(Dnevnik.hr) ZastraÅ¡ujući su podaci kako je svako Äetvrto dijete zlostavljano u Å¡koli od strane svojih vrÅ¡njaka. Maloljetnici, upozoravaju struÄnjaci, takvo ponaÅ¡anje Äesto uÄe od svojih roditelja. Hrvatski zakoni pak, roditeljima nasilnika, ne propisuju nikakve kazne.
Ako u Hrvatskoj gotovo 150 Å¡kola nosi titulu Å¡kola bez nasilja, za svako Äetvrto dijete to je mjesto na kojem doživi nasilje od svojih vrÅ¡njaka. Nakon prijavljenog zlostavljanja, problematiÄnog maloljetnika, prema zakonu, Äeka niz odgojnih i sigurnosnih mjera. MaloljetniÄki zatvor krajnja je sankcija za one starije od 16 godina. Zakon, meÄ‘utim, ne propisuje kazne za roditelje nasilne djece. ‘Nažalost, sankcija kao sankcija u smislu pravne mjere prema roditelju zbog ponaÅ¡anja djeteta se ne može izreći’, kazala je Å tefica KaraÄić, predsjednica Hrvatske udruge socijalnih radnika.
U europskim zemljama roditelji nasilnika plaćaju velike novÄane kazne ili odraÄ‘uju druÅ¡tveno koristan rad. Roditelj nasilnog djeteta kod nas će se kazniti tek ako se dokaže da je zanemarivao ili zlostavljao vlastito dijete. ‘Znate, nije lako roditelja poslati u zatvor, zato su puno bolje palijativne mjere. Ako je relativno dobro imovinsko stanje, onda su novÄane kazne itekako dobro doÅ¡le’, kazala je Mira Tecilazić BaÅ¡ić, predsjednica Odjela za mlade Županijskog suda u Zagrebu.
S nasilnicima je sve teže i profesorima. ViÅ¡e od 7000 nastavnika potpisalo je peticiju kojom traže uvoÄ‘enje novih odgojnih mjera. Oni se protiv nasilja mogu boriti samo papirologijom. ‘Ono Å¡to je nama na raspolaganju, proÄ‘ete kroz crveno, policajac vam zapiÅ¡e kazneni bod, on vam ostane neko vrijeme i onda se briÅ¡e. Takve su naÅ¡e pedagoÅ¡ke mjere’, kazala je Ivana Valjak Ilić, profesorica njemaÄkog jezika. Kako se ponaÅ¡ati, i Å¡to je dobro, a Å¡to nije djeca najbolje uÄe od svojih roditelja koji za postupke svoje djece ne odgovaraju.
Ivana Ivanda
Mislim da bi se problem djece zlostavljaÄa u osnovnim Å¡kolama brže poÄela rjeÅ¡avati kada bi se njihovi roditelji doveli u situaciju u kojoj su mnogi roditelji djece koja su zlostavljana u Å¡koli, da budu prisiljeni prebaciti djete u drugu Å¡kolu.
Dakle, trebala bi postojati mjera u kojoj bi se po službenoj dužnosti djeca zlostavljaÄi u nekoj Å¡koli zamjenila za drugo djete zlostavljaÄa koje radi problem u drugoj Å¡koli koja je znaÄajno udaljena od Å¡kole u kojoj je djete zlostavljaÄ zlostavljalo drugu djecu ili nastavnike.
Time bi ih se maknulo iz poznate okoline u kojoj ih se svi boje i morali bi se ponovno prilagoÄ‘avati, a i njihovi roditelji bi bili prisiljeni suoÄiti se s problemom, jer bi bili “kažnjeni†time Å¡to djete moraju voziti do udaljene Å¡kole.
To naravno ne bi rijeÅ¡ilo problem koji nastavnici imaju s takvom djecom, no možda bi u nekim sluÄajevima primoralo roditelje da se pokrenu.