(Slobodna Dalmacija) Nakon Å¡to su djelatnici Policijske uprave ustvrdili kako kako su dvije osobe naruÅ¡avale javni red i mir u Osnovnoj Å¡koli “Dobri”, te da će protiv njih biti podneseni optužni prijedlozi prekrÅ¡ajnom sudu, u policiji u srijedu nisu imali dodatnih informacija o incidentu koji se dogodio u osmoljetki, kada su se fiziÄki sukobile 14-godiÅ¡nja uÄenica sedmog razreda i profesorica povijesti.
U tuÄnjavi su, podsjetimo, i jedna i druga zadobila lakÅ¡e ozljede. Premda se u prvim informacijama spominjalo kako je u incidentu sudjelovao joÅ¡ jedan uÄenik, on nije prekrÅ¡ajno prijavljen.
Kako je straÅ¡an dogaÄ‘aj primljen u prosvjetarskim redovima pokuÅ¡ali smo doznati kod Tinke Zemunik, voditeljice splitskog ureda Sindikata hrvatskih uÄitelja, koja nam je kazala kako će Sindikat uvijek stati u obranu svojih Älanova, te da je naprosto nedopustivo nasilje nad prosvjetarima, protiv kojeg će se boriti na sve moguće naÄine.
– To je sve Å¡to ću reći, ostalih komentara nemam – dodala je Zemunik.
Ravnateljica OÅ “Dobri” Mirjana Dodig potvrdila nam je da je poslala svoje oÄitovanje o cijelom dogaÄ‘aju Ministarstvu obrazovanja, no ponovila je kako ne želi komentirati sluÄaj dok nadležne institucije ne finaliziraju svoj dio posla.
– Naravno, obavit ćemo sve radnje potrebne u ovakvim situacijama i nadati se da ovakvih epizoda u budućnosti neće biti. Najvažnije je da Å¡kola nastavi sa svojim uobiÄajenim radom, da se posvetimo naÅ¡oj djeci i Å¡to prije prebrodimo ovu situaciju – kazala nam je Dodig.
A i ravnateljica Centra za socijalnu skrb Tatjana Vukman istaknula je kako je jako bitno da se napetost, koja je neminovna u ovakvim situacijama, Å¡to prije ukloni kako se ne bi odrazila na djecu i odvijanje nastave.
MZOS: Od samoga poÄetka ukljuÄeni smo u sluÄaj u OÅ Dobri
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta od samoga je poÄetka ukljuÄeno u rjeÅ¡avanje posljedica dogaÄ‘aja u splitskoj Osnovnoj Å¡koli “Dobri” gdje je doÅ¡lo do fiziÄkog sukoba izmeÄ‘u uÄiteljice i dvoje uÄenika, izvijestio je u srijedu MZOS.
Ministarstvo je, kako se navodi u priopćenju, od samoga poÄetka ukljuÄeno u rjeÅ¡avanje posljedica toga dogaÄ‘aja kako bi se maksimalno pomoglo Å¡koli – kako uÄiteljici, tako i uÄenicima te kako bi se, putem struÄnih službi, utvrdilo Å¡to se toÄno dogodilo.
Ministarstvo je u Å¡kolu uputilo prosvjetnu inspekciju i nadzor je joÅ¡ u tijeku. Prosvjetni inspektor će nadzorom utvrditi sve relevantne Äinjenice iz njegove nadležnosti, istiÄu iz MZOS-a napominjući da se u Å¡koli trenutaÄno provode radionice i postupci medijacije.
Po okonÄanju inspekcijskoga nadzora, MZOS će izvijestiti javnost o utvrÄ‘enim Äinjenicama i mogućim nepravilnostima.
U ponedjeljak su u toj splitskoj Å¡koli dvoje uÄenika i nastavnica povijesti sudjelovali u incidentu na Å¡kolskom hodniku, a prilikom naguravanja nastavnica je lakÅ¡e ozlijeÄ‘ena. Policija je najavila da će podnijeti prijavu za prekrÅ¡aj protiv javnog reda i mira protiv nastavnice i 14-godiÅ¡nje uÄenice.
Internetski portal za uÄitelje i nastavnike nastavnici.org u srijedu je od sindikata zatražio da organizira jednodnevni Å¡trajk upozorenja zbog “stanja u hrvatskom Å¡kolstvu koje je postalo struÄno i organizacijiski neodrživo”, navodeći kako ovo nije prvi, a sigurno ni zadnji takav sluÄaj te prozvao Ministarstvo, agencije i struÄne službe da “guraju probleme pod tepih”.
Odgovarajući na te reakcije, Ministarstvo istiÄe da “u cilju sprjeÄavanja nasilja u Å¡kolama poduzima niz rjeÅ¡enja – od unaprjeÄ‘enja propisa, do aktivnosti koje provodi u suradnji s partnerima” te podsjeća na provedena istraživanja o odnosu uÄenika i nastavnog osoblja.
Istraživanja: viÅ¡e od 94 posto hrvatskih uÄitelja smatra da se uÄitelji i uÄenici dobro slažu
OECD-ovo istraživanje TALIS 2013., u kojem su sudjelovale zemlje Älanice OECD-a te Republika Hrvatska (kao zemlja partnerica), podsjeća MZOS, pokazalo je da “u prosjeku 98 posto hrvatskih ravnatelja izvjeÅ¡tava o dobrim odnosima izmeÄ‘u uÄenika i uÄitelja” te da “viÅ¡e od 94 posto hrvatskih uÄitelja smatra kako se uÄitelji i uÄenici obiÄno dobro slažu”, dok “97 posto uÄitelja u Å¡koli vjeruje da je dobrobit uÄenika važna te da Å¡kola pruža uÄeniku dodatnu pomoć ukoliko mu je ona potrebna”.
Kad se analiziraju nepoželjna ponaÅ¡anja uÄenika, istiÄe MZOS, najveći problem u hrvatskim Å¡kolama po ocejni uÄitelja je prepisivanje, drugi je kaÅ¡njenje, zatim “markiranje”. Od znaÄajnijih se problema u hrvatskim Å¡kolama istiÄe i zastraÅ¡ivanje i verbalno vrijeÄ‘anje meÄ‘u uÄenicima. Vandalizam i kraÄ‘a, fiziÄko nasilje, konzumiranje droge i zastraÅ¡ivanje i vrijeÄ‘anje uÄitelja rjeÄ‘e su pojave i u Hrvatskoj i ostalim zemljama sudionicama.