(Slobodna Dalmacija) Treba li se netko od uÄenika zaraziti ili kotao centralnog grijanja eksplodirati da bi u Vladi i resornome ministarstvu shvatili pogubnost odluke o zabrani zapoÅ¡ljavanja nenastavnog osoblja u Å¡kolama? – pitaju se u obrazovnim sindikatima, gdje je ovih hladnih dana atmosfera priliÄno užarena zbog stalnih poziva iz Å¡kola.
UÄitelji, sindikalni povjerenici, ali i ravnatelji ustanova traže pomoć jer je, oÄigledno, ne mogu dobiti u resornom Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta: zbog Vladine odluke o zabrani novog zapoÅ¡ljavanja u javnim službama od 25. rujna ove godine, a osobito pomoćno-tehniÄkog osoblja poput spremaÄica, domara i kuhara/ica, kvaliteta i funkcioniranje obrazovnih ustanova, higijenski uvjeti, ali i zdravlje i sigurnost uÄenika, ozbiljno su dovedeni u pitanje.
Problem je nastao jer je u jeku borbe za i protiv outsourcinga Vlada donijela odluku kojom je zabranila nova zapoÅ¡ljavanja, Äak i na mjestima domara, spremaÄica ili kuharica koje odu u mirovinu. Ustanovama je nareÄ‘eno da se ta mjesta popune preraspodjelom postojećih kadrova ili angažiranjem “vanjskih pružatelja usluga“, Å¡to su mnogi protumaÄili kao uvoÄ‘enje outsourcinga na mala vrata.
MeÄ‘utim, iz uputa Ministarstva vidjelo se da je situacija, valjda radi novih uÅ¡teda, joÅ¡ gora te da nema zapoÅ¡ljavanja zamjena Äak ni kada netko od nenastavnog osoblja ode na bolovanje ili umre:
Nema ‘vanjskih pružatelja’
– Upute koje je osobno potpisao ministar Vedran Mornar jasno daju do znanja svim ustanovama kako se obustavljaju svi postupci zapoÅ¡ljavanja na radna mjesta namjeÅ¡tenika koji su u tijeku, ali nije jasno treba li na tim mjestima angažirati vanjske pružatelje usluga.
Naprotiv, službe Ministarstva ustanovama na usmene upite odgovaraju kako nemaju pravo ni na kakvo zapoÅ¡ljavanje, pa Äak ni vanjskih pružatelja usluga umjesto radnika koji su otiÅ¡li u mirovinu, umrli ili su na bolovanju – upozorava Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata srednjih Å¡kola, koji je ministru Mornaru poslao pismo tražeći hitno povlaÄenje odluke.
Koliko je zbrke ona izazvala, svjedoÄi nekoliko primjera iz obrazovnih ustanova. Kako nemaju pravo na zapoÅ¡ljavanje zamjena, ali ni valjano protumaÄenu odluku, ravnatelji se snalaze kako znaju i umiju: tako je u jednom uÄeniÄkom domu poslove kuharice, koja je na dužem bolovanju, prema naredbi ravnatelja preuzela radnica iz praonice rublja.
Poguban potez
– Bez kuharice uÄeniÄki dom ne može funcionirati i trebao bi zatvoriti kuhinju. Pitanje je ima li ta radnica potrebne preduvjete, tko bi odgovarao u sluÄaju nekog problema zbog hrane – ravnatelj, radnica ili onaj tko nije dopustio zapoÅ¡ljavanje? – pita ministra Mihalinec.
Poseban su problem domari-ložaÄi, jedini ovlaÅ¡teni i jedini koji imaju položene potrebne ispite za rukovanje postrojenjima za grijanje.
“U jednoj Å¡koli domar je otiÅ¡ao 1. rujna u mirovinu, a njegova zamjena, zaposlen na 60 dana bez natjeÄaja, dobio je otkaz odmah po stupanju na snagu Vladine odluke. U Å¡koli je to bio jedini domar. Trebamo li zatvoriti Å¡kolu do proljeća i toplijih vremena?“, kaže Branimir Mihalinec, potvrÄ‘ujući kako se u sindikat javljaju brojne Å¡kole s identiÄnim problemom. Neće valjda u kotlovnicu poslati spremaÄicu pa da digne Å¡kolu u zrak!
U nemogućem su položaju i same spremaÄice, pa tako u jednoj Å¡koli njih dvije, svaka u svojoj smjeni, moraju Äistiti povrÅ¡inu od 2000 Äetvornih metara, iako je državnim pedagoÅ¡kim standardom propisano da to u srednjim Å¡kolama smije biti najviÅ¡e 800 Äetvornih metara.
– Vlada se ovom odlukom postavila iznad Sabora, koji je donio državni pedagoÅ¡ki standard. ÄŒudno je Å¡to Sabor ne reagira – komentira Željko Stipić, predsjednik Å¡kolskog sindikata Preporod. Sindikalci ovih dana provode anketu po Å¡kolama o posljedicama ove pogubne odluke, a ministru Mornaru poruÄuju: vi ste dužni zatražiti od premijera Milanovića da povuÄe odluku jer ste najodgovorniji za sustav!
Nastavnik tehniÄkog brine o centralnom grijanju
Koliko je situacija teÅ¡ka osobito u malim, podruÄnim planinskim Å¡kolama, svjedoÄi i primjer iz Primorsko-goranske županije, odnosno Gorskog kotara. Voditeljica podruÄnog ureda Sindikata hrvatskih uÄitelja iz Rijeke Ružica Polić upozorava kako su upravo domari neophodni u tim Å¡kolama od kojih se mnoge joÅ¡ uvijek griju na drva.
– Te Å¡kole ovise o jednom Äovjeku. Å to kada se on razboli? – pita se Ružica Polić, dodajući kako problemi postoje i u Å¡kolama s centralnim grijanjem, pa je tako u jednoj Å¡koli brigu o sustavu morao preuzeti – nastavnik tehniÄke kulture.
BROJKE
10.000 nenastavnog osoblja zaposleno je u osnovnim i srednjim Å¡kolama (spremaÄice, kuhari/ce, vozaÄi), a meÄ‘u njima je najviÅ¡e spremaÄica, njih 7000
2700 kuna neto prosjeÄna je plaća spremaÄice
3200 kuna prima domar
63 kune dobije spremaÄica s 20 godina staža za Äišćenje jednoga Äetvornog metra
70 kuna po kvadratu dobije spremaÄica s 40 godina staža
UÄenici će postati spremaÄice, domari i sami će sebi kuhati. Bilo bi poÅ¡teno da ni kog ministra Mornara opada broj spremaÄica.
i kod ministra…
SpremaÄice i kućni meÅ¡tri ubili se od posla od kavice do kavice.
Pa mestre, uskoro ćeÅ¡ vidjeti kako izgleda Å¡kola bez spremaÄica i domara. I kolikom će riziku biti izloženi uÄenici kad se po Å¡kolama poÄnu smucati plaćenici privatnika (za koje nećemo provjeravati jesu li, nedaj bože, kažnjavani niti primaju li uopće plaću dostojnu Äovjeka…)
prof. na radnom mjestu u OÅ
Pa ne trebaju Å¡koli, domari, ÄistaÄice i kuharice. Važno je uÅ¡tedjeti novac za nove prostore Ministarstva okoliÅ¡a, za ured bivÅ¡eg predsjednika i za SDP-ove i HNS-ove kadrove po javnim poduzećima, jer to je doprinijelo gospodarskom rastu i povećanju prava i plaća uÄiteljima i nastavnicima. I zato smo svi sretni u zbornici i nitko se niÅ¡ta ne buni. ÄŒak i novi kolektivni ugovor je mnogo, mnogo povoljniji za sve nas.