Matematički olimpijci vraćaju se u Hrvatsku sa zlatom

(Slobodna Dalmacija)  Dvojica mladih matematičara, zagrebački gimnazijalci Domagoj Ćevid i Borna Vukorepa postigli su izniman uspjeh na 54. međunarodnoj matematičkoj olimpijadi osvojivši zlatne medalje.

Prvi put otkad Hrvatska sudjeluje na ovom natjecanju, dvojica naših predstavnika osvojila su zlatnu medalju. Pritom je Domagoj Ćevid ostvario najbolji pojedinačni plasman u povijesti sudjelovanja Hrvatske na ovom natjecanju. I ostali članovi ekipe postigli su odličan uspjeh, a hrvatska ekipa osvojila je 30. mjesto među 97 zemalja, izvijestili su jutros voditelji ekipe Stipe Vidak i Kristina Ana Škreb.

Osamnaestogodišnji Domagoj Ćevid učenik je četvrtog razreda zagrebačke V. gimnazije, njegov vršnjak Borna Vukorepa je učenik četvrtog razreda zagrebačke XV. gimnazije.

Brončane medalje osvojili su Mislav Balunović, učenik Gimnazije Matije Mesića, Slavonski Brod i još jedan učenik zagrebačke XV. gimnazije, Vlatko Crnković.

Učenica iste, XV. zagrebačke gimnazije Vlatka Vazdar osvojila je počasnu pohvalu, kao i Aleksandar Bulj, učenik Gimnazije Andrije Mohorovičića iz Rijeke.

Međunarodna matematička olimpijada je najprestižnije matematičko natjecanje na svijetu. Ove godine održava se u Santa Marti u Kolumbiji od 18. do 28. srpnja. Na njoj sudjeluje 528 učenika.

Hrvatski učenici i voditelji ekipe vratit će se u Zagreb letom iz Bogote preko Frankfurta u utorak 30. srpnja