Danas uvjerljivo najbolji program za koriÅ¡tenje u nastavi, a posebno u nastavi matematike i fizike, je GeoGebra. Svaki dan postaje sve bolja, a Å¡to je bitno za uÄitelje, prevedena je na hrvatski jezik.
Za nju postoji veliki broj već gotovih obrazovnih materijala slobodnih za preuzimanje i preuređivanje.
GeoGebra u nastavi
Kao Å¡to smo već pisali od jeseni dio Å¡kola biti će modernizirano. To je tek prva faza projekta u kojemu se želi informatiÄki opremiti preko 60 posto Å¡kola do 2022. godine. Sve je to lijepo zamiÅ¡ljeno i za svaku pohvalu, ali se postavlja pitanje kako će uÄitelji reagirati na tu modernu tehnologiju? Å to će biti kad u uÄionice postavimo interaktivne (“pametneâ€) ploÄe, djeci podijelimo tablete ili laptope? Za pravilno i korisno koriÅ¡tenje u uÄionici tih novih tehnologija bitne su dvije stvari:
- UÄŒITELJI! Naravno da će uÄitelji morati ići na dodatna usavrÅ¡avanja za koriÅ¡tenje nove tehnologije u nastavi. Vjerojatno će i tu biti malo spoticanja jer dio uÄitelja odbija ulagati u sebe i stjecati nova znanja. To će biti prvi i veliki problem za one koji su zamislili Å¡kole budućnosti.
- PROGRAMSKA PODRÅ KA. Druga stvar koja je bitnija za većinu motiviranih uÄitelja je, na kojoj će platformi raditi cijeli projekt e-Å¡kole. Kako piÅ¡e u opisu projekta razvijati će se web aplikacije smjeÅ¡tene “u oblakuâ€. Što, ako je suditi po dosadaÅ¡njem projektu Nikola Tesla, neće dati zadovoljavajući rezultat u razredu. PotroÅ¡ena su ogromna sredstva na razvoj neÄega Å¡to nije dovoljno dobro. Odnosno takvim statiÄnom podrÅ¡kom se uÄenicima ne daje ono Å¡to bi mogli dobiti, kao pomoću programa GeoGebra.
Danas uvjerljivo najbolji program za koriÅ¡tenje u nastavi, a posebno u nastavi matematike i fizike, je GeoGebra. Svaki dan postaje sve bolja, a bitno je i da je prevedena na hrvatski jezik.UÄitelji je mogu koristiti u razrednoj nastavi, kao i u individualnoj nastavi ili radu s manjim skupinama uÄenika. Zainteresirani uÄenici mogu se ovim programom koristiti i samostalno, bilo kod kuće ili u Å¡koli.
GeoGebra
GeoGebra je jednostavan program, a dinamiÄki povezuje geometriju, algebru, tabliÄne proraÄune, crtanje grafova, statistiku, vjerojatnost i matematiÄku analizu. Program dinamiÄne geometrije može se koristiti u informatiÄkoj uÄionici ili prezentacijski s pomoću jednog raÄunala i projektora. GeoGebra pruža ogromne mogućnosti, a u potpunosti besplatna. Ono Å¡to je takoÄ‘er odliÄno, program se ne mora preuzeti za koriÅ¡tenje materijala, nego se svi materijal mogu pregledati i koristiti u pregledniku (kao Å¡to su Chrome i FireFox).  Prevedena je na viÅ¡e od 50 svjetskih jezika i koristi se u cijelom svijetu. U Hrvatskoj djeluje udruga Normala koja na svojim stranicama nudi za preuzimanje besplatne materijale, koje su izradili hrvatski uÄitelji, nastavnici i profesori. Za nju postoji veliki broj već gotovih obrazovnih materijala slobodnih za preuzimanje i preureÄ‘ivanje na stranici tube.geogebra.org.
Nadamo se da će ministarstvo i CARNet prepoznati znaÄaj ovog programa i da će iskoristiti njegove velike mogućnosti. U protivnom će opet sustav potroÅ¡iti ogromne novce za razvoj aplikacija koje neće uÄenicima i uÄiteljima omogućiti dinamiÄno i jednostavno koriÅ¡tenje u nastavi. Time će uÄitelji ponovo samostalno morati koristiti ono Å¡to je za uÄenike i njih najbolje rjeÅ¡enje. A to je svakako GeoGebra!
Treba joÅ¡ naglasiti da je Geogebra i otvorenog koda. Postoje sliÄni programi i za druge predmete, npr. kemiju, fiziku … Ali, rijetki su za njih Äuli. Od Microsoftove sekvoje se ne vidi Å¡uma … Nadam se da će projekt E-Å¡kola uspjeti, da će biti predviÄ‘eno koriÅ¡tenje ovakvih alata, a ne samo rjeÅ¡enja iz jedne firme (koje netko mora masno platiti).
Niti u jedan drugi nastavni predmet ne sjeda raÄunalo tako dobro kao u matematiku. Apstraktni matematiÄki objekti kada su se naÅ¡li na zaslonu raÄunala, upravljani dobrim softverom, omogućili su ono Å¡to nije bilo moguće na papiru ili mokrom antiÄkom pijesku: eksperiment u matematici. Dok je eksperimente drugih predmeta zapravo Å¡teta prenositi na zaslon jer gube fiziÄku dimenziju, koja djeluje na sve osjete, u matematici tek stavljanjem objekata na zaslon ih možemo gotovo osjetiti. Zato će svi veliki blogeri, veliki matematiÄki sajtovi, forumi i sl. posegnuti za interaktivnim matematiÄkim apletima. StruÄni Äasopisi namijenjeni nastavnicima matematike preplavljeni su Älancima o uporabi specijaliziranih raÄunalnih programa. Već dva i pol desetljeća.
Prije 4 do 5 godina i Microsoft se okušao s jednim takvim programom. Kako se pojavio tako je i zamro, jer su mislili da su najpametniji na svijetu. Još je gore ono što nam na nacionalnom portalu Nikola Tesla serviraju pod matematikom. ICT curricula je prava katastrofa.
Istina, ali bolje ikakav eksperiment nego nikakav. ÄŒesto zbog loÅ¡ih uvjeta u Å¡koli nije moguće izvoditi eksperimente, pa dobro doÄ‘u video snimke , animacije i sl. Predajem kemiju u OÅ pa se Äesto koristim aplikacijom za modeliranje i manipulaciju molekulama Avogadro. Zgodna stvar za vizualizaciju mikrosvijeta … PotiÄem i uÄenike da ga koriste i “izraÄ‘uju” molekule …
ZaÅ¡to opet: “Naravno da će uÄitelji morati ići na dodatna usavrÅ¡avanja za koriÅ¡tenje nove tehnologije u nastavi. Vjerojatno će i tu biti malo spoticanja jer dio uÄitelja odbija ulagati u sebe i stjecati nova znanja.”
UÄitelji su obrazovani pa će se joÅ¡ obrazovati na tim seminarima….
ZaÅ¡to uvijek potkopavate struÄnost i mogućnost uÄitelja? Mnogi koriste Geogebru, noseći svoje laptope u Å¡kolu i koristeći ih u nastavi. Istina da budu ismijani od kolega pogotovo onih koji uopće nisu struÄni ali im je radno pravni status takav da mogu biti do mirovine bez ikakvih seminara i obrazovanja Äak niti struÄni za taj predemet. Tek toliko.
Ali budimo iskreni i recimo da ima i onih koji ne znaju raditi u GeoGebri i da njima trebaju dodatni seminari. I sam znam da neke Å¡kole posjeduju interaktivne ploÄe, ali stoje neraspakirane godinama, jer je dio uÄitelja, kojima su namjenjene već u godinama i boje se na njima raditi. Oni su navikli na kredu i ploÄu. Da ih netko pouÄi, možda bi i radili.
Ja ne vidim da se tu potkopavaju mogućnosti, ali ako nekome date opremu, a ne pokažete kako se radi s njom, sigurno će biti onih koji neće raditi s tom opremom jer ne znaju ni što ni kako.
Ne bih rekao da je to stvar godina. Ako se pogleda prosjek godina kolega matematiÄara koji su najkreativniji i najspremniji prihvatiti nove tehnologije ne vjerujem da je on ispod 55 pa možda i 60. Infekcija ne pita za godine. Ona hvata najplodnije tlo.
E, da, i one neraspakirane pametne ploÄe – duga je to priÄa. I da su raspakirane ne bi bilo koristi jer koliko ja znam tu je bilo problema s isporukom softvera.
Za rad u GeoGebri nije potrebna neka velika edukcija. Potrebno je uloviti filozofiju programa, a onda vam treba kreativnosti na koju se svi rado vole pozivati. Ono Å¡to možete napraviti u GeoGebri ograniÄeno je vaÅ¡om matematiÄkom maÅ¡tom. S GeoGebrom treba raditi, rjeÅ¡avati zadatke, modelirati matematiÄke probleme i biti povezan s kolegama iz cijelog svijeta na servisu tube.geogebra.org Å¡to nije problem jer je matematika univerzalni jezik cijelog ÄovjeÄanstva.
Bravo kolega!!:-)