(Jutarnji list) ViÅ¡e nema sumnje, HDZ-ov ministar obrazovanja Predrag Å ustar zaslužan je za slogan kojim na iduće parlamentarne izbore izlazi oporbeni SDP – “Siguran smjer za obrazovanjeâ€. Da nije bilo Å ustarovih greÅ¡aka Äija je kruna upropaÅ¡tavanje kurikularne reforme, Zoran Milanović teÅ¡ko da bi se odluÄio u fokus kampanje 2016. staviti Å¡kolsku reformu.
PriÄa o Predragu Å ustaru, 46-godiÅ¡njem RijeÄaninu, nositelju akademskog naziva Dottore di ricerca in Filosofia i neiskusnom politiÄaru, priÄa je o ambiciji iznimno Å¡tetnoj ne samo po sustav znanosti, obrazovanja i sporta, nego i po stranku iz koje dolazi.
Nakon prethodnog kratkog i neuobiÄajeno prevrtljivog politiÄkog iskustva – iz stranke Laburista koja je bila lijevo od SDP-a prebacio se u HDZ – u visoku je politiku uÅ¡ao poÄetkom godine ostavljajući dojam ugodnog sugovornika. Njegova stranka u kojoj nije bio pozicioniran ni blizu vrhu dodijelila mu je prije pola godine upravljanje trima iznimno problematiÄnim sustavima, Å¡to je bivÅ¡i dekan rijeÄkog Filozofskog fakulteta prihvatio s vidljivim gestama ponosa.
Na vrhu liste
Zbog nesigurnosti i ostavljanja dojma da je rijeÄ o Äovjeku koji ne voli donositi odluke (Å¡to je samo po sebi paradoks za nekoga tko je odluÄio biti ministrom), nakon tri mjeseca propuÅ¡tanja reakcija na niz vulkanskih pojava koje bi ga u okolnostima stabilne i moralno zrele Vlade netom izbrisale s politiÄke scene, Å ustar se gotovo preko noći – preciznije, odmah po padu Vlade Domoljubne koalicije – pretvorio u agresivnog reakcionara.
Zbog štete koju je uspio napraviti u ekspresno kratkom mandatu može se staviti na listu kao najneuspješniji obrazovni ministar u zavidnoj konkurenciji i najgori ministar u HDZ-ovoj Vladi.
Jedno od pitanja koje se nametnulo i prije no što je SDP u fokus svoje kampanje stavio obrazovanje jest – za koga zapravo radi Šustar? Preciznije, je li njegova politika ujedno politika HDZ-a?
Prvi zadatak
Izvor u toj stranci, upućen i u proces postavljanja Šustara za ministra, tvrdi da im je Šustar potpuno izmaknuo kontroli. Primjer daje u posljednjem skandalu sa slaganjem upravnih vijeća.
“Prvi zadatak u mandatu koji je dobio, dakle prije mnogo mjeseci, bilo je postavljanje upravnih vijeća visokoÅ¡kolskih institucija i znanstvenih instituta. Nije posluÅ¡ao, odluke je poÄeo donositi prekasno. U sluÄaju odabira Upravnoga vijeća kninskog VeleuÄiliÅ¡ta trebalo mu je biti jasno i upozorenje koje smo mu dali, a to je da u upravnim vijećima ne dopuÅ¡ta primat lokalne samouprave, već da ih drži pod kontrolom eventualnim izborom jednoga Älana upravnoga vijeća.
Ni tu nije posluÅ¡ao, kao niti u nizu drugih stvari, poput hitne intervencije na Jokićev ultimatum. Tu je danima Å¡utio i nije donosio nikakvu odlukuâ€, kažu u HDZ-u, uz ocjenu da se Predrag Å ustar pokazao potpunim promaÅ¡ajem: nesposoban, nesiguran, nesuradljiv. Pojedincima iz stranke koji su mu htjeli pomoći kada su shvatili da se teÅ¡ko snalazi, Å ustar se – tvrde u HDZ-u – prestao se javljati na mobitel.
Cijeli Älanak proÄitajte u tisaknom izdanju Globusa