(Slobodna Dalmacija) Odgojno zapuÅ¡teni uÄenici i nasilje u Å¡kolskim klupama odavno viÅ¡e nisu pojava koja je rezervirana za, uvjetno reÄeno, loÅ¡ije trogodiÅ¡nje strukovne Å¡kole koje upisuju manje ambiciozna djeca. “Picavanje†uz blagoslov roditelja i lijeÄnika koji olako ispisuju ispriÄnice, arogantno i nepristojno ponaÅ¡anje prema uÄiteljima, ali i kolegama u razredu, nasilje… udomaćili su se i u uÄionicama gimnazija, dobrih Å¡kola, pa i meÄ‘u Ä‘acima nižih razreda osnovnih Å¡kola.
UÄitelji su, na žalost, sve nemoćniji pred tim pojavama, budući da nemaju adekvatan “alat†da se nose s njima. Jednostavno, kako nam se već godinama žale prosvjetni radnici, pedagoÅ¡ke mjere u tolikoj mjeri zaostaju za brutalnom stvarnošću u Å¡kolskim hodnicima da su gotovo posve neefikasne.
– S nasilnom i problematiÄnom djecom u naÅ¡oj Å¡koli radi struÄni tim koji se sastoji od jednog psihologa i jednog pedagoga. S obzirom na to da imamo 1200 uÄenika, jasno je da je to nedovoljno struÄnih suradnika. A rezultati rada s takvom djecom mogu biti dobri samo ako se radi sustavno i kvalitetno, Å¡to bi država morala osigurati na naÄin da zaposli viÅ¡e tih struÄnjaka, ali i da stalno educira sve ljude u sustavu prosvjete kako bi se mogli nositi s tim izazovima – rekla nam je Suzana KaÄić-Bartulović, profesorica hrvatskog jezika u splitskoj Ekonomsko-birotehniÄkoj Å¡koli.
Prema njezinim rijeÄima, danaÅ¡nje generacije djece nemaju uzore i vrlo im se teÅ¡ko nametnuti kao autoritet u pozitivnom smislu te rijeÄi. Posao uÄiteljima dodatno otežavaju i pojedini roditelji koji, kad doÄ‘e do problema, ne suraÄ‘uju dovoljno sa Å¡kolom i okrivljuju uÄitelje za opaske i loÅ¡ uspjeh svoje djece. Osim toga, Äesto su skloni misliti kako su im djeca najpametnija na svijetu i da je najlakÅ¡e biti uÄitelj…
Moramo biti Äarobnjaci
− Djeca su nam emotivno zapuÅ¡tena, a mi smo kao profesija degradirani, Å¡to uÄenici shvaćaju i ponekad zloupotrebljavaju, tako da je u tim uvjetima jako teÅ¡ko raditi. Osobno nastojim biti tolerantna prema djeci, rjeÅ¡avati probleme iskrenim razgovorom, i uÄenici to najÄešće prepoznaju i cijene. MeÄ‘utim, u danaÅ¡nje vrijeme zaista morate biti Äarobnjak da pridobijete pažnju uÄenika, da im održite koncentraciju i da vas, uz to, oni poÅ¡tuju i zavole – govori nam Suzana KaÄić-Bartulović.
Å to se tiÄe prijedloga za suspenzijom nasilnih Ä‘aka iz uÄionica, ona se naÄelno slaže s tim, ali pod uvjetom da se u tom razdoblju osigura struÄni tretman za tu djecu, jer sama Äinjenica da nisu u razredu neće rijeÅ¡iti problem.
– S druge strane, jedan zlostavljaÄ u razredu zaista može maltretirati cijeli razred i “povući†za sobom joÅ¡ nekolicinu povodljivih uÄenika – smatra profesorica KaÄić-Bartulović, te dodaje da bi se uÄenike i roditelje trebalo malo Äešće i viÅ¡e podsjećati na to da imaju svoje obveze, a ne samo prava. A jedno od njihovih temeljnih obveza jest da redovito dolaze na nastavu, Å¡to dobar dio njih, uz blagoslov roditelja, vjeÅ¡to izbjegava.
– UÄenik s viÅ¡e od 30 posto neopravdanih izostanaka trebao bi biti usmjeren na polaganje predmetnog ispita – smatra naÅ¡a sugovornica.
Zadar: Smanjili broj izgreda
− Nasilje se u naÅ¡oj Å¡koli svelo na pojedinaÄne izgrede, koje rjeÅ¡avamo “u tiÅ¡iniâ€, i to ovim redoslijedom: s uÄenikom najprije razgovara razrednik, Å¡to najÄešće bude dovoljno, a ako ne, s njim razgovaraju u naÅ¡oj struÄnoj službi, gdje imamo psihologa, pedagoga i defektologa. Tek ako ni tu ne uspijemo, zovemo roditelje, a u najgorem sluÄaju obratili bismo se Centru za socijalni rad − kaže Marko Marin, ravnatelj zadarske OÅ Å imuna KožiÄića Benje, koju pohaÄ‘a 1150 uÄenika.
U toj se zadarskoj osnovnoj Å¡koli na poÄetku svake Å¡kolske godine Äita kućni red, kako uÄenicima, tako i roditeljima. Kućni red nalazi se i na njihovoj web-stranici, pa je svatko informiran da u Å¡koli za vrijeme nastave ne može koristiti mobitel, Å¡etati hodnikom ili doći u Å¡kolu nedoliÄno obuÄen. Pravila vrijede i za roditelje, ne mogu ni oni dolaziti u bilo kakvom “izdanju†u Å¡kolu, kaže ravnatelj Marin.
− NaÅ¡a je formula Å¡to viÅ¡e komunikacije s uÄenicima. Svaki sat razredne nastave posvećen je prevenciji, ponaÅ¡anju, razgovoru. Puno razgovora preduvjet je da djeca budu razumna i da nema nepriliÄnog ponaÅ¡anja − kaže Marko Marin, istiÄući da pod nedoliÄnim ponaÅ¡anjem i nasiljem, kada razrednik reagira i pozove uÄenika na razgovor, smatra izostanke s nastave, “teroriziranje†drugog uÄenika ili nastavnika, udarac uÄenika ili neku kraÄ‘u.
− U ovim teÅ¡kim vremenima Å¡kole imaju Å¡to raditi. Ali ne kad je već kasno, naÅ¡a psihologinja od poÄetka godine ima plan prevencije nasilja i reagiramo i na najmanju sitnicu, diskretnim razgovorom. UÄenike promatramo i s njima razgovaramo, reagiramo. Tako se sprijeÄe nepoželjni dogaÄ‘aji u Å¡koli − zakljuÄuje ravnatelj Marko Marin.