(Novi list) U pozivu objavljenom na webu stoji da svi uÄenici i djelatnici imaju predviÄ‘en peti, Å¡esti i sedmi sat za  misu. Nakon Å¡to je obavijest doÅ¡la do medija, poziv je povuÄen s weba Â
Pozivajući sve uÄenike i nastavnike da prvog dana Å¡kole u vrijeme nastave prisustvuju misi za poÄetak Å¡kolske godine, srednja Medicinska Å¡kola Osijek joÅ¡ je jednu jesen »zaÄinila« skandalom.
Na web stranicama Å¡kole objavljena je obavijest o tome da će se »Misa zaziva Duha Svetoga za poÄetak nove nastavne godine održati u ponedjeljak, 8. rujna, u 12 sati, u župi Preslavnoga Imena Marijina, Donji Grad, a svi uÄenici i djelatnici Å¡kole u rasporedu imaju predviÄ‘en peti, Å¡esti i sedmi sat za sudjelovanje na misi«. U spomenute je sate po rasporedu bio zacrtan vjeronauk, etika, sat razrednika, sociologija…
– Dakle, prijepodnevna smjena nakon Äetvrtog sata, zajedno s razrednicima, iz Å¡kole dolazi u crkvu, a poslijepodnevna smjena u 12 sati dolazi na misu poslije koje po rasporedu ima nastavu – tumaÄi se uÄenicima i nastavnicima na službenim internetskim stranicama Å¡kole.
Prijavili Protagori
Revoltirani ovakvim pristupom, neki od uÄenika prijavili su sluÄaj udruzi Protagora, a iz nje su promptno pozvali ministarstvo obrazovanja da zaustavi uvriježenu praksu održavanja vjerskih obreda po Å¡kolama ili za vrijeme nastave.
– Ovo je prvi sluÄaj ove godine, ali smo i ranijih godina imali po Å¡kolama razne mise zahvalnice. Ministar mora izdati upozorenje da se to ne radi.  Ne može javna obrazovna ustanova uÄitelje i nastavnike obvezivati da vode uÄenike u crkvu. To se protivi Ustavnom odreÄ‘enju Hrvatske kao sekularne države, a guÅ¡e se prava uÄenika i nastavnika, upozorava predsjednica Protagore, Vesna Mihoković Puhovski.
Ravnateljica osjeÄke Medicinske Å¡kole, Renata Gal, kazala je kako se radi o nespretno sroÄenoj formulaciji i ispriÄala se svima. Obavijest je odmah povuÄena s weba, a zamijenjena je novom, gdje stoji da se na misu prvog dana Å¡kole pozivaju svi uÄenici koji to žele, a za ostale će se nastava održati prema rasporedu.
Na  sluÄaj je juÄer reagiralo i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, obavijestivÅ¡i Å¡kole da se suzdrže od sliÄnih poduhvata.
– S obzirom na to da se na prvi dan Å¡kole uvriježeno održavaju bogoslužja povodom poÄetka nove Å¡kolske godine, a na kojima su nazoÄni uÄenici, uÄitelji i nastavnici Å¡kola, upućujemo na to da je temelj nazoÄnosti vjerskim obredima dragovoljnost vjernika pojedine vjerske zajednice, te ni u kojem sluÄaju ne može biti obveza niti za uÄenike niti za radnike Å¡kole bez obzira na to Å¡to se vjerski obred održava na nastavni dan,  priopćili su iz MZOS-a, i obavijestili i sve osnovne i srednje Å¡kole.
Diskriminacija
Povodom osjeÄkog sluÄaja oglasila se i pravobraniteljica za djecu, Ivana Milas Klarić, koja u takvom ponaÅ¡anju vidi diskriminaciju djece.
– Budući da je rijeÄ o državnoj Å¡koli, smatramo da je obvezivanje svih uÄenika da sudjeluju u vjerskim sadržajima i na misama, ukljuÄujući i one koji nisu vjernici ili su pripadnici drugih vjeroispovijesti, diskriminacija tih uÄenika po osnovi vjere i/ili uvjerenja, u smislu Zakona o suzbijanju diskriminacije, kao i povreda Konvencije o pravima djeteta kojom se jamÄi sloboda misli, savjesti i vjere – upozoravaju iz Ureda pravobraniteljice za djecu.
Da osjeÄki sluÄaj nije usamljen, svjedoÄi proÅ¡logodiÅ¡nji sluÄaj splitske Osnovne Å¡kole Pujanke, gdje je na isti naÄin, na službenim internetskim stranicama Å¡kole, osvanula obavijest kako su svi uÄenici i nastavnici dužni nazoÄiti svetoj misi sa svojim razrednicima povodom poÄetka nastave u novom Å¡kolskom aneksu. I tada se ravnatelj Å¡kole pravdao da se radi o nenamjernoj pogreÅ¡ci. Mise zahvalnice za poÄetak i kraj Å¡kolske godine, kao i mise povodom vjerskih blagdana, i inaÄe nisu rezervirane samo za crkve ili katoliÄke Å¡kole, već se nerijetko  održavaju po Å¡kolskim dvoranama i aulama.
Obavijest na stranici Medicinske Å¡kole Osijek svojom formulacijom sugerira da je rijeÄ o obvezi uÄenika i djelatnika Å¡kole da idu na misu, odnosno ne ostavlja mogućnost izbora. Stoga zapravo i nije rijeÄ o pozivu, već o informaciji za uÄenike i uÄitelje, koja se doima kao nalog te se iz toga zakljuÄuje da se oÄekuje njihovo prisustvovanje bez iznimke.
Smiješno, apsurdno!
O kakvom skandalu priÄamo? Gdje je tu uopće sluÄaj? Osim u glavama urednika pojedinih medija!
Kako sam napisao prije nego se na web – stranicama Å¡kole uopće pojavio ovaj drugi tekst, naknadni – svakome iole razumnom jasno je kako se nikog ne može i ne smije primoravati na odlazak u crkvu.
Nitko, u sluÄaju da odbije, ne može i ne smije snositi nikakve sankcije.
Škola je objavila naknadni tekst u kom je dodatno pojašnjeno kako stvari stoje, ponuđena je isprika onima koji su se eventualno osjetili pogođeni ili ugroženi nakon prvotne obavijesti, i gdje je problem?
Problem bi bio da je netko bio primoravan, ili da je snosio posljedice zbog neodlaska u crkvu.
Zanima me tek – kad na ekskurzijama ili maturalcima uÄenici posjete katedrale, crkve, Sikstinu, recimo, ili baziliku sv. Petra – je li i to diskriminacija?
Å to kaže Konvencija o pravima djeteta na prisilno uvoÄ‘enje u nastavu sadržaja kojima se nastoji uvjeriti uÄenike kako je prirodno neÅ¡to Å¡to je evidentno neprirodno?
No, kako rekoh – upravo da se izbjegnu ovakve situacije, trebalo bi biti mudriji. Tako, recimo, umjesto prvi dan nastave, u ponedjeljak, misu za poÄetak nastavne godine održati u nedjelju, i pozvati uÄenike, nastavnike i roditelje da doÄ‘u ( koji to žele, dakako )!
Imate pravo kolega, to bi bilo mudro, ali nije sluÄajno Å¡to nije tako.
Ta tko bi im došao u nedjelju!
Kolega Žukov kaže: “… jasno je kako se nikog ne može i ne smije primoravati na odlazak u crkvu” – ALI IMA SLUÄŒAJEVA!
A posljedice su moralni progoni po hodnicima i zbornici, prebrojavanje krvnih zrnaca da se utvrdi koliÄina “Hrvatstva” i Äitanje s usana da se utvrdi da li molite i Å¡to. A isti ti koji su to radili, na ekskurziji nisu zaÅ¡li ni u katedralu ni u baziliku već su Å¡mugnuli u birtiju na pivu.
Na stranu to, ja jesam vjernik, ali ne osjećam potrebu biti prvi red do oltara, noÅ¡ati znamenje oko vrata, busati se u prsa i pohaÄ‘ati koncerte odobrenih vjernika. Za mene je nametanje obveze pohaÄ‘anja mise od strane ravnatelja zadiranje u intimu, isto kao i da mi se naviruje u spavaću sobu i krevet. InaÄe idem na misu, ali neću ići “po nareÄ‘enju”.
Nekome je vrijeÄ‘anje/ogovaranje i prepriÄavanje svim kolegama koji žele posluÅ¡ati minorna stvar i ne Äini se kao stvarna “posljedica”, ali nasilje nije samo fiziÄko.
Sreća u nesreći, pa ako Å¡kola ima pravnika taj se odmah dosjeti ovoga Å¡to je gore naveo kolega Žukov. No, za to vrijeme: Å¡teta je već poÄinjena.
Stoga podsjećam: kako god oblikovali izjavu na stranicama škole, ono što se događa u stvarnosti je potpuno nešto drugo.
“Zanima me tek – kad na ekskurzijama ili maturalcima uÄenici posjete katedrale, crkve, Sikstinu, recimo, ili baziliku sv. Petra – je li i to diskriminacija?”
Jedno je posjetiti graÄ‘evinu kao turist i promatrati ju kao kulturnu znamenitost, a drugo je posjetiti graÄ‘evinu i morati prisustvovati vjerskim obredima ili ceremonijama koje se tamo odvijaju, unatoÄ tome Å¡to niste pripadnik dotiÄne vjerske zajednice.
“Å to kaže Konvencija o pravima djeteta na prisilno uvoÄ‘enje u nastavu sadržaja kojima se nastoji uvjeriti uÄenike kako je prirodno neÅ¡to Å¡to je evidentno neprirodno?”
Na Å¡to se toÄno odnosi ta rijeÄ “neÅ¡to”?
Hm, o tome bi se dalo porazgovarati!
Ukoliko netko Crkvu poistovjećuje sa nazadnjaÅ¡tvom, lomaÄama, i sl., kako se onda divi katedralama i bazilikama kao kulturnim znamenitostima? Ne kažem da je to, kolega, tako u VaÅ¡em sluÄaju, ali ima toga. Jer, time priznaje i ogroman doprinos Crkve znanosti, kulturi, obrazovanju, općenito – temeljima zapadne civilizacije.
Poznato je kako su sredstva za gradnju bazilike sv. Petra velikim dijelom prikupljena putem indulgencija ( prodaja oprosta od grijeha za novac ), u iznosu od nekih cca. 340 milijuna kuna ( u današnjoj našoj valuti )!
Sad, netko će doći i diviti se ljepoti i kulturoloÅ¡kom znaÄenju bazilike, ali će Crkvu suditi zbog naÄina financiranja???
Uostalom, da se vratimo na temu – navodno prisiljavanje uÄenika i djelatnika Å¡kole da se ide na misu!
Ta zar su djelatnici Medicinske Å¡kole u Osijeku takve ovce, pa ne znaju da nitko nema zakonska prava siliti ih da idu na misu, ili da prate uÄenike, ukoliko oni to ne žele? Ukoliko se netko smatrao prisiljenim, zar je problem otići do ravnateljice i zatražiti objaÅ¡njenje? Ravnatelja ima kojekakvih, ja to dobro znam, ali joÅ¡ uvijek ne grizu i ne mlate, može ih se upozoriti da neÅ¡to neobavezno ne može biti obavezno!
Koliko profesora je postupilo tako?
Pa tko ih onda sili?
Druga stvar je Å¡to ogroman dio naÅ¡ih kolega ima maniÄnu potrebu da im netko ( ravnatelj, inspektor, savjetnik, ministar ) govori Å¡to će i kako raditi!
Obrazovan si Äovjek, znaÅ¡ govoriti, idi ravnatelju, suprotstavi se, izbori se, reci Å¡to imaÅ¡, odbij ići ako ne želiÅ¡!
Ogovarat će, brojat će krvna zrnca?
Ah, jaka stvar što će tko reći, za dobrim konjem se diže prašina!
Je, ali većina se ne bi štela zamerati, pa ih se, kao, prisiljava?!
Eh, baš koješta!
Ovo drugo – na Å¡to sam toÄno mislio?
Mislio sam toÄno na Äetvrti modul Zdravstvenog odgoja. Mislio sam na naÄin kako je to Å¡kolama nametnuto, kako se ideologija manjine perfidno i nasilno nameće većini.
Zapadna civilizacija uglavnom pati od kompleksa veće vrijednosti. Zaboravlja da je civilizacija i kultura stasala na Starom Istoku, i to u vrijeme dok je Zapad bio joÅ¡ na drvetu! Tako se obiÄno svisoka gleda i na Arape, a zaboravlja se kako su oni imali sveuÄiliÅ¡ta stoljećima prije Bologne, i kako su Bagdad ili Kairo imali uliÄnu rasvjetu u vrijeme dok je London bio hrpa daÅ¡Äara u blatu!
Tako i ova poÅ¡ast liberalizma, tobožnjih ljudskih prava, demokracije koja s demokracijom veze nema – nije to dokaz razvitka i vrijednosti Zapada, već, po meni, upravo suprotno – dekadence i truleži tog Zapada.
Istospolni brakovi, posvajanja djece, stranka pedofila u Nizozemskoj, dekriminalizacija droga, objavljivanje Muhamedovih karikatura u danskom tisku – zar je to vrhunac civilizacije i tzv. ljudskih prava? Tome bismo mi trebali težiti? A gdje je moje elementarno pravo da me se ne bombardira svaki dan s tim iÅ¡ÄaÅ¡enim sustavom vrijednosti?
Zašto Europa, koja je nastala na kršćanskim tekovinama karolinške renesanse, odbija u Ustavu spomen Boga? Zato da se ne uvrijede ateisti? Malo brus!
Zato jer vrijednosti koje simbolizira Bog i križ ne idu skupa s vrijednostima koje današnja Europa promovira, i koja se na mala vrata nastoje ubaciti u naš školski sustav!
Eto, na to sam mislio.
Uvažavam sve koji misle drugaÄije, i ako im zakon dopuÅ¡ta da žive svoje vrijednosti, neka ih žive. No, ja mislim ovako!
“Hm, o tome bi se dalo porazgovarati! Ukoliko netko Crkvu poistovjećuje sa nazadnjaÅ¡tvom … kako se onda divi katedralama i bazilikama kao kulturnim znamenitostima?”
Ja sam vam objasnio zaÅ¡to se, recimo, ateist ne bi mogao pozivati na diskriminaciju ako treba samo razgledati crkveni objekt; vi ste ovdje poÄeli govoriti o neÄem drugom.
“Sad, netko će doći i diviti se ljepoti i kulturoloÅ¡kom znaÄenju bazilike, ali će Crkvu suditi zbog naÄina financiranja???”
To je kontradiktorno samo na prvi pogled. Osoba koja se divi ljepoti bazilike divi se umijeću graditelja i umjetnika; ne divi se Crkvi i njenim postupcima. UmjetniÄka vrijednost djela se može doživjeti bez obzira na socioloÅ¡ki kontekst u kojem je ono nastalo. Uostalom, zar vi osobno ne smatrate da je prodaja indulgencija bila moralno neprihvatljiva, a ipak se divite dotiÄnoj bazilici?
“Uostalom, da se vratimo na temu – navodno prisiljavanje uÄenika i djelatnika Å¡kole da se ide na misu!”
O tome nisam niÅ¡ta niti rekao. Slažem se s vama da je rijeÄ o navodnom prisiljavanju, jer nije jasno je li postojala prisila ili nije.
“Ukoliko se netko smatrao prisiljenim, zar je problem otići do ravnateljice i zatražiti objaÅ¡njenje?”
Naravno da nije. Kada je Å¡kola od mene (nevjernika) oÄekivala da s ostatkom kolektiva prisustvujem božićnom koncertu u obližnjoj crkvi i sat vremena sluÅ¡am crkvene pjesme, odbio sam. No nije stvar u tome tko će se usprotiviti a tko neće, već je stvar u tome da u sekularnoj državi jedna svjetovna institucija ne smije svoje zaposlenike pokuÅ¡avati prisiliti da prisustvuju vjerskim obredima ili sadržajima.
“Mislio sam toÄno na Äetvrti modul Zdravstvenog odgoja. Mislio sam na naÄin kako je to Å¡kolama nametnuto, kako se ideologija manjine perfidno i nasilno nameće većini.”
Niste zapravo odgovorili na moje pitanje. Pitao sam vas Å¡to se to toÄno po vama u tim novim nastavnim sadržajima prikazuje kao prirodno, a zapravo je neprirodno. Ako ste mislili na homoseksualno ponaÅ¡anje, za njega je dokazano da se pojavljuje u prirodi (kod nekoliko stotina životinjskih vrsta, negdje i kao ekskluzivna homoseksualnost), pa ga se ne može okarakterizirati kao neprirodno. Dakle, modul tu ne izriÄe neistinu. Ako ste pod “neprirodno” zapravo htjeli reći “neuobiÄajeno”, to je istina, no nigdje se u tom modulu ne tvrdi da nije rijeÄ o relativno rijetkoj pojavi.
Å to se tiÄe tog “dekadentnog” Äetvrtog modula, ne vidim u Äemu je problem. Å to se tiÄe homoseksualnosti, iznesene su znanstvene Äinjenice i statistiÄki podaci, te je joÅ¡ paralelno s njima detaljno objaÅ¡njen stav KatoliÄke crkve. Å to je tu sada zapravo sporno? Desetljećima se izbjegavalo staviti bilo kakve objektivne podatke o toj temi u udžbenike psihologije i biologije, gdje bi se ta tema trebala obraÄ‘ivati, a obavezno se pod tepih gurala Äinjenica da je popriliÄan broj umjetnika koji se obraÄ‘uju na nastavi književnosti, likovne i glazbene umjetnosti bio ne-heteroseksualne orijentacije. ZaÅ¡to? Zar homoseksualnost uopće ne smije biti niti spomenuta na nastavi? Ili smije biti spomenuta samo u negativnom kontekstu (po mogućnosti u sklopu vjeronauka)?
Ja u svemu tome ne vidim nametanje ideologije, već informiranje. Ako djeca uÄe o teoriji evolucije, je li to nametanje protucrkvenog svjetonazora? Ako uÄe o grÄkoj mitologiji, je li to nametanje vjerovanja u Zeusa? Ako uÄe o Sovjetskom Savezu, je li to nametanje komunistiÄke ideologije? Ako uÄe o egzistencijalizmu, je li to nametanje ateizma? Ili možda ipak nije rijeÄ o nametanju uvjerenja i pranju mozga, već o pružanju informacija i Äinjenica, neÄemu Å¡to bi trebalo biti temelj Å¡kolovanja? Na uÄenicima je onda da sami izgrade svoja uvjerenja na temelju razliÄitih podataka koji su im prezentirani.
“Tako i ova poÅ¡ast liberalizma, tobožnjih ljudskih prava, demokracije koja s demokracijom veze nema – nije to dokaz razvitka i vrijednosti Zapada, već, po meni, upravo suprotno – dekadence i truleži tog Zapada.”
“ZaÅ¡to Europa, koja je nastala na kršćanskim tekovinama karolinÅ¡ke renesanse, odbija u Ustavu spomen Boga?”
Dakle, želite reći da bi se istinska demokracija u Europi postigla onda kada bi se u Ustav svake države uveo (kršćanski) Bog i kršćanske vrijednosti, Äime bi se sve graÄ‘ane prisililo da žive u skladu s kršćanskim svjetonazorom?
“A gdje je moje elementarno pravo da me se ne bombardira svaki dan s tim iÅ¡ÄaÅ¡enim sustavom vrijednosti?”
Nemate ga, isto kao Å¡to niti ja nemam pravo tražiti da me se ne bombardira tradicionalnim sustavom vrijednosti i katoliÄkim poimanjem moralnosti. Nitko od nas nema pravo na život pod staklenim zvonom, gdje nikad ne bi imali kontakt sa svjetonazorima koji su opreÄni naÅ¡ima, i gdje se nikad ne bi morali suoÄiti s kritikama naÅ¡ih životnih uvjerenja.
“Ukoliko netko Crkvu poistovjećuje sa nazadnjaÅ¡tvom, lomaÄama, i sl., kako se onda divi katedralama i bazilikama kao kulturnim znamenitostima? Ne kažem da je to, kolega, tako u VaÅ¡em sluÄaju, ali ima toga. Jer, time priznaje i ogroman doprinos Crkve znanosti, kulturi, obrazovanju, općenito – temeljima zapadne civilizacije.”
ja bih samo napomenuo priliÄno veliki doprinos medicini doktora Mengelea….i sve to bez da je naudio ijednoj životinji!
takoÄ‘er ne vidim da je itko ikada spomenuo mecene koji su plaćali recimo renesansnim slikarima. tko je platio mona lisu? lijepo je rekao Äovjek gore crkva nije sagradila baziliku, ona ju je platila. dapaÄe nije joj to Äak ni troÅ¡ak bio jer je novce od nje vratila nekoliko puta. crkva je dakle samo investirala novac.
Kolega Žukov prestanite polemizirati sa njima, okrenimo se stvarnim problemima hrvatskog školstva malim primanjima, sramotnim odnosom društva prema nama, smanjenim pravima kroz novi kolektivni ugovor. Kroz povijest osobito hrvatsku uvijek je onih bilo onih koji crkvu nisu volili. I to je njihovo pravo. Međutim ovo je demokratsko društvo i iako smo mi u većini mi njihove stavove moramo uvažiti. Čak kada su i pogrešno informirani bilo svjesno i nesvjesno.
Ma tko će srednjoÅ¡kolce prisiliti da idu na misu. Kome se ide ide, a tko me se ne ide ide u prvi kafić. Mislim da je tako i bilo!. A ove udruge ala Protagora ( Äijih desetaka Älanova je u joÅ¡ deset sliÄnih udruga) primile dojavu srednjoÅ¡kolaca, ma moÅ¡ misli. Sve skupa ovo je jdena jeftina propaganda i svakom malo bolje upućenom sve je jasno.