(T-portal) MeÄ‘unarodna procjena znanja i vjeÅ¡tina PISA 2012 pokazala je da su hrvatski 15-godiÅ¡njaci znaÄajno ispod prosjeka meÄ‘u uÄenicima 65 zemalja obuhvaćenih ispitivanjem koje je mjerilo njihova znanja i sposobnosti na podruÄju matematiÄke, prirodoslovne i ÄitalaÄke pismenosti.
PISA (Programme for International Student Assessment) najveće je meÄ‘unarodno obrazovno istraživanje koje ispituje znanje i kompetencije uÄenika u dobi od 15 godina, a provodi se u trogodiÅ¡njim ciklusima u zemljama Älanicama Organizacije za europsku suradnju i razvitak (OECD) i partnerskim zemljama.
U ovom ciklusu matematiÄka je pismenost bila glavna ispitna dometa, ostale dvije sporedne, a prosjeÄni postignuti rezultati Hrvatsku smjeÅ¡taju u skupinu zemalja koje su statistiÄki znaÄajno ispod prosjeka OECD-a u svima trima podruÄjima, kazala je danas predstavljajući rezultate u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta u Zagrebu voditeljica PISA centra i nacionalna projekt menadžerica Michelle BraÅ¡ Roth.
Ispitivanje provedeno od 5. ožujka do 13. travnja 2012 na sluÄajnom uzorku od 6.853 uÄenika iz 163 hrvatske srednje Å¡kole pokazalo je da su hrvatski uÄenici na 40. mjestu po matematiÄkim znanjima i sposobnostima meÄ‘u 510 tisuća uÄenika koji predstavljaju reprezentativan uzorak za oko 28 milijuna petnaestogodiÅ¡njaka u 65 zemalja sudionica, kazala je BraÅ¡ Roth. To je nepromijenjen rezultat u odnosu na prethodni ciklus proveden 2009., a 2006. Hrvatska bila je na 36. mjestu od 57 zemalja.
Rezultati pokazuju da gotovo 30 posto uÄenika koji su izaÅ¡li iz osnovne Å¡kole i upisali se u srednju ne doseže osnovnu razinu matematiÄke pismenosti. NajloÅ¡ije rezultate postigli su uÄenici u strukovnim Å¡kolama, a pokazalo se da je ispitanima najteže bilo pretoÄiti životni kontekst u matematiÄki kontekst.
Ispitivanje je nadalje pokazalo da vrlo mali postotak uÄenika voli matematiku i raditi matematiÄke zadatke, te da su djeÄaci neÅ¡to malo bolji od djevojÄica, Å¡to je u skladu s trendovima u cijelom svijetu.
U podruÄju prirodoslovne pismenosti Hrvatska je na 34. mjestu, Å¡to je ponovno znatno niže od prosjeka OECD-a. ‘Distribucija rezultata po razinama govori da joÅ¡ uvijek imamo 17,2 posto uÄenika koji nemaju osnovnu prirodoslovnu pismenost, pri Äemu nema razlike u postignućima prema spolu’, kazala je BraÅ¡ Roth. Usporedbe radi, Hrvatska je 2006. bila na 26. mjestu od 57, a 2009. na 37. od 65 zemalja.
Ispitivanje ÄitalaÄke pismenosti ukazuje na blagi porast u odnosu na prethodni ciklus – 2012. bili smo na 35. mjestu, no to je i dalje statistiÄki takoÄ‘er ispod prosjeka OECD-a. ‘JoÅ¡ uvijek zabrinjava Äinjenica koliko imamo ÄitalaÄki nepismenih u obrtniÄkim programima’, napomenula je BraÅ¡ Roth.
Općenito gledano, prema postignutim rezultatima Hrvatska spada u skupinu zemalja u kojoj se ne bilježi nikakva promjena, ni pozitivna ni negativna. Ispitivanje je joÅ¡ obuhvatilo niz podataka o velikom broju mogućih pozadinskih utjecaja na obrazovna postignuća – karakteristike i navike uÄenja, motivaciju i stavove o uÄenju, socioekonomski status uÄenika, roditeljska oÄekivanja i sliÄno. Uz kognitivni test, anketiranjem su bili obuhvaćeni uÄenici, njihovi roditelji i ravnatelji/ce Å¡kola.
Jovanović: Zato sustav treba mijenjati
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović kazao je kako su rezultati ispodprosjeÄni u svim promatranim podruÄjima i krajnje razoÄaravajući. No oni su ujedno potpuno oÄekivani, istaknuo je ministar, jer se od 2006., kada je Hrvatska prvi puta sudjelovala u ispitivanju, u hrvatskom obrazovnom sustavu niÅ¡ta posebno nije ni dogodilo.
‘Prema tome, to su rezultati proÅ¡losti, proÅ¡lih obrazovnih sustava i bivÅ¡ih ministara, zbog kojih je MZOS i krenuo u izvedbu nove strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije, kako bi na temelju ovakvih rezultata vidjeli na koji je naÄin moguće uÄiniti promjene u hrvatskom obrazovnom sustavu’, kazao je. ‘Rezultati koje smo danas ovdje vidjeli upućuju na to da je sve no Å¡to piÅ¡e u strategiji dobar put da PISA testovi ubuduće u Hrvatskoj budu bolji’, poruÄio je Jovanović.
PISA 2012 je treći ciklus u kojemu su sudjelovali hrvatski uÄenici. Test je dobrovoljan, a Hrvatska je meÄ‘u zemljama koje bilježe vrlo visok odaziv. U nekim zemljama sudionicama, meÄ‘u kojima je i Hrvatska, provedena je takoÄ‘er i provjera financijske pismenosti, rezultati koje će biti objavljeni naknadno.
PISA nastoji dati odgovore na pitanja kakav je obrazovni sustav neke zemlje i koliko su njezini Ä‘aci spremni za ono Å¡to ih u životu Äeka. Pristupom se od drugih obrazovnih mjerenja razlikuje po tome Å¡to ne mjeri u kolikoj mjeri uÄenici mogu reproducirati steÄeno znanje, već Å¡to mogu s tim nastavnim gradivom uÄiniti dalje, kako ga funkcionalno promijeniti. Cilj je dati temelj za politiÄki dijalog i globalnu suradnju zemalja sudionica, s konaÄnim ciljem ujednaÄavanja obrazovnih sustava i obrazovnih ishoda radi boljeg odgovaranja potrebama svjetskog tržiÅ¡ta rada.