(Jutarnji list) UÄenici osnovnih i srednjih Å¡kola u Hrvatskoj , njih oko pola milijuna, od Å¡kolske godine 2014/2015. trebali bi uÄiti iz novih, modernijih udžbenika, a kako se planira i manji broj knjiga iz svakog predmeta, napokon bi i Å¡kolske torbe trebale biti znatno lakÅ¡e!
Cijene ostaju iste
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta , naime, odluÄilo je nakon Äetiri godine, otkad su postojeći u upotrebi, mijenjati zastarjele udžbenike, koji su u prosjeku stari osam, a neki i 20 i viÅ¡e godina.
Rok do kojeg izdavaÄi trebaju poslati nove udžbenike je 1. lipnja, a Ministarstvo je već sada zaprimilo i odobrilo viÅ¡e od 200 novih naslova. Do kraja tog roka oÄekuje se da će na adresu MZOS-a stići oko 700 novih udžbenika. Ako znamo da je sada na tržiÅ¡tu vrijednom oko 300 milijuna kuna u upotrebi oko 2000 udžbenika, to znaÄi da će se mijenjati viÅ¡e od 30 posto naslova, Å¡to bi izdavaÄima trebalo donijeti 30-50 milijuna kuna viÅ¡e prihoda. Udžbenicima se, doznajemo, ne bi trebala mijenjati cijena.
– Udžbenici u upotrebi uglavnom su metodiÄki previÅ¡e zastarjeli. To su dovoljni razlozi da se krene u postupak njihove izmjene – poruÄili su iz Ministarstva.
Odluku većina roditelja neće doÄekati s oduÅ¡evljenjem jer će za djecu iduće godine morati kupovati nove komplete koji koÅ¡taju od nekoliko stotina do tisuću i pol kuna. Većina izdavaÄa, pak, pozdravlja odluku.
Nova strategija
MeÄ‘utim, postoje i kritiÄari koji kažu da je neracionalno mijenjati udžbenike dok joÅ¡ nije donesena strategija obrazovanja, a niti nacionalni i predmetni kurikulumi.
– OÄekujemo da će Å¡kolske torbe s novom generacijom udžbenika postati lakÅ¡e, Å¡to znaÄi da bi i sam troÅ¡ak kompleta udžbenika bio manji. U cilju toga upravo se za javnu raspravu priprema UdžbeniÄki standard i Pravilnik o obveznim udžbenicima i pripadajućim dopunskim nastavnim sredstvima. Kad je o novim kurikulumima rijeÄ, na njima će se poÄeti raditi tek po zavrÅ¡etku strategije odgoja, obrazovanja i znanosti koja će, kako oÄekujemo, biti gotova do ulaska Hrvatske u EU – rekli su u Ministarstvu.
Pojednostavljeno, donoÅ¡enje kurikuluma moglo bi potrajati joÅ¡ dvije, tri godine, a nakon toga bi izrada udžbenika trajala joÅ¡ godinu dana. Taj stav iznose i u izdavaÄkoj kući Profil, gdje takoÄ‘er smatraju da su udžbenici zastarjeli i metodiÄki u neskladu s modernim naÄinom pouÄavanja i standardima EU.
– Većina udžbenika zaslužuje promjene. Ako bismo Äekali cjelokupnu reformu, uÄenici bi imali nove udžbenike tek za 15 do 20 godina – kaže Daniel Žderić, predsjednik Uprave Profila, koji napominje da oni već dvije godine rade na izmjeni udžbenika.
Matilda Bulić, direktorica Å¡kolskog programa Å kolske knjige, napominje da nisu oni ti koji odluÄuju o novim udžbenicima i da zakon dopuÅ¡ta da knjige budu u upotrebi i dulje od Äetiri godine.
– Nakladnicima koji žive od prodaje svojih izdanja uvijek je u interesu imati nove knjige, no o tome odluÄuje MZOS. Podržavamo reformu i s nestrpljenjem oÄekujemo nacionalni i predmetne kurikulume, kada ćemo moći izraditi uistinu nove udžbenike – poruÄili su iz Å kolske knjige.
Ispravke u 87 knjiga
U meÄ‘uvremenu, Ministarstvo je krenulo i s izmjenama netoÄnih faktografskih podataka u 87 udžbenika iz prirode i druÅ¡tva, povijesti i geografije.
Tko će platiti 30 do 50 milijuna koje će nakladnici više zaraditi? MMF?