(Index.hr) Vraćanje satnice za predmete likovne i glazbene kulture na dva sata tjedno, umjesto sadaÅ¡njeg jednog nastavnog sata, jedan je od prijedloga s danas održanog radnog sastanka u Uredu predsjednika Ive Josipovića na temu novog Pravilnika o tjednim radnim obvezama uÄitelja i struÄnih suradnika u osnovnoj Å¡koli.
Predsjednik Josipović bio je medijator sastanka održanog na inicijativu Sindikata zaposlenika u hrvatskom Å¡kolstvu – Preporod, a s ciljem poticanja rasprave o važnosti glazbenog i likovnog odgoja, kao i razvoja kreativnosti uÄenika i razumijevanju umjetnosti kroz obrazovni sustav,.
U izjavi novinarima po zavrÅ¡etku sastanka Josipović je potvrdio kako je jedna od inicijativa bila i vraćanje satnice na dva sata tjedno. “Predstavnici ministarstava Äuli su te prijedloge i sad je, naravno, pitanje da se u okviru rasprave koja se vodi naÄ‘e najbolje rjeÅ¡enje”, rekao je.
Upitan je li vraćanje dva sata tjedno i njegova inicijativa odgovorio je kako je osobno uvijek sklon povećanju satnice. “Ali, možda ja nisam reprezentativan kad je rijeÄ o takvim prijedlozima. S jedne strane navijam za kulturu, likovnu i glazbenu umjetnost, a s druge strane sam u funkciji medijatora. KonaÄna odluka će naravno biti u rukama nadležnih državnih tijela”, poruÄio je.
Josipović je kazao kako je sastanak pokazao da postoje problemi, o kojima se danas razgovaralo – o satnici, opterećenosti nastavnika kao sindikalnom i radnom problemu zaposlenika u Å¡kolstvu s jedne strane, te kao problemu odgojno-obrazovnog sustava s druge strane.
“Kada govorimo o nastavi vezanoj uz likovni, glazbeni i tehniÄki odgoj, moramo znati da se ona ne iscrpljuje samo u obaveznoj nastavi, da je tu mnoÅ¡tvo dodatnih aktivnosti koje pomažu da naÅ¡u djecu odgajamo u jednom dobrom duhu. Podsjetit ću, mnoga djeca idu na zbor, crtaju, bave se dizajnom i drugim aktivnostima kojima ne samo oplemenjuju svoj duh, nego rade i jedan odmak od ulice i mogućih loÅ¡ih utjecaja”, naglasio je.
“Važno je Å¡to nudimo naÅ¡oj djeci, kako ih odgajamo i koje su to vrijednosti kojima ih uÄimo”
Sastanak je za novinare bio otvoren samo u uvodnome dijelu, u kojem je Josipović poruÄio kako je potrebno naći rjeÅ¡enje koje neće ugroziti radnopravni status uÄitelja i nastavnika, vodeći raÄuna o tome kako odgajamo djecu.
“Važno je Å¡to nudimo naÅ¡oj djeci, kako ih odgajamo i koje su to vrijednosti kojima ih uÄimo da sutra budu odgovorni Älanovi naÅ¡eg druÅ¡tva”, istaknuo je predsjednik te dobio snažan pljesak nazoÄnih uÄitelja i nastavnika. “Trebalo bi naći rjeÅ¡enje koje ne ugrožava radno-pravni status zaposlenika u Å¡kolstvu odnosno rjeÅ¡enje kojim bi se satnicom obuhvatile i izvannastavne aktivnosti”, dodao je.
ZnaÄaj izvannastavnih aktivnosti na sastanku je istaknut i nastupom ženske Å¡kolske klape “LuÄ” iz splitske osnovne Å¡kole “LuÄac”, a predsjednik je na dar dobio viÅ¡ekratno nagraÄ‘ivan trobojni linorez “Moja obitelj” Matije Labaka, uÄenika 7. razreda osnovne Å¡kole “Josip Kozarac” iz Josipovca.
Uz inicijatore, predstavnike sindikata Preporod, sastanku su nazoÄili i predstavnici Sindikata hrvatskih uÄitelja, Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim Å¡kolama Hrvatske, ministarstava znanosti, obrazovanja i sporta te kulture, Agencije za odgoj i obrazovanje, Udruge hrvatskih uÄitelja likovne izobrazbe, Akademije likovnih umjetnosti, DruÅ¡tva povjesniÄara umjetnosti, Hrvatskog druÅ¡tva glazbenih i plesnih pedagoga te nastavnici glazbenog i likovnog odgoja.
Nemoguće, prijedlog je blesav i dolazi od nekoga tko ne pozna satnicu. Jednostavno nema mjesta za tako neÅ¡to. Trebalo je dignut buku kad se ukidao drugi sat zbog vjeronauka, ali za to je trebalo malo viÅ¡e hrabrosti…
Nije prijedlog blesav.ZaÅ¡to 4 sata hrvatskog jezika ili 3 matematike.Zar su samo to bitni predmeti.UÄenici nemaju opće kulture,Å¡to nauÄe u osnovnoj Å¡koli to im je za cijeli život.Žao mi je da tako razmiÅ¡ljaju kolege.
Hrvatski i matematika nisu jedini bitni, ali su najbitniji. Kako će razumjeti glazbenu abecedu ako ne razumiju slovÄanu i kako će razumjeti zlatni rez ako ne razumiju omjere?
Hrvatski i matematika bi trebali biti POLA satnice, a sve ostalo ovisno o preferencama. Ovako eventualno možemo proizvesti nepismene umjetnike-boeme. Osim što nećemo ni to.
Äemu ova prepucavanja Å¡to je bitnije? naravno da su svi predmeti bitni osim vjeronauka. njega treba vratiti u crkve. imati dva obavezna predmeta a ostale izborne je na tragu zaglupljivanja nacije Å¡to nam vrlo uspjeÅ¡no servira amerika. Å¡kola mora uÄiti za život i programi svih predmeta se moraju reformirati i tome prilagoditi. treba razdvojiti bitno od nebitnog i viÅ¡e vremena posvetiti ponavljanju. uÄenicima treba jasno predoÄiti ZAÅ TO neÅ¡to uÄe a ne da se sadržaji bubaju bez razumijevanja. uÄenike treba viÅ¡e ispitivati usmeno s naglaskom na to da pravilno formuliraju vlastite reÄenice. testomanija sa zaokruživanjem i nadopunjavanjem je zaglupljivanje i nikad neće dovesti do prave kvalitete znanja. trebaju se uspostaviti jasni kriteriji ocjenjivanja koji će pratiti realnost. realnost je da odliÄnih uÄenika ima najviÅ¡e desetak posto, isto toliko i negativnih a najviÅ¡e dobrih. predmetima kulture naroÄito tehniÄkom treba vratiti satnicu koju su imali nekad. treba vratiti vrijednosti ljudskog rada u obrazovni sustav jer danas mladi misle da je raditi bilo Å¡to fiziÄki sramota. osnovna Å¡kola je prvi korak selekcije za buduća zanimanja i ako jasni kriteriji ne postoje onda dobivamo nekompetentne , nestruÄne, neodgovorne i nemoralne ljude na vodećim pozicijama u zemlji. pogledajte ih samo oni su naÅ¡ih ruku djelo.
Primjecujem da neke osobe ne povezuju vaznost likovne i tehnicke kulture sa citanjem, pisanjem i rijesavanjem logickih zadataka. Smanjenjem satnice tih predmete dovelo se hrvstako skolstvo u podredeni polozaj, jer su upravo oni uz tjelesnu kulturu najbitniji za razvijanje logiko matematicke inteligencije i citanja. Kako? Pa logiko matematicka inteligencija je vezana uz sinapse u mozgu koje se razvijaju grafomotorikom. Nije cudno sto azijati imaju najbolje rezultate na PISI jer unatoc svom radu razvijaju grafomotoriku od malih nogu preko svojeg pisma.
http://www.psychologytoday.com/blog/psyched/201402/fine-motor-skills-and-academic-achievement
http://www.psychologytoday.com/blog/psyched/201402/fine-motor-skills-and-academic-achievement
Vidim da neke osobe ne razlikuju “osnove” i “nadogradnju”.
InaÄe, ne predajem ni hrvatski ni matematiku. Da ne bi bilo zabune.
veliÅ¡ nema to nikakve veze sa radnim navikama i Äinjenicom da kod njih visoko obrazovanje podiže Å¡ansu za doÄekati starost?