(Index.hr) “Radim 38 godina kao profesorica u zagrebaÄkoj osnovnoj Å¡koli. Predajem djeci fiziku i istovremeno im nastojim usaditi prave vrijednosti, nastojim ih privoljeti da rade, da marljivo uÄe, budu poÅ¡teni i pravedni.
S druge strane vidim da to u Hrvatskoj ne prolazi, iako se cijeli život vodim ovime o Äemu nastojim i djecu poduÄiti. Moja priÄa nije neka tragiÄna ljudska sudbina, ali sudska presuda koju sam izgubila je kap koja je prelila ÄaÅ¡u “, rekla je u razgovoru za Index zagrebaÄka profesorica.
Ona je prije tri godine trebala dobiti jubilarnu nagradu za 35 godina rada. Dobili su je svi profesori godinu prije, kao i sve godine poslije. Međutim 2013. Vlada je zaustavila isplatu jubilarnih nagrada.
Potom su krenule tužbe protiv države, a hrvatski sudovi za isti predmet donosili su razliÄite odluke. Tako su profesori u Osijeku i Splitu, kaže nam, dobili presudu i morala im je biti isplaćena jubilarna nagrada, dok profesorima u Zagrebu nije.
Svi poÄeli gubiti na sudu
O nejednakoj sudskoj praksi, javnost su u travnju izvijestili Sindikat hrvatskih uÄitelja i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim Å¡kolama. No, ono Å¡to se od tada dogodilo je samo odmoglo profesorima.
Svi redom poÄeli su gubiti tužbe protiv države.
“Sad vise nitko od profesora u Hrvatskoj ne uspijeva dobiti presudu kojom im je država dužna isplatiti jubilarnu nagradu za dugogodiÅ¡nji rad u Å¡kolama. Otkako smo u travnju upozorili na nejednaku sudsku praksu jer nije u redu da profesorima i jednom dijelu Hrvatske država isplati jubilarnu nagradu, dok drugima ne, od tada su sudovi redom krenuli donositi presude u kojima se odbija tužba profesora. Sad jubilarne nagrade odbijaju isplatiti svima u Hrvatskoj za tu 2013. godinu, u sporovima koji su te sad doÅ¡li na red”, rekao je za Index Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim Å¡kolama.
Predsjednica SHU, Sanja Šprem za Index je utvrdila kako se nejednaka sudska praksa pretvorila u odbijajuću.
Upravo je vertikala sindikata obrazovanja u travnju još upozorila javnost na pravosudnu diskriminaciju i povredu ustavnog prava na jednakost građana pred sudovima i otkrila istinu o tužbama radnika u obrazovanju za jubilarne nagrade za 2013. godinu.
Diskriminacija na sudu
Mihalinec je kazao kako su građani sustavno diskriminirani na sudovima Republike Hrvatske jer RH nije osigurala primjenu jednakog prava za sve građane na cijelom svom teritoriju.
Na diskriminaciju je ukazao na primjeru tužbi radnika u obrazovanju za jubilarne nagrade za 2013. godinu koje su sindikati pokrenuli još sredinom te iste godine. Podsjetio je kako je u prosincu 2012. godine 6 od 11 sindikata javnih službi, među kojima nisu bili sindikati iz sustava obrazovanja i znanosti, potpisalo Dodatak I Temeljnom kolektivnom ugovoru kojim je za 2013. godinu ugovorena osnovica za isplatu jubilarne nagrade u iznosu od 500 kuna umjesto 1800 kuna.
Osnovica od 1800 kuna bila je ugovorena u granskim kolektivnim ugovorima u sustavu obrazovanja, koji su tada bili na snazi. Temeljem važećih granskih ugovora te Älanka 7. tada važećeg Zakona o radu koji je nalagao primjenu za radnika najpovoljnijeg prava, sindikati obrazovanja su, nakon isplate jubilarnih nagrada po osnovici od 500 kuna za svoje Älanove, pokrenuli sudske tužbe za nadoknadu razlike do pune osnovice od 1800 kuna.
Kompjuterskim sustavom sporovi raspoređeni na županijske sudove diljem zemlje
“U većini sporova općinski sudovi presudili su u korist radnika, meÄ‘utim Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta inzistiralo je da se ravnatelji Å¡kola žale i Å¡alju predmete na 2. stupanj – županijske sudove, objasnio je Mihalinec i naglasio kako su se tada poÄele dogaÄ‘ati diskriminacije.
Županijski sudovi su u ovim predmetima presuÄ‘ivali razliÄito, neki u korist, a neki protiv radnika, a interesantno je kako su presude protiv radnika donoÅ¡ene u onim županijama u kojima je koalicija na vlasti bila sliÄna koaliciji u državnoj vlasti”, rekao je Mihalinec.
S obzirom na to da su kaže, neki sudovi bili zatrpani tužbama, kompjuterskim sustavom su sporovi rasporeÄ‘eni na županijske sudove u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku i Bjelovaru. Ovu metodu Mihalinec je nazvao Bingo sustavom, s obzirom na to da sudovi nemaju ujednaÄene prakse pa je nekim tužiteljima izbor odreÄ‘enog suda donio sreću i presudu u njegovu korist, a drugima nesreću i gubitak parnice.
Kap koja je prelila ÄaÅ¡u bile su, kaže, presude sa splitskog Županijskog suda u kojima je isti sudac presudio u korist tužitelja, profesora, koji su dolazili s podruÄja Splitske županije, a u parnicama tužitelja koji su dolazili s ostalih podruÄja Hrvatske presudio je protiv tužitelja, zgrozio se Mihalinec i dodao kako se oÄito ne sudi ujednaÄenom sudskom praksom već se odluke donose na zaviÄajnom, roÄ‘aÄkom i stranaÄkom pravu.
Predsjednica Sindikata hrvatskih uÄitelja Sanja Å prem navedeno je potkrijepila primjerom iz iste zbornice.
“Dvjema osobama iz iste Å¡kole, istih godina staža u isti dan donesene su presude, jedna je na Županijskom sudu u Osijeku dobila spor, a druga je na Županijskom sudu u Zagrebu spor izgubila”, rekla je Å prem.
Naglasila je kako je ovakvih sluÄajeva mnogo, a s obzirom na to da je isti odvjetnik podnosio tužbe i za osnovne i za srednje Å¡kole, oÄito nije problem u tužbenom zahtjevu i odvjetniku nego u neujednaÄenoj sudskoj praksi.
Vrijednost tužbi 9 milijuna kuna
Å prem i Mihalinec su kazali kako su sindikati svaki izgubljeni sluÄaj poslali na reviziju Vrhovnom sudu te paralelno podnijeli ustavne tužbe Ustavnom sudu s obzirom na to da u hrvatskom Ustavu stoji kako Vrhovni sud mora osigurati jedinstvenu primjenu prava i ravnopravnost svih u njihovoj primjeni.
Vrhovni sud je odluÄio ne odluÄivati o njihovim revizijama uz objaÅ¡njenje kako je vrijednost spora ispod 10.000 kuna, a Vrhovni sud ne provodi revizije sporova ispod tog iznosa.
“Bez obzira na to Å¡to formalni pojedinaÄni uvjeti za reviziju Vrhovnog suda nisu ispunjeni, ukupna vrijednost do sada podnesenih 4.500 tužbi u konaÄnici iznosi 9 milijuna kuna, kojima kada se pridodaju troÅ¡kovi sudskih postupaka, kamata i mogućih ovrha mogu rasti i do 20 milijuna kuna.
To svakako nije iznos koji bi Vrhovni sud trebao ignorirati i ne odluÄivati u ovim sporovima, smatraju sindikalisti. ZakljuÄili su kako se država neodgovorno ponaÅ¡a prema državnom novcu, budući da se ne želi nagoditi s tužiteljima te da bi se novac umjesto na sudske troÅ¡kove radije mogao utroÅ¡iti na kupovinu pametnih ploÄa za uÄionice i ostale troÅ¡kove nastave.
IznoÅ¡enjem ovih sluÄajeva u javnost ne želimo raditi pritisak na sudove, već želimo apelirati na Vladu RH koja se naziva reformskom, da napravi reforme u pravosuÄ‘u i osigura pravnu sigurnost i sudstvo jednako dostupno svima pod jednakim uvjetima”, rekli su Å prem i Mihalinec, koji sad žalbe podnose Ustavnom sudu za kojeg se nadaju da će iskoristiti svoje ovlasti i svojom odlukom usmjeriti Vrhovni sud da ispuni svoju osnovnu zadaću, a to je osiguravanje jednake primjene prava svim Älanovima Sindikata.
U državi bezakonja oslanjati se na zakon i pravo iluzorno je. Treba tužiti u Strasbourgu, u Å¡to većem broju i do kraja. I nadati se da će to dovesti do bankrota ove nazovi – države.
A onda krenuti ispoÄetka, na zdravijim temeljima.
No, prije svega, nasušno je potrebito šupirati i Šprem, i Mihalinca i Ribića!