(Index.hr) Najveće svjetsko obrazovno istraživanje znanja i vjeÅ¡tina uÄenika u dobi od petnaest godina, PISA 2015, koje ispituje u kolikoj su mjeri uÄenici znanja nauÄena u Å¡koli sposobni primijeniti u svakodnevnom životu i snaći se u novim i nepoznatim situacijama, pokazalo je da hrvatski petnaestogodiÅ¡njaci i dalje ostvaruju ispodprosjeÄne rezultate u odnosu na uÄenike iz zemalja Älanica Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).
Istraživanje PISA 2015 u Hrvatskoj je u ožujku i travnju 2015. proveo Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO), a njegove je rezultate predstavila u utorak u Zagrebu nacionalna voditeljica PISA istraživanja u Hrvatskoj Michelle Braš Roth.
Istaknula je kako je rijeÄ o dinamiÄnom modulu cjeloživotnog uÄenja koji daje detaljnu analizu Å¡kolskih sustava, njihove kvalitete i pouzdanosti, te koliko su u stanju svojim programima i pristupima pripremiti uÄenike za nastavak Å¡kolovanja i za proces rada.
“Rezultati pokazuju da naÅ¡i srednjoÅ¡kolci izlaze iz sustava bez osnovnih obrazovnih kompetencija. Mi se moramo zabrinuti kako će se dalje snalaziti u životu i gdje će svoje kompetencije moći razviti”, kazala je BraÅ¡ Roth na konferenciji za novinare u Centru Bundek.
To ne znaÄi da oni nemaju znanja, već da oni svoja znanja ne znaju primijeniti, istaknula je. “Sve to je ono Å¡to nas Äini slabijima od OECD prosjeka i Å¡to nas mora zabrinuti”, upozorila je BraÅ¡ Roth.
PISA (Programme for International Student Assessment) nije klasiÄno ispitivanje nauÄenog gradiva i sposobnosti njegove reprodukcije za ocjenu, kako se to obiÄno radi u Å¡koli, već ispitivanje o tome jesu li uÄenici stekli vjeÅ¡tine i sposobnosti za aktivno sudjelovanje u danaÅ¡njem druÅ¡tvu.
Ispitivanje se provodi u trogodiÅ¡njim ciklusima (2000., 2003., 2006., 2009., 2012. i 2015.) i obuhvaća tri osnovna podruÄja procjene: ÄitalaÄku, matematiÄku i prirodoslovnu pismenost. Svake treće godine poÄinje novi ciklus PISA istraživanja u kojemu se, uz dva sporedna podruÄja procjene, jedno podruÄje ispituje detaljno, odnosno većim brojem ispitnih pitanja.
U tim se sposobnostima naÅ¡i petnaestogodiÅ¡njaci u protekla tri ciklusa istraživanja provedena u Hrvatskoj nisu baÅ¡ dobro snaÅ¡li i njihovi su rezultati meÄ‘u zemljama sudionicama bili ispodprosjeÄni, Å¡to pokazuje da neÅ¡to nije u redu s naÄinom na koji oni doživljavaju i uÄe Å¡kolsko gradivo, odnosno, da nakon osnovnoÅ¡kolskog obrazovanja nemaju dovoljno razvijene kompetencije i vjeÅ¡tine za snalaženje u životu.
I dalje znaÄajno zaostajemo po svim mjerenim kompetencijama
Istraživanje PISA 2015, provedeno je u 72 zemlje OECD-a i partnerskih zemalja, a obuhvatilo je viÅ¡e od 500 tisuća uÄenika koji predstavljaju 29 milijuna 15-godiÅ¡njaka diljem svijeta. Glavno ispitno podruÄje bila je prirodoslovna pismenost, dok su ÄitalaÄka pismenost i matematiÄka pismenost ispitani kao sporedna ispitna podruÄja koja služe za analizu trendova.
Istraživanje je i ovaj puta pokazalo da hrvatski srednjoÅ¡kolci u sva tri podruÄja statistiÄki znaÄajno zaostaju za prosjekom zemalja OEDC-a.
U ovom ciklusu, Hrvatska je prema ukupnom rezultatu prirodoslovne pismenosti, između 72 zemlje sudionice, zauzela 36. mjesto.
“Sa 475 bodova u podruÄju prirodoslovne pismenosti, spadamo u skupinu zemalja neÅ¡to ispod OECD-ova prosjeka koji iznosi 493. No, pogledamo li paralelan prikaz proÅ¡lih ciklusa, ipak se uoÄava neki mali pomak”, kazala je BraÅ¡ Roth.
Pritom se udio djevojÄica na najviÅ¡im razinama znanja bitno smanjio u odnosu na 2006., napomenula je.
Posebno se osvrnula na promjenu distribucije postotka uÄenika na razliÄitim razinama znanja i sposobnosti, koja pokazuje da u Hrvatskoj svega 0,4 posto uÄenika dosiže najviÅ¡u razinu kompetencije u podruÄju prirodoslovne pismenosti, a njih neÅ¡to manje od 25 posto ne dostiže Äak ni razinu poÄetne prirodoslovne pismenosti.
U podruÄju matematiÄke pismenosti Hrvatska se 2015. pozicionirala na 41. mjestu, a na skali ÄitalaÄke pismenosti na 31. mjestu, s ostvarenih 487 bodova.
“Kad govorimo o rangu matematiÄke pismenosti, Hrvatska je opet ispodprosjeÄna s ostvarena 464 boda, prema OECD-ovu prosjeku od 493 boda, a joÅ¡ uvijek imamo 32 posto uÄenika koji nemaju osnovne matematiÄke kompetencije, dok ih tek 5,6 posto dostiže visoke razine 5 i 6, a od toga samo jedan posto najzahtjevniju razinu 6”, kazala je nadalje BraÅ¡ Roth.
Indikatori trenda pokazuju da gotovo da nema pomaka u Äetiri ciklusa u kojima je Hrvatska dosad sudjelovala. Najveći pomak do sada Hrvatska je ostvarila u podruÄju ÄitalaÄke pismenosti, dodala je, “no, i dalje se nalazi statistiÄki znaÄajno ispod prosjeka OECD-a, a Äak 19,9 posto uÄenika ne dostiže osnovnu razinu ÄitalaÄkih kompetencija”.
“Valja napomenuti da je PISA test proistekao iz zemalja OECD-a, koji je orijentiran na gospodarski razvoj, a pokazuje Å¡to je najbolji prediktor gospodarskog rasta i razvoja”, istaknula je nadalje. Utoliko su PISA pokazatelji vrlo vrijedni za većinu zemalja sudionica i svakako bi ih trebalo uzeti u obzir u odreÄ‘ivanju strateÅ¡kog plana razvoja obrazovnog sustava, poruÄila je.
Sve dostupne informacije naći će se na web stranici www.pisa.hr.
Krivi su nastavnici i Å¡kole, a ne program
Predstavljanju rezultata nazoÄio je i državni tajnik Matko GlunÄić iz Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta (MZOS). Hrvatskoj javnosti on je postao poznat kao nasljednik Borisa Jokića na Äelu kurikularne reforme, ali i kao jedan od njezinih glasnijih kritiÄara. U tim svojim kritikama GlunÄić je Äesto nastupao zajedno s HAZU i svojim bliskim suradnikom akademikom Vladimirom Paarom koji je jedan od glavnih tvoraca trenutnog programa po kojem se u Å¡kolama uÄi fizika.
U tom kontekstu zanimljivo je da za slab uspjeh naših školaraca nije optužio postojeći kurikulum već prije svega nastavnike, slabu opremljenost škola i manjak satnice prirodnih predmeta.
GlunÄić je istaknuo kako je rijeÄ o bitnom pitanju za naÅ¡e Å¡kolstvo te daljnje visoko obrazovanje. Rezultate je potrebno pomno analizirati no “na prvu loptu” Äini se da smo najloÅ¡iji u podruÄju prirodoslovlja, ocijenio je GlunÄić.
“Treba otkriti Å¡to je uzrok tome jer oÄito nije uzrok kurikulum”, napomenuo je. PedagoÅ¡ki standard mogli bismo podići boljim opremanjem kabineta, podizanjem razine obuke nastavnika za struÄnu primjenu, ali bismo takoÄ‘er mogli ‘pojaÄati’ prirodoslovne predmete u naÅ¡im Å¡kolama, poruÄio je.
Singapur na vrhu po svim pokazateljima
Testiranje uÄenika u Hrvatskoj provodilo se tijekom ožujka i travnja 2015. u 158 srednjih i dvije osnovne Å¡kole. Istraživanje je provedeno na reprezentativnom uzorku od 5809 petnaestogodiÅ¡njaka. Svaki uÄenik rjeÅ¡avao je dvosatni PISA test koji je sadržavao pitanja iz prirodoslovne pismenosti u trajanju od jednog sata, dok je drugi sat bio posvećen ÄitalaÄkoj i matematiÄkoj pismenosti ili sposobnosti suradniÄkog rjeÅ¡avanja problema, koje je bilo ovogodiÅ¡nje dodatno ispitno podruÄje.
U ukupnom PISA istraživanju 2015. godine najbolji prosjeÄni rezultat u prirodoslovnoj, matematiÄkoj i ÄitalaÄkoj pismenosti postigao je Singapur.
Na vrhu ljestvice slijede ga, u podruÄju prirodoslovlja, Japan, Estonija, Tajvan i Finska, a visoki rezultat od 513 bodova ostvarila je i Slovenija. U podruÄju matematiÄkih i ÄitalaÄkih kompetencija, u vrhu su Hong Kong-Kina i Kanada, odnosno, Hong Kong-Kina i Makao-Kina. Od europskih zemalja u matematici su najbolji bili uÄenici Å vicarske i Estonije. U ÄitalaÄkoj pismenosti u Europi prednjaÄe Finska, Irska i Estonija.
Testovi se provode na jezicima na kojima se odvija nastava, a ove godine, prvi put od 2000. godine kad je provedeno prvo PISA istraživanje, testiranje i anketiranje uÄenika provedeno je iskljuÄivo na raÄunalima.
U obrazovanju smo bolji nego u bilo Äemu drugom. Na PISSA smo neÅ¡to ispod prosjeka, a u svemu ostalom na zaÄelju.
Obrazovni sustav, takav kakav jest, refleksija je društva u cjelini i odnosa tog društva prema školstvu i profesorima. Da su HAZU i njeni uvaženi kompilatori bili imalo prisutniji, aktivniji, da su radili ono što akademije rade u razvijenijim zemljama, možda bi i hrvatsko društvo bilo bolje, pa samim time i obrazovni sustav.
PoÅ¡tovani, akademici su se htjeli ukljuÄiti, ali im nisu dali. Å to se tiÄe kurikularne reforme, pogledajte ovaj video pa procjenite
https://m.youtube.com/watch?v=bMJBSeG138s
Ovo je laž, ali neka, navikli smo.
OdliÄno, kako to da u ekspertnoj skupini nema niti jednog pripadnika STEM-a?
Zašto nisu poslali poziv na akademiju?
Zato Å¡to se nisu javili ili?
Profesor Äikić ne može postati akademik jer ne radi u Hrvatskoj, sapienti sat.
Gospodi akademicima treba poseban poziv?
Naravno. Oni su krema druÅ¡tva. Ne mogu ja kao profesor u srednjoj Å¡koli biti kompetentniji od jednog Pećarića ili Tadića. Ljudi imaju viÅ¡e iskustva, pametniji su, staloženiji i veći radnici od nas. Ne pitati savjet takve veliÄine je nadasve arogantno i glupo…
HAZU je leglo hermetiÄnosti u kojemu se okupljaju duboki mislioci koji najmanje od svega imaju praktiÄnog iskustva, a od tog minimalnog iskustva najmanje imaju onoga u Å¡koli. Ti i takvi akademici su najviÅ¡e zaslužni za sadÅ¡nji degeneriÄni Å¡kolski program koji je sve samo ne moderan.
Tko bi trebao slagati kurikulum? Mi, koji nemamo pojma Å¡to treba privredi, kako funkcionira svijet. Tko to treba raditi? Lako je meni za povijest, hrvatski i druÅ¡tvene predmete. Problem je STEM podruÄje koje, realno, se mijenja svakodnevno. Koji će to informatiÄari doći raditi za 5000? Zar ja mogu reći da znam bolje matematiku od jednog Tadića, PeÄarića ili Dujelle?
1. Akademici joÅ¡ manje znaju Å¡to treba privredi, a najmanje “kako funkcionira svijet” (bar ovi hrvatski).
2. Å kolski kurikulum se ne konstruira po potrebama u privredi jer to nema nikakvog smisla. Tako je moglo funkcionirati u 19. stoljeću, a problem je Å¡to je ogroman broj hrvatskih akademika, a vidim i joÅ¡ nekih, tamo beznadežno zaglavljen. U Å¡kolama se trebaju uÄiti vjeÅ¡tine – ne samo fiziÄke nego i intelektualne – kako bi se ono praktiÄno moglo nauÄiti samostalno ovisno o trenutnoj potrebi. Å kola treba dati temelj, najviÅ¡e zato jer neÅ¡to viÅ¡e od toga ni ne može dati.
3. “Koji će to informatiÄari doći raditi za 5000?” Mislio sam da razgovaramo o tome kakav treba biti kurikulum.
4. “Znati” je popriliÄno daleko od toga “znati objasniti”. JoÅ¡ jedan koncept s kojim Hrvati nikako da se izvuku iz pretpovijesti.
VjeÅ¡tine retorike ili STEM vjeÅ¡tine? Nekako sumnja da bih volio da me vrsni govornik lijeÄi ili da vozim auto socijalistiÄke proizvodnje.
Govorimo o kurikulumu, ali lako je reći uvedimo informatiku od 1. razreda osnovne škole, ali tko će je predavati? Šeks? Milanović? Sanader? Maras? ili netko iz vrsne plejade proizašle s FF?
Tako je, kolega, naroÄito uvaženog akademika Paara nisu htjeli pripustit k reformi, pa se on nije mogao smiriti dok ista nije zaustavljena.
Nisam mislio reći da se Akademija nije angažirala po pitanju kurikularne reforme; tu se, nažalost, itekako angažirala! Htio sam reći da je prespavala i odÅ¡utjela zadnjih Äetvrt stoljeća hrvatske zbilje. No, kad se sjetim da Älanom te ekipe ne može postati jedan Äikić, ali može Aralica, možda je i bolje da stoje postrani!
Paar se nikad nije javio na poziv za radne skupine. Rekao je da jest, onda su tražili potvrdu da je predao dokumente (koju imaju svi koji su ih predali), onda je naglo ušutio i prešao na druge teme.
Znam, sjetio sam se tog sluÄaja. Ovo “nisu ga htjeli pripustit” i aludira na njegove žalopojke kako je htio, ali mu nisu dali, pa su ga traženjem potvrde doveli u ćorsokak!
Eto, to je akademija. Kako ono reÄe Herang – ja ne lažem, samo ne govorim istinu!
E, akademiÄe…
Kako se motivirati ni za Å¡to.
ProÄitati
Konrad Paul Liessmann: Teorija neobrazovanosti
Zablude društva znanja
Pametnom dosta.
Prema Wikipediji,(doduÅ¡e ne znam gdje se joÅ¡ može provjeriti), Singapur izdvaja petinu BDP-a za naobrazbu, ima precizno odreÄ‘ene zahtjeve u odnosu na sve nastavne predmete te nema inkluzije( uÄenici slabijih postignuća oÄito imaju posebne programe), dapaÄe postoji diferencijacija uÄenika prema sposobnostima već u viÅ¡im razredima naÅ¡e OÅ , tj. u nižim razredima njihove SÅ . Ako tome dodamo disciplinu i samodisciplinu, pretpostavimo joÅ¡ i poÅ¡tovanje zakona, ukljuÄujući i autoritet nastavnika te rad iznad svega, onda rezultati moraju biti izvrsni. Parafraziram cijenjenu kolegicu Lukić. “UÄenje je težak rad.” Samo Å¡to to naÅ¡im vlastima( na svim nivoima), “struÄnjacima”, novinarima, uÄenicima i djeci( najmanje krivima) nikako nije jasno.
Ispravka vlastitog netoÄnog navoda – umjesto uÄenicima i djeci, trebalo je pisati roditeljima i uÄenicima.