piše: Žukov!
Idemo dalje! Tvorca ove mitske devize, skovane u Äasu kad se domovina nalazila na rubu ponora, pamtimo i danas po velikim djelima kojima nas je neizmjerno zadužio (jalnuÅ¡i i diletanti procjenjuju da se radi o devetoznamenkastim veliÄinama), no zdravo tkivo nacionalnog korpusa, duboko svjesno provjerene Äinjenice kako se ne treba zadovoljavati s malim, nije mu to uzelo za zlo. I tako, u Novu Godinu uÄ‘osmo s novom Vladom – rekao bi Äovjek, sve je isto, samo njega nema!
DoduÅ¡e, put do iste bio je neizrecivo trnovit, neizvjestan i muÄan, pri Äemu su dvije vodeće hrvatske stranke u salijetanju treće djelovale kao dva blizanca koji pokuÅ¡avaju povaliti istu ženu, a sve popraćeno najnevjerojatnijim preokretima i teorijama zavjere kakvih se ne bi postidjela ni dinarska reinkarnacija Clarka Gablea, legendarni admiral LoÅ¡o! S ovog mjesta, nakon svega, mogu reći samo jedno – lijepo nam je, dobro nam je, bolje ni ne zaslužujemo!
U oÄekivanju NiÄega
Budući da, meÄ‘utim, Äestiti kolumnist mora iscrpiti temu, a ne Äitatelje, postavit ću sebi i vama temeljno pitanje – Å¡to, nakon svega, možemo oÄekivati mi, trudbenici u odgojno–obrazovnom sustavu? Neka mi ujedno bude dopuÅ¡teno ponuditi i vlastito struÄno miÅ¡ljenje – sudeći po zbivanjima u posljednja dva mjeseca ne možemo i ne trebamo oÄekivati niÅ¡ta! Naime, u druÅ¡tvu u kom se redovito ispostavlja raÄun zbog delikta miÅ¡ljenja, umjesto zbog relikta nemiÅ¡ljenja, sasvim je opravdano zakljuÄiti kako obrazovni resor nije pri vrhu prioriteta i kako će tako ostati i ubuduće. Polarizacija interesa kojoj svjedoÄimo zadnjih dana jasno sugerira Å¡to je vladajućima u interesu – kontrolirati represivni aparat, tajne službe i pravosudni sustav. Govoreći po istini, to ne bi trebalo Äuditi u zemlji u kojoj gojenci Hrvatskog državnog zatvora u Remetincu po vlastitom nahoÄ‘enju gaze kako im se prohtije po moru ili kopnu, recimo, Å¡tiÄenice kakova staraÄkog doma, i u kojoj se presude kupuju kao pilići u sajmeni dan.
Kakav je status obrazovnog sustava može se iÅ¡Äitati iz puke Äinjenice kako meÄ‘u ekspertima i kojekakvim visokim izvorima joÅ¡ uvijek ne cirkuliraju imena potencijalnih ministara obrazovanja, niti se o Å¡kolstvu govori u javnim nastupima. Stanje je postalo alarmantno do te mjere da je ovih dana vodeći mastermind Vertikaline sindikalne scene, Branimir Mihalinec javno stao požurivati mandatara oko imenovanja resornog ministra! Budući da je dotiÄni predstavnik krupnog kapitala i obzirom na plebiscitarnu podrÅ¡ku koju je požnjeo na izborima nema nikakve sumnje da će uživati podrÅ¡ku javnosti u daljnjem rezanju budžeta za prosvjetu. Idemo dalje!
Reforma na papiru
Ono Å¡to nas Äeka i u novoj godini, barem se tako smatralo dosad, jest nastavak rada na kurikularnoj reformi. Ova najnovija reforma, tko zna koja po redu (dosad su i najuporniji prestali brojiti), navodno bi trebala trasirati budućnost hrvatskog obrazovnog sustava; od nje se, držim, (pre)puno oÄekuje. Nitko ne spori kako nastavni plan i program treba modernizirati, produljiti trajanje obaveznog Å¡kolovanja i redefinirati odreÄ‘ene pojmove, no Äitav niz bitnih stvari je, namjerno (vjerojatnije) ili nenamjerno preskoÄen. Prije svega, svaka reforma Å¡kolstva uzaludna je i unaprijed promaÅ¡ena ukoliko ćemo po ulaganju u obrazovni sustav biti fenjeraÅ¡i u EU (o statusu Å¡kolstva u Hrvata vidi prethodni pasus, op. a.)!
Nadalje, Å¡to je s toliko potrebnom depolitizacijom Å¡kolskih odbora i izbora ravnatelja? Gdje je u toj fami o grandioznoj reformi redefiniranje struÄnih uvjeta za izbor ravnatelja, i nasuÅ¡no potrebno ograniÄavanje mandata na maksimalno dva? Kako stojimo s licenciranjem – tko će ga provoditi i koja je cijena tog projekta? Gdje je u cijeloj priÄi reforma sustava pedagoÅ¡kih mjera, koje su glavni koÄniÄar odgojne komponente u hrvatskim Å¡kolama? Gdje se misle postići najavljivane uÅ¡tede? Osobno, obzirom da u Hrvatskoj imamo i resorno ministarstvo, i sijaset agencija, i Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje, i pola tuceta drugih sliÄnih institucija, miÅ¡ljenja sam kako se odgovor nameće sam po sebi! No, au contraire – to se sasvim sigurno neće desiti; previÅ¡e igraÄa zainteresirano je za to da se postojeće stanje konzervira na neodreÄ‘eno vrijeme (dok se ne steknu uvjeti za umirovljenje, barem)! Idemo dalje, idemo dalje…
Nije sve u parama, mi smo tu i zbog sindikata
Ono Å¡to će jamaÄno doÄekati novu Vladu i izazvati podozrivost javnosti jest famozno povećanje plaća djelatnika u javnom sektoru za 6%. RijeÄ â€žpoviÅ¡ica“ gotovo je nestala iz upotrebe po hrvatskim zbornicama zahvaljujući blistavim idejama o ÄereÄenju i rezovima na kojima inzistira briselski imperium mundi, ali i domaća poslovna zajednica. Sve u svoje vrijeme – nekad je Dante gurao Europu u pakao, a danas pakao neoliberalnog kapitalizma Europa gura k nama. U konkretnom sluÄaju, radi se o joÅ¡ jednom ukazanju mitskog sindikalizma s odgodom, kojeg uporno njeguje vodeći neimar domaće obrazovne sindikalne scene, uvaženi V.R. Naime, prema sporazumu iz 2009. godine, većinski su sindikati pristali odgoditi povećanje plaća za spomenutih 6% do vremena kad BDP bude dva uzastopna tromjeseÄja rastao prosjeÄno dva ili viÅ¡e posto. Budući da je prema podacima Državnog zavoda za statistiku od 27. studenog 2015. BDP i u trećem tromjeseÄju 2015. rastao Äak za 2.8%, jasno je kako je napokon doÅ¡lo vrijeme da javni sektor, pa tako i obrazovanje, uzme ono Å¡to mu i pripada.
ÄŒisto da se zna, od 2009. do danas radi se o iznosu od nekih 14 milijardi kuna, kojih se javni sektor, zastupan po gore reÄenom V. R. odrekao, odnosno, poklonio ih državi! RijeÄ je o sporazumu koji je po tumaÄenju pravnih znalaca sudski neoboriv, i Vlada ga mora ispoÅ¡tovati. Usto, tada opozicijska, a danas vladajuća politiÄka opcija u predizborno se vrijeme jasno oÄitovala kako se navedeni sporazum treba ispoÅ¡tovati! MeÄ‘utim, kad bismo danas mislili isto kao i juÄer, naÅ¡e miÅ¡ljenje bilo bi naÅ¡ tiranin! Zato su se već Äuli odreÄ‘eni stavovi kako bi sindikate trebalo pozvati na razgovor, i zahtijevati na ime stanja u državnoj blagajni novu odgodu isplate ovih 6%. Pritom, treba to jasno reći, nije problem u vladajućima, već u sindikatima koji s njima pregovaraju. Navedeni sindikalni lider o tom se pitanju izrazio ovako: „Ako nam netko doÄ‘e i ozbiljno argumentira zbog kojeg je razloga korisno da naÅ¡e plaće ne rastu (!!!), mi ćemo to razmotriti i tražiti miÅ¡ljenje od naÅ¡eg Älanstva!“ Uz ovakve većinske sindikate, nama vlast i ne treba. ObjaÅ¡njenje je, dakako, da bi troÅ¡ak povećanja plaća iznosio 1.8 milijardi kuna, a kojeg novca, navodno, nema.
I pritom se postavlja logiÄno pitanje – Å¡to je to sindikat? Pretpostavljam da ćete se složiti – to je organizacija Äiji je temeljni cilj zaÅ¡tita interesa vlastitog Älanstva, koje u tu svrhu plaća Älanarinu! Dakle, sindikalne lidere ne bi trebalo brinuti ima li u riznici novca ili ga nema, baÅ¡ kao Å¡to to ne brine ni neke druge komintente državnog proraÄuna – netko drugi je zadužen da brine o stanju javnih financija, i za to debelo (pre)plaćen! Nije svrha sindikata imati razumijevanja za vladajuću garnituru, niti za stanje u proraÄunu – oni su tu da vode raÄuna o interesu Älanstva! Obzirom, meÄ‘utim, na to koji sindikati pregovaraju s Vladom, ali i na mentalni sklop zbornice, ja oÄekujem iznova svu raskoÅ¡ odgoÄ‘enog sindikalizma s produženim rokom primjene.
…a orkestar svira i dalje
Za kraj, ipak, treba reći da nije sve tako crno. Neke stvari ipak vremenom dolaze na naplatu. RijeÄ je, dakako, o stanju u Sindikatu hrvatskih uÄitelja, koji je pred raspadom. Budući da sam imao uvid u djelovanje tog sindikata u mojoj Å¡koli, kao i na državnoj razini, mogu zakljuÄiti samo jedno – obzirom na modus operandi i neupamćenu Å¡tetu po kojoj će ostati upamćeni, Äudim se da su i ovoliko potrajali. Njihov sindikalni povjerenik u mojoj Å¡koli, koji u cijelom mandatu nije sazvao sastanak podružnice osim izbornog, u posljednjih je mjesec dana sazvao Äak dva! TumaÄeći Älanstvu karikaturalno patetiÄnim tonom olovnu realnost, želeći ostaviti dojam Äovjeka koji i kad propada to Äini sa stilom, uputio je Älanstvo da prijeÄ‘e u novi sindikat kad ga SHU osnuje, ili u neki već postojeći, ali nipoÅ¡to u Preporod! Podsjetila me ta otužna situacija na zgodu s francuskim plemićem iz Vandeje, koji je u revolucionarnoj Francuskoj bio osuÄ‘en na giljotinu. Nastojeći otići na naÄin o kom će se priÄati, ponosno se isprsio i uzviknuo: „Moja je duÅ¡a spremna!“ Krvnik, meÄ‘utim, nije bio nimalo impresioniran, pa mu odsjeÄe k’o na panju: „I stratiÅ¡te je spremno; amo glavu!“ Ovdje, ipak, nije toliko rijeÄ o vodstvu sindikata, kao ni o konkretnom povjereniku; tu se naprosto nema Å¡to komentirati. Ovdje je, prije svega, rijeÄ o ljudima koji i nakon svega ostaju u takvom sindikatu i dopuÅ¡taju da im oni koji su prodali sve njihove interese i dalje sugeriraju Å¡to da rade, i u koje sindikate da prijeÄ‘u. Qualis rex, talis grex, i obratno.
Idemo dalje.
Do nekog novog cirkusa, do neke nove predstave.
Hm, pa Äujem da se sad sve vrti oko projekta koje promovira EU, možda projekti izvuku hrvatsku prosvketu.
Ivane, žongliraÅ¡, narcisoidno slažeÅ¡ red mudrosti, red citata da bi doÅ¡ao do ceterum cenzea – sindikalnog povjerenika u tvojoj Å¡koli. ZaÅ¡to ne piÅ¡i o ljubljenom voÄ‘i iz tvog sindikata. Kako je podnio ostavku i osvojio novi ÄetvorogodiÅ¡nji mandat. Ili kako je bio jedini kandidat na predsjedniÄkim izborima. Ili kako se glavni urednik u vaÅ¡em glasilu zove isto kao i vaÅ¡ predsjednik. U zadnjem broju Å¡est je fotografija, ne raÄunajući portrete na kojima je na pet dragi lik – VoÄ‘a. O tome piÅ¡i, Ivane!
Evo i tebi jedna poslovica, domaća, ne latinska: Zlo u Boki, gore u Kotoru.
Živili, dragi kolega!
Hvala Å¡to ste svratili!
Nemojte se, molim Vas, uzbuÄ‘ivati; sve će svrÅ¡it dobro, joÅ¡ kako…
Cijenim Å¡to mi sugerirate o Äemu bih trebao pisati, no, za iduću kolumnu temu već imam. PriÄa se, naime, da su nekim Äudom, niÄim izazvani, misteriozno nestali neki novci iz VaÅ¡eg sindikata, zamraÄeni na ime putnih troÅ¡kova; kuloari bruje kako se radi o povećoj sumi, spominju se neki kazneni progoni, i tako!
Vjerujem da će Vas utješiti ta spoznaja!😉
Stojte mi dobro, i Ävrsto!
Svako dobro!
Najveća sramota hrvatske prosvjete – Sindikat hrvatskih uÄitelja !
Nadopunio bih ovu tvrdnju reÄenicom: Svi sindikati obrazovanja su sramota prosvjete a najveća sramota je SHU.
Nadopunio bih ovu tvrdnju reÄenicom: Svi sindikati obrazovanja su sramota prosvjete, a najveći jadnici smo mi koji im osiguravamo postojanje.
ja im sigurno ne osiguravam opstanak. iz shu-a sam se ispisao kad je mirjana Å¡poljar maznula veliku lovu a vlast ju za to nagradila mjestom ravnateljice u jednoj osnovnoj Å¡koli. taman sam se mislio upisati u preporod kad je vinko filipović s mjesta predsjednika sindikata otiÅ¡ao ravnateljevati u azzo a za nasljednika postavio svog kuma stipića. inaÄe smatram da sve postojeće sindikate treba rasformirati i oformiti jedan zajedniÄki sindikat uÄitelja osnovnih i srednjih Å¡kola. pri tome se treba držati Å¡to dalje od vilÄeka. treba napraviti demokratski statut gdje će se vodstvo moći promijeniti jednostavno i demokratski. ovo Å¡to se sada dogaÄ‘a nema smisla i stvarno vrijedi ona da imamo sindikalnu vlast kakvu zavrijeÄ‘ujemo.