(Index.hr) Nedavnim istraživanjem otkriveno je da djeca visokoobrazovanih stanovnika SAD-a i Velike Britanije imaju loÅ¡ije rezultate na testovima iz matematike u odnosu na svoje vrÅ¡njake iz Å angaja Äiji roditelji rade kao ÄistaÄi. Radi se o dijelu globalnog istraživanja Pisa koju je Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj prvi put objavila krajem 2013. godine.
OECD je proveo istraživanje koje je pokazalo da su Å¡angajski maliÅ¡ani Äiji su roditelji ÄistaÄi daleko bolji matematiÄari od djece visokoobrazovanih Britanaca i Amerikanaca. Promatrane su matematiÄke sposobnosti vrÅ¡njaka, a analitiÄari OECD-a smatraju da su najmlaÄ‘i Amerikanci i Britanci zabilježili vrlo loÅ¡e rezultate u odnosu na maliÅ¡ane iz mnogih drugih zemalja.
“U SAD-u i Velikoj Britaniji djeca Äiji su roditelji visokoobrazovani nisu ostvarila dobre rezultate u matematici ni u odnosu na svoje vrÅ¡njake iz drugih država. “Ondje, gdje su profesionalci meÄ‘u najbolje plaćenima na svijetu, njihova djeca nemaju rezultate kao Å¡to imaju djeca profesionalaca u drugim zemljama”, istiÄe se. Britanska i ameriÄka djeca nisu imala dobre rezultate ni u odnosu na maliÅ¡ane iz Å angaja, Kine i Singapura Äiji se roditelji bave fiziÄkim poslovima”, navodi se u priopćenju.
U istraživanju je zakljuÄeno kako je oÄito da postoji velika veza izmeÄ‘u roditeljskoga zanimanja i uspjeha uÄenika, ali i da rezultat pokazuje “da je moguće djeci radnika u tvornicama pružiti jednake visokokvalitetne obrazovne prilike u kojima uživaju djeca lijeÄnika i pravnika”.
ZaÅ¡to Älanak sugerira da je to neÅ¡to zaÄudno?
Po Äemu bi to SAD ili Britanija trebali biti mjerilo svih stvari?
ZaÅ¡to sin nekog nadniÄara ne bi mogao biti briljantan matematiÄar?
Ta civilizacija i jest rođena na Istoku, i to u vrijeme dok su na Zapadu još skakutali s grane na granu!