ‘Snaga rijeÄi 7’ tek jedan primjer potpune inficiranosti Å¡kolskih udžbenika, Äitanki i radnih bilježnica kao i pratećih materijala religioznim sadržajima.
‘ZamiÅ¡ljeni intervju sa svojim svećenikom, inzistiranje na izgovaranju molitve u trenucima kad mlade i joÅ¡ nedovoljno izgraÄ‘ene osobe posustanu ili za to osjete potrebu, pozivanje Isusa u posjet obitelji i sl. nije niÅ¡ta drugo nego oblik prisilne indoktrinacije, a molitva postaje panaceja koja Äudotvorno lijeÄi i razrjeÅ¡ava sve teÅ¡koće i probleme’, kaže MaheÄić, dodajući da treba samo pogledati svjetsku povijest i sadaÅ¡njost te u užem smislu naÅ¡e svakodnevne živote, a pogotovo onih koji se u moć molitve zaklinju, da se ‘potpuno jasno uoÄi koliko je to uzaludno nastojanje’.
‘Ne treba ni trenutka sumnjati da se sve ovo radi zato Å¡to se može raditi! Konzervativno svećenstvo u sprezi s isto tako konzervativnim politiÄkim subjektima te, na žalost i osobama iz javne i ‘znanstvene’ sfere druÅ¡tvenog života provode prisilno rekonkvistu (ponovno osvajanje, op. a.), i Äine to tamo gdje ima najviÅ¡e Å¡ansi za uspjeh – u glavama male djece i mladih u pubertetu. Dok se ideologiziranje odgojno-obrazovnog procesa kroz, primjerice, uÄlanjivanje u pionire smatra dokazom jednoumlja i nasilne implementacije jedne ideologije, kudikamo gore jednoumlje danas nitko ili skoro nitko ne smatra problematiÄnom implementacijom joÅ¡ iskljuÄivije ideologije meÄ‘u Å¡kolske zidove’, napominje MaheÄić za  tportal..
Po njegovom sudu, ovo nije niÅ¡ta drugo nego provedba organiziranog nasilja od strane konzervativnih krugova nad svima drugaÄije mislećima i osjećajućima, pri Äemu crkva, jedan dio politike i jedan dio roditelja nameće svoja uvjerenja Å¡utljivoj većini koja se ne bi ‘Å¡tela zameriti’, a onima koji se usude aktivno dovesti u pitanje taj pristup se na razliÄite naÄine zagorÄava život i prijeti.
‘Crkva i politika žele uvjeriti sve nas, a naroÄito mlade, da nema smisla i vrijednosti života izvan religijskog poimanja svijeta. Zato se upravo zubima i noktima bore protiv svih nastojanja da se mlade ljude kroz odgojno-obrazovni proces prvenstveno nauÄi da budu dobri ljudi, odgovorni graÄ‘ani, nauÄe kako razmiÅ¡ljati – a ne Å¡to moraju misliti – putem analize i sinteze informacija i dostupnog znanja, da nauÄe sve Å¡to mogu o sebi i svojoj okolini. Dobrim dijelom upravo iz ovih razloga Hrvatska se pokazala u zadnjih Äetvrt stoljeća kao jedno od najneuspjeÅ¡nijih tranzicijskih druÅ¡tava, a mladi i Å¡kolovani i svi oni koji imaju neÅ¡to za ponuditi bježe iz nje glavom bez obzira’, poruÄio je MaheÄić.
Sve razliÄitosti diskriminirane
ÄŒinjenica je, kaže, da su sve razliÄitosti kod nas diskriminirane, ali rjeÅ¡enje nije u tome da se obrazovni proces prilagodi i za one drugih religija, već u tome da se svi religijski sadržaji izbace iz programa javnog Å¡kolstva.
‘Ono Å¡to može ostati, odnosne treba uvesti jest struÄno i znanstveno izuÄavanje religijske kulture kroz povijest i Å¡irom svijeta, pri Äemu bi se ovoj temi pristupalo kritiÄki i analitiÄki kao i svakoj drugoj obrazovnoj cjelini. Upravo na taj naÄin djeca bi upoznala temeljne životne i religijske poglede te razumjela njihovu zavisnost o vremenu, prostoru i kulturi’, zakljuÄuje MaheÄić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.