(24 sata) Stotinu ljudi koji su radili na Cjelovitoj kurikularnoj reformi u ponedjeljak su doživjeli joÅ¡ jedan Å¡ok. Vlada je, Äini se, zasad odustala od povlaÄenja sigurnih 50 milijuna kuna iz EU fondova za edukaciju nastavnika potrebnih za provoÄ‘enje reforme Å¡kolstva.
Iako ministar obrazovanja Predrag Å ustar odluÄno odbacuje Å¡pekulacije tvrdeći da Vlada ne odustaje od ove reforme, doznajemo kako odluÄnosti nema kad je u pitanju poÄetak eksperimentalne faze.
– Plan je bio da se u eksperimentalnu fazu krene na jesen. No previÅ¡e je toga Å¡to treba popravljati i oÄito je da mi malo kasnimo, da se neće stići, a taj novac iz EU ne možemo povlaÄiti dva puta te se probnu fazu oÄito planira odgoditi za Å¡kolsku godinu 2017./2018. – kaže nam sugovornik iz vladajuće garniture.
A projektna dokumentacija?
Dokument koji je u ponedjeljak podignuo buru, a koji kao glavni nositelj objavljuje Ministarstvo rada, jest Indikativni godiÅ¡nji plan objave projekata za 2016. godinu. Da se reforma Å¡kolstva naÅ¡la u njemu, Hrvatska bi za istu ove godine izravno, bez natjeÄaja, povukla 50 milijuna kuna iz Europskog socijalnog fonda.
Ministrica rada Nada Šikić u ponedjeljak je opovrgla medijske napise da njezino ministarstvo nije povuklo novac.
– Danas je Ministarstvo obrazovanja bilo kod nas. Zamolila sam ih da objave demantij izjave koja je izaÅ¡la u medijima s obzirom na to da nije istina da nismo povukli novac, nego je stvar u tome da oni nisu pripremili projektnu dokumentaciju. Onoga trenutka kad Ministarstvo obrazovanja pripremi projektnu dokumentaciju, mi ćemo povući sredstva – rekla je Å ikić dodajući kako nema roka.
Šikić: Čekamo Šustarov resor
– ÄŒim oni to naprave, mi povlaÄimo novac – ponovila je ministrica.
– Nakon eksperimentalne faze uslijedit će nastavak provedbe kurikularne reforme koji će se financirati novcem iz Europskog socijalnog fonda. Objavljena indikativna lista planiranih natjeÄaja u 2016. podložna je reviziji i moguće ju je nadopunjavati tijekom godine, izmeÄ‘u ostalog, i ukljuÄivanjem projekata potpore provedbi kurikularne reforme kad se za sljedeću fazu precizno definiraju svi dijelovi provedbe projekta – poruÄili su iz Ministarstva obrazovanja.
Ministar obrazovanja Predrag Šustar ranije se osvrnuo na prozivke ne odgovarajući konkretno na pitanje kad će povući sporna sredstva.
– Ono Å¡to je kljuÄno je da postoje neka pravila igre i da su sredstva državnog proraÄuna osigurana. Zajedno s kolegama izradit ćemo prijavu za europski Socijalni fond kad za to doÄ‘e vrijeme. Ciljamo da se poÄne s eksperimentalnom probom ove jeseni i od toga se ne odustaje. Ono Å¡to je sad važno je javna rasprava. Ja se nadam i vjerujem da ćemo stići na vrijeme – rekao je u ponedjeljak Å ustar. U državnom proraÄunu je, naime, osigurano 6,3 milijuna kuna. To nije dovoljno. Za, primjerice, edukaciju nastavnika potrebnu za provoÄ‘enje kurikularne reforme potrebno je povući novac iz EU.
StruÄna rasprava joÅ¡ traje
– Nemate s Äim financirati edukaciju nastavnika, nije stvar samo u realizaciji. Plan je bio pripremiti nastavnike kroz ljeto – govori nam Lidija Kralj, profesorica matematike i informatike te Älanica radne skupine za izradu kurikularne reforme.
Dodaje kako u Å¡kolama svi jedva Äekaju da reforma krene.
– OdgaÄ‘anje svima Å¡teti. Reformu Å¡kolstva odgaÄ‘amo predugo, ne jednu, nego 15, tj. 20 godina. Eksperimentalna faza je tu da se reforma poslije može popraviti – dodaje Kralj, koja u dosadaÅ¡njoj struÄnoj raspravi, koja traje do 1. svibnja, nije primijetila znaÄajnije primjedbe, barem ne u svojem podruÄju, koje se tiÄe matematike i informatike. Vladajući nam, pak, neslužbeno govore kako na reformu stiže previÅ¡e primjedaba i kako se one tiÄu upravo STEM podruÄja (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika).
– To je podruÄje najkritiÄnije. Tu ima jako puno primjedbi i neke su potpuno na mjestu – govori nam sugovornik ne imenujući pobunjenu struku. Navodno je FiziÄki odsjek PMF-a jedini koji se od struke oÄitovao negativno. Oni su na nedavnom okruglom stolu donijeli zakljuÄak prema kojem smatraju da se rasprava o promjenama u Å¡kolama treba puno bolje pripremiti.
Žestoka rasprava na odboru
Na istom je odsjeku i akademik Vladimir Paar koji je, podsjetimo, u studenome prošle godine kritizirao reformu školstva.
– Ne mogu drugo nego izraziti ÄuÄ‘enje onim Å¡to rade. Cjelovita kurikularna reforma predstavlja ozbiljnu opasnost za budućnost hrvatskoga gospodarstva i druÅ¡tva, ona je napad te vodi uruÅ¡avanju hrvatskoga gospodarstva i Å¡kolstva – rekao je tada Paar, inaÄe jedan od znanstvenika koji su uoÄi izbora javno poduprli Domoljubnu koaliciju.
U utorak se u 13.30 sati sastaje saborski Odbor za obrazovanje. Nema sumnje da će rasprava između politike, struke i predstavnika udruga biti žestoka.
Ne vjerujem u to da se kurikularna reforma zaustavlja. Na tematsku sjednicu Odbora za obrazovanje doći će širok spektar sudionika, od struke do udruga, rekla nam je u ponedjeljak, između predavanja, Gordana Rusak, predsjednica tog odbora.
Na sjednicu će doći i bivši ministar Željko Jovanović .
‘Mi smo im ostavili reformu’
– Predstavit će se sve Å¡to je dosad uÄinjeno i koji su planovi. Pozivam javno i ministra da doÄ‘e i neka jasno hrvatskoj javnosti kaže Å¡to namjerava s ovom reformom. Namjeravaju li zaustaviti jedinu reformu koju ni krivi ni dužni imaju? Ako misli da mu u Vladi opstruiraju reformu, trebao bi mandat staviti na raspolaganje – poruÄio je Jovanović. Osvrnuo se i na navode da reforma zahtijeva previÅ¡e izmjena da bi se već 2016/2017. Å¡kolske godine krenulo s eksperimentalnom provedbom.
– Uvijek ćete naći razlog da neÅ¡to ne uÄinite. ZaÅ¡to tražimo izlike da neÅ¡to ne napravimo – pita se Jovanović. Dodaje kako se sve može stići, da se eventualne izmjene mogu unijeti u konaÄan prijedlog reforme.
– Dosad je sve u rokovima. Ali ako oni budu otezali, vremena viÅ¡e neće biti – kaže Jovanović.
Tako ne misli Ladislav IlÄić, predsjednik Hrasta, stranke Älanice Domoljubne koalicije.
On istiÄe kako je voditelj ekspertne skupine za reformu Boris Jokić kasnio s izradom, odnosno objavom okvira nacionalnog kurikuluma.
IlÄić: Jokić je kasnio
– Objavljen je tek 16. veljaÄe. Hijerarhijski niži dokumenti, poput predmetnih kurikula, izraÄ‘ivali su se bez okvira, a to je metodoloÅ¡ki propust. Kao da arhitektu date da projektira kuću, a ne pokažete mu parcelu na kojoj bi ta kuća trebala biti – rekao nam je IlÄić.
SDP-ova zastupnica Sabina Glasovac već je nekoliko puta ponovila kako je stava da Vlada kuje plan da zaustavi reformu.
– Sve su ovo loÅ¡i izgovori nesposobne Vlade. ÄŒinjenica da vladajući u 2016. godini neće povući ni jednog jedinog eura iz fondova EU za prijeko potrebnu reformu obrazovanja može znaÄiti samo dvije stvari – da im nije stalo do nastavka reforme obrazovanja te da je na ovaj naÄin perfidno opstruiraju ili da su potpuno nesposobni samo privesti kraju već zrele projekte.
Više puta bila na ledu
– Ne zna se Å¡to je gore – rekla je u ponedjeljak Glasovac.
Podsjetimo da se u samo nekoliko mjeseci cjelovita kurikularna reforma viÅ¡e puta naÅ¡la na ledu. Prvo se, joÅ¡ u sijeÄnju, u dokumentu koji je sadržavao kljuÄne smjernice Vlade naÅ¡la i smjernica o zaustavljanju pokrenutog procesa kurikularne reforme. Vladajući su to zatim opovrgnuli. No ministar je polovicom ožujka najavio moguću odgodu reforme Å¡kolstva u sluÄaju da se u struÄnoj i javnoj raspravi pokaže da su dokumentima potrebne dubinske promjene.
Dosta nam je reformi koje to zaista nisu
Hrvatskoj ne treba još jedna papirnata reforma, više je puta ponovio voditelj ekspertne skupine za reformu Boris Jokić.
On je i u ponedjeljak odradio viÅ¡e sastanaka na kojima se odluÄivalo o tome Å¡to dalje. Podsjetimo da se nekoliko puta sastao i s ministrom Å ustarom otkad je on doÅ¡ao na Äelo resora. No oporba u svemu vidi opstrukciju vladajućih, kao i svjetonazorski udar, na Å¡to je viÅ¡e puta upozorio Željko Jovanović.
Upozorio je tako i na nedavne rezove resoru obrazovanja prilikom izrade državnog proraÄuna za ovu godinu. Nakon Å¡to je amandmanima ipak vraćen dio novca, uslijedile su najave o mogućoj odgodi reforme, koja se vrlo jasno dala iÅ¡Äitati i iz tada objavljenog priopćenja ministarstva – u sluÄaju da komentari, primjedbe i prijedlozi od strane struÄne i zainteresirane javnosti pokažu da su potrebne znaÄajnije promjene dokumenata, tad treba ostaviti otvorenom mogućnost pomicanja eksperimentalne primjene najdalje na Å¡kolsku godinu 2017/2018.
U normalnim situacijama i normalnim Vladama Ministarstvo obrazovanja i Ministarstvo rada surađuju jer su, valjda, dio iste Vlade, iste ekipe koja bi trebala znati što hoće, odnosno neće. No, ova Vlada daleko je od normalne otprilike onoliko koliko smo mi daleko od jedne prave reforme školstva.
No, u konkretnom sluÄaju ova nesposobnost i nije toliki problem. Naime, nimalo ne dijelim oduÅ¡evljenje ovom reformom koja to nije. I ne vidim to oduÅ¡evljenje po zbornicama. Reformira se ono manje bitno. U ono bitno se, oÄito, ne smije dirati!
E kad se likovi poput IlÄića poÄnu mijeÅ¡ati u obrazovanje doÄ‘e mi da zaplaÄem nad sudbinom ove bijedne države.
Ova vlada je u Ävrstom zagrljaju Kaptola, tako da jedinu reformu koju možete oÄekuivati je ona koja će nas približiti 19 st.