(Jutarnji list) UÄenici će se upoznati s karijernim mogućnostima, tj. posljedicama odabira modula obrazovanja, kaže Boris Jokić, Å¡ef kurikularne reforme
Koju god opću gimnaziju da upiÅ¡e, uÄenik će imati mogućnost izbornosti izmeÄ‘u osam modula obrazovanja: Äak Äetri meÄ‘u njima su u STEM podruÄju, tri u druÅ¡tveno-humanistiÄkom te jedan umjetniÄki.
Izaberu li STEM podruÄje, uÄenici dobivaju mogućnost usmjerenja na inženjersko, biomedicinsko, prirodoslovno ili ekoloÅ¡ko podruÄje interesa. U druÅ¡tveno humanistiÄkom modulu razdvaja se druÅ¡tveni smjer od humanistiÄkog, a treći je jeziÄni.
– Ovime opća gimnazija postaje gimnazija kasnije orijentacije, s obzirom na to da se uÄenicima otvara mogućnost izbornosti nakon zavrÅ¡enog drugog razreda gimnazije. Ostale gimnazije – jeziÄne, prirodoslovno-matematiÄke i klasiÄne, postaju gimnazije ranije orijentacije, po zavrÅ¡etku osmoga razreda – objaÅ¡njava Boris Jokić, voditelj kurikularne reforme, koja bi s eksperimentalnom fazom uvoÄ‘enja novih kurikuluma trebala zapoÄeti iduće Å¡kolske godine – ako nam država, dodaje Jokić, bude pametna.
Uvođenje izbornosti
Izbornost bi u gimnazije trebala ući postupno, u narednom petogodišnjem periodu.
Za svaki od modula u općoj gimnaziji predviÄ‘ena je tjedna satnica od 10 sati u trećem i Äetvrtom razredu (pet po svakome), pri Äemu će gimnazijalcima biti ponuÄ‘ena i dodatna Äetiri sata tjedno slobodnog izbora pouÄavanja u nekom od predmeta koji nisu u odabranom modulu. Svaki Ä‘ak imat će obvezu odabrati jedan takav predmet.
– Treći i Äetvrti razred upravo zbog izbornosti postaju jedinstven obrazovni ciklus – kaže Jokić.
UÄenici koji se opredijele za odreÄ‘eni modul dublje će ulaziti u predmete koje su izabrali i koji su njihov interes, dodaje.
U ovakvoj strukturi satnice otvorio se prostor za uvoÄ‘enje novoga predmeta u drugome razredu opće gimnazije. RijeÄ je o predmetu predloženog imena – životne vjeÅ¡tine i karijere (Life Skill).
– Taj novi predmet bit će usmjeren životnim problemima, profesionalnoj i obrazovnoj orijentaciji. Kroz njega bi se gimnazijalci upoznali s karijernim mogućnostima, odnosno posljedicama odabira svog modula obrazovanja – tvrdi voditelj kurikularne reforme.
Ovakva promjena u gimnazijama ima za cilj jaÄati znanja i vjeÅ¡tine uÄenika za koje je uÄenik zainteresiran i s kojima je moguće daleko viÅ¡e produbiti znanja iz podruÄja Äiji nastavak planira u visokom obrazovanju.
Bolji studenti
– Time bi trebala biti zadovoljna i visokoÅ¡kolska zajednica jer će dobiti bolje studente. Ova je promjena dobra i za nastavnike jer će raditi s manjim skupinama uÄenika koji su motiviraniji za odreÄ‘eno podruÄje – vjeruje Jokić.
Zanimljivo je da bi i, primjerice, jeziÄna gimnazija dobila prostor za otvaranje modula, a jedan od njih takoÄ‘er bi bilo STEM podruÄje, takoÄ‘er u trećem i Äetvrtom razredu. Å to se satnice tiÄe, svaki bi se od postojećih Å¡kolskih predmeta trebao odreći jednoga sata koji prelazi u bazen izbornosti. No, to neće vrijediti za temeljne predmete – hrvatski, matematika i prvi strani jezik, kao ni za predmete s malom satnicom poput tjelesnog, etike, vjeronauka, politike i gospodarstva i logike.
Ostali predmeti gube po jedan sat, no nastavnici se, tvrdi Jokić, ne trebaju bojati: neće izgubiti satnicu.