(N1) Stotinu struÄnjaka sa sveuÄiliÅ¡ta, iz Å¡kola, znanstvenih instituta i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) u kritiÄkom osvrtu na prijedlog Cjelovite kurikularne reforme (CKR) iznijeli su niz negativnih primjedaba na taj dokument.
DosadaÅ¡nja, pak, Ekspertna radna skupina smatra da reformu treba nastaviti na naÄin na koji je osmiÅ¡ljena i voÄ‘ena.
Recenzije stotinu istaknutih struÄnjaka sa sveuÄiliÅ¡ta, iz Å¡kola, znanstvenih instituta i HAZU objavljene su u publikaciji Znanstvenoga vijeća za obrazovanje i Å¡kolstvo HAZU koje je i zatražilo te recenzije. Publikacija će biti predstavljena u Äetvrtak u Zagrebu, a predsjednik toga vijeća HAZU akademik Vladimir Paar istaknuo je u priopćenju u povodu objavljivanja publikacije da su “recenzije rezultat volonterskoga zalaganja vrhunskih eksperata, i trebalo bi ih uzeti u obzir pri donoÅ¡enju odluka o daljnjemu tijeku reforme Å¡kolstva”. Javnost i odgovorni za odgoj i obrazovanje trebali bi imati uvid u te struÄne recenzije jer se, uvjeren je akademik Paar, radi o kljuÄnom pitanju za budućnost Hrvatske.
U izjavi povodom zavrÅ¡etka Javnoga savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u okviru CKR-a, dosadaÅ¡nja Ekspertna radna skupina za provedbu te reforme na Äelu s dr. Borisom Jokićem ocijenila je “da reformu treba nastaviti na naÄin na koji je osmiÅ¡ljena i voÄ‘ena te da ona pruža dobru osnovu za pozitivnije perspektive sustava odgoja i obrazovanja, ali i Republike Hrvatske u cjelini”.
CKR je teÅ¡ko prohodan tekst, pisan zamornim metodiÄko-didaktiÄkim metajezikom
Akademik KreÅ¡imir Nemec smatra da je rijeÄ o “teÅ¡ko prohodnu tekstu, pisanu zamornim metodiÄko-didaktiÄkim metajezikom prepunim birokratskih fraza i mutnih sintagmi kojima kao da je cilj prikriti pedagoÅ¡ke, znanstvene i struÄne nedostatke projekta. Treba konstatirati da smo dobili slab, nedoreÄen i manjkav tekst iza kojega se krije ne samo nekompetencija nego i opasni volunatarizam”.
Doc. dr. Matko GlunÄić ocijenio je kako je “kvantitativna analiza pokazala da će prijedlog gimnazijskoga kurikula dovesti do smanjenja broja studenata na prirodoslovnim, tehniÄkim, biomedicinskim i biotehniÄkim fakultetima, s dalekosežnim negativnim posljedicama na tehnoloÅ¡ki i gospodarski razvoj Republike Hrvatske”, a dr. Tihomir Engelsfeld smatra da u ekspertnoj radnoj skupini moraju biti zastupljeni i struÄnjaci iz STEM podruÄja koji će usmjeravati daljnji tijek reforme.
Profesorica Sanja Lukić istaknula je kako se “boji da će u ovoj nedoreÄenoj i konfuznoj zbrci ishoda, prijedloga i savjeta, mnogim uÄiteljima kemije, osobito poÄetnicima, ovaj dokument predstavljati problem. Ne zato Å¡to se boje autonomije ili zato Å¡to nemaju znanje, već zato Å¡to duboko u sebi znaju da su stvari krivo i u namanju ruku nespretno postavljene.”
Prof. dr. Boris Å irola smatra da bi trebalo rasteretiti sadržaje pouÄavanja za svaki predmet zasebno, a onda i ukupan odgojno-obrazovni proces. Ocijenio je da se predloženim dokumentom to nije postiglo, te da bi se njegovom implementacijom u predloženoj formi, barem kada se radi o matematici, stvar generalno pogorÅ¡ala. Istaknuo je da cjelokupnu vertikalu pouÄavanja matematike mogu meritorno osmisliti timovi sastavljeni od pojedinaca, gotovo iskljuÄivo iz znanstveno-nastavnih sveuÄiliÅ¡nih zajednica, koji imaju “pogled odozgo” i koji istinski razumiju kako je matematika kao znanost strukturirana. Spomenuta Äinjenica, dodao je, posebno je relevantna za nastanak kurikuluma iz tzv. STEM podruÄja (prirodne znanosti – fizika, kemija, biologija, geologija; tehnologija; inženjerstvo; matematika), za koja nema ni jednog istaknutog predstavnika u sedmeroÄlanoj Ekspertnoj radnoj skupini, koja je najodgovornija za nastanak CKR-a.
Akademik Dario Vretenar i prof. dr. Tamara NikÅ¡ić istaknuli su da “detaljniji opisi sadrže niz netoÄnih ili potpuno proizvoljnih tvrdnji koje naprosto nemaju temelja u modernoj znanosti te se stjeÄe dojam da se svaki predmet mora uklopiti u predložak koji je zadala Ekspertna radna skupine Å¡to u konaÄnici dovodi do potpuno apsurdnih konstrukcija.”
Prof. dr. Goran Å imić smatra da “nikakva tehnologija za sada ne može u potpunosti dokinuti presudan utjecaj nastavnika, jer ni video isjeÄci, online predavanja niti ostali dostupni materijali ne mogu u potpunosti zamijeniti živog uÄitelja, baÅ¡ zbog toga jer su nedovoljno životni, pa stoga i nedovoljno emocionalni”.
Želimo li pretvoriti školu u lunapark i kome je to u interesu?
Profesor emeritus Igor ÄŒatić postavio je pak pitanje – želimo li zaista Å¡kolu pretvoriti u lunapark i kome je to u interesu jer, uvjeren je, “Å¡kola nije lunapark ili plesna dvorana. Ona je jednako teÅ¡ki rad kao i kasnije tijekom života, a konkurencija je sve nemilosrdnija. Nažalost, kurikularna reforma ne obećava niÅ¡ta dobro hrvatskome narodu.”
Akademik Mladen Obad Šćitaroci predložio je rasterećenje programa jer je, kako je napisao, “teÅ¡ko zamisliti da su uÄenici osnovne Å¡kole u stanju savladati tako zahtjevan i sveobuhvatni program”, a prof. dr. Hrvoj VanÄik podsjetio da “svakom ponovnom oblikovanju nekog sustava (re-forma) mora prethoditi detaljna racionalna analiza postojeće Å¡to nije uÄinjeno, a mijenjati treba samo ono Å¡to se je pokazalo kao neprikladno, a zadržavati pozitivno iskustvo Å¡to nije vidljivo ni iz jednoga od navedenih dokumenata”.
Dr. Mario Jareb ocijenio da bi “u cjelini gledano prijedlog nacionalnoga kurikuluma nastavnoga predmeta povijest u sadaÅ¡njem obliku trebalo odbaciti te pristupiti izradi novoga na posve drukÄijim temeljima.”
Profesorica Vesna SlaviÄek istaknula je da u dokumentu “nedostaju odgojne i etiÄke dimenzije pouÄavanja povijesti koje razvijaju i oblikuju etiÄke norme uÄenika, a zahtjevnost ishoda ne prati dobnu zrelost uÄenika za shvaćanje vrlo složenih povijesnih procesa i pojava”, a prof. dr. Marko PalekÄić da “CKR neprimjereno shvaća temeljne pedagogijske i didaktiÄno-nastavne strukture.”
Za prof. dr. Josipa BuruÅ¡ića, “prijedlog je u cijelosti neutemeljen i već je sada jasno, može imati Å¡tetne posljedice za ukupni razvoj uÄenika”, profesorica Nela Dželalija smatra da je opis razina usvojenosti dio u kurikulumu koji je nelogiÄan, nepotreban, nepopravljiv i zbunjujući, a profesorica Ivana OreÅ¡ić da bi nedefiniranje sadržaja u CKR-u kroz koje se ishodi ostvaruju, moglo dovesti do suprotnog efekta od onoga koji kurikulum želi postići.
Iz CKR-a može se iÅ¡Äitati da je termin “prirodoznanstveni svjetonazor” zapravo istoznaÄan “materijalistiÄkom” svjetonazoru
Primjedbu vezano za svjetonazorsku dimenziju CKR-a iznio je dr. Mirko RuÅ¡Äić i ocijenio da se “iz cjelokupnoga kurikula može iÅ¡Äitati da je termin ‘prirodoznanstveni svjetonazor’ zapravo istoznaÄan ‘materijalistiÄkom’ svjetonazoru koji je bio nametnut kao ideologija u prethodnome druÅ¡tvenom sustavu. Podrazumijeva se i nameće navodni, umjetno stvoreni sukob izmeÄ‘u prirodoznanstvenog (materijalistiÄkog) pristupa i religijskoga (metafiziÄkog) pristupa, sukob koji u stvarnosti ne postoji odnosno ta se dva pristupa meÄ‘usobno ne iskljuÄuju. To su dvije razliÄite i odvojene dimenzije ljudske stvarnosti koje se meÄ‘usobno ne pobijaju već nadopunjuju”.
Recenzentica doc. dr. Dubravka Smajić upozorila je kako “u odgojno-obrazovnim ciljevima uÄenja jeziÄno-komunikacijskoga podruÄja kurikula nigdje nije naveden pridjev hrvatski, a napose ne sintagma hrvatski jeziÄno-kulturni identitet. Program predmeta Hrvatski jezik po svojoj prirodi mora biti hrvatski orijentiran, Å¡to ovaj program velikim dijelom nije. Posljedice za uÄenike bile bi mnogo Å¡tetnije nego njihovo Å¡kolovanje prema sadaÅ¡njem programu.”
UÄiteljica mr. Liljana Klinger postavila je pitanje – je li ovaj dokument na tragu rasterećenja ili je u pitanju opasan populistiÄki pamflet, koji podrazumijeva improvizaciju, a ne metodiÄki oblikovanu nastavu.
U reformu moraju nužno biti ukljuÄeni najbolji znalci i struÄnjaci te nastavnici
Akademik Mislav Ježić smatra da u cjelovitu reformu obrazovanja treba – s jedne strane ukljuÄiti najbolje znalce i struÄnjake za pojedina podruÄja (nastavne predmete) koji ih izvrsno razumiju i mogu napraviti takvu novu sintezu, a s druge strane djelatnike iz prakse, uÄitelje i profesore koji imaju iskustva u radu s uÄenicima i studentima i znaju kako im treba prenositi znanje i razvijati vjeÅ¡tine.
“U radu na prijedlogu ‘cjelovite kurikularne reforme’ (za razliku od rada na HNOS-u prije desetak godina, a koji nije valjano iskoriÅ¡ten) ovdje ne vidim da su sudjelovali takvi vrhunski znalci i struÄnjaci pa se ne Äini vjerojatnim da će se izraditi potrebne sinteze znanja s programom razvoja”, ocijenio je akademik Ježić.
Prof. dr. Nevio Å etić uvjeren je da “Prijedlog CKR-a u ponuÄ‘enoj formi nije spreman za primjenu u praksi jer ima previÅ¡e metodoloÅ¡kih i drugih pogreÅ¡aka”, te je preporuÄio da se reforma treba nastaviti razvijati prije svega u skladu s hrvatskom i srednjoeuropskom Å¡kolskom tradicijom”, a prof. dr. Slobodan Prosperov Novak ocijenio kako se “radilo pogreÅ¡no, a pri svemu nisu konzultirani sveuÄiliÅ¡ni znalci Å¡to je straÅ¡no”.
Prof. dr. Stipe Botica istaknuo je pak kako će mu “biti drago ako se usuglase Akademijini i MatiÄini stavovi oko ove maglovito zamiÅ¡ljene reforme Å¡kolstva. Ali, kako struÄne raÅ¡Älambe i rasprave već sada pokazuju – nedoreÄene, nesustavne, formalistiÄke i ‘promaÅ¡ene’ u mnogim odredbama.”
DosadaÅ¡nja Ekspertna radna skupina za provoÄ‘enje CKR-a: Reformu treba nastaviti na naÄin na koji je osmiÅ¡ljena i voÄ‘ena
Javno savjetovanje sa zainteresiranom javnošću o 54 kurikulumska dokumenta i tri metodoloÅ¡ka priruÄnika u okviru CKR-a zavrÅ¡eno je 15. studenoga ove godine i tim povodom je dosadaÅ¡nja Ekspertna radna skupina za provoÄ‘enje CKR-a u izjavi za javnost ocijenila da “reformu treba nastaviti na naÄin na koji je osmiÅ¡ljena i voÄ‘ena”.
Uz napomenu kako u skladu sa Zakonom o pravu na pristup informacijama javno savjetovanje u pravilu traje 30 dana, u izjavi su podsjetili da je javno savjetovanje o kurikulumskim dokumentima u organizaciji Ministarstva znanosti i obrazovanja trajalo od 16. lipnja do sredine studenoga ove godine. Dodali su da je “javnom savjetovanju prethodila uspjeÅ¡no provedena struÄna rasprava koja je organizirana prvi put na poticaj Ekspertne radne skupine na osnovu koje su struÄne radne skupine izradile nove inaÄice dokumenata, a broj pristiglih komentara (pohvala, prijedloga, kritika) ukazao da su StruÄne radne skupine kvalitetno i struÄno izradile kurikulumske dokumente i da u Å¡iroj javnosti nema većih prigovora na njihov sadržaj”.
Izneseno stajaliÅ¡te potkrijepili su podatcima da je “na metodoloÅ¡ki priruÄnik za izradu predmetnih kurikuluma stigao samo jedan komentar, kao i za kurikulume nastavnih predmeta Matematika, Engleski jezik, NjemaÄki jezik koji se u hrvatskim Å¡kolama pouÄavaju od prvog razreda osnovne Å¡kole do zadnjega razreda i to vezan uz pitanje naziva “kurikulum” ili “kurikul”. Za važne kurikulumske dokumente poput Okvira za vrednovanje procesa i ishoda uÄenja stigla su dva komentara, Okvira za rad s uÄenicima s teÅ¡koćama tri te Okvira za rad s darovitima komentari samo jedne udruge, a Äak i u dokumentima koji su izazvali odreÄ‘ene prijepore u medijima i javnosti stiglo je za Biologiju osam komentara, za Informatiku pet, Povijest 12, te 19 komentara za Hrvatski jezik.
U izjavi su istaknuli i da je Europska je komisija u svom godišnjem izvješću o odgoju i obrazovanju u EU i Republici Hrvatskoj (Education and Training Monitor 2016.) iskazala vrlo pozitivnu ocjenu CKR-a.
Ustvrdili su da zavrÅ¡eno javno savjetovanje nema zakonsko uporiÅ¡te, da će trebati provesti novo javno savjetovanje o kurikulumskim dokumentima ako će se reforma nastaviti, te da obrazovna politika nije jasno odgovorila struÄnoj i općoj javnosti na pitanja – hoće li se poÅ¡tivati Strategija obrazovanja, znanosti i tehnologije koju je u studenom 2014. bez glasa protiv usvojio Hrvatski sabor, a Äiji je dio CKR, hoće li se osigurati zakonski preduvjeti za uvoÄ‘enje kurikulumskih dokumenata, te hoće li se i iz kojih izvora osigurati financijska sredstva za nastavak reforme.
DoÅ¡la inspekcija u pakao. Krenuli provjeravati sigurnosne protokole, papire, i onda krenuli u tamnice. I u tamnici nepregledan niz kotlova u kojima se kuhaju smrtne duÅ¡e, Äuju se vrisci, zapomaganje, metež, i kraj svakog kotla stoji stražar sa svom propisanom opremom. Ide inspekcija dalje, prolazi kraj kotlova i odjednom doÄ‘e do jednog kotla kod kojeg nema stražara.
“Å to je sad ovo?” upita jedan od inspektora. “ZaÅ¡to ovaj kotao nitko ne Äuva? Kako se osiguravate da odavde netko ne pobjegne?”
Službenik se na trenutak zbuni, a onda krene kopati po papirima koje je imao sa sobom. Nakon nekoliko trenutaka pronaÄ‘e ono Å¡to je tražio, sveÄano zaklopi fascikl i odgovori: “Nije potrebno. U ovom kotlu su Hrvati. Kad netko od njih ispliva na povrÅ¡inu, ostali ga povuku nazad.”