Iako su na sav glas hvalili svoje izmjene Zakona o odgoju i obrazovanju, pogotovo onu o ukidanju zakljuÄivanju ocjena na polugodiÅ¡tu Å¡to bi, kao, trebalo “rasteretiti” uÄitelje i nastavnike, ovih se dana pokazuje da je bila rijeÄ o joÅ¡ jednoj lažnoj nadi. Naime, kako se bliži kraj polugodiÅ¡ta, u sve viÅ¡e Å¡kola razrednici dobivaju naputak da moraju popuniti dodatna izvješća za sve uÄenike u kojima se moraju nalaziti sve ocjene koje je uÄenik dobio u toku polugodiÅ¡ta, kao i njegovo vladanje te ostali bitni podaci. Naime, iako je ukinut dio Zakona po kojemu se ocjena na kraju polugodiÅ¡ta mora zakljuÄiti, ostao je neizbrisan ÄŒlanak 138. Stavak 3. koji glasi: “UÄenik na kraju prvog polugodiÅ¡ta dobiva pisano izvješće o postignutom uspjehu iz nastavnih predmeta i o vladanju.”
Iako je moguće da je rijeÄ o previdu, Äinjenica da su neke Å¡kole obavijeÅ¡tene o obavezi sastavljanja izvješća joÅ¡ u listopadu ipak govori neÅ¡to drugo. TakoÄ‘er, kolege koje su od Ministarstva tražili pojaÅ¡njenje do sada odgovor nisu dobili.
Podsjetimo, jedini razlog kojim je obrazloženo ukidanje zakljuÄivanje ocjena na polugodiÅ¡tu bilo je “smanjenje administracije”. MeÄ‘utim, sada uÄitelji umjesto jedne ocjene iz predmeta moraju u izviješće prepisivati gotovo sve Å¡to se nalazi u imeniku, a dogodilo se uÄeniku u protekla Äetiri mjeseca.
Jedino Å¡to nastavnici nakon ovoga mogu poruÄiti MZOS-u je: hvala lijepo, nemojte nam viÅ¡e pomagati.
Nama u naÅ¡oj Å¡koli je reÄeno da možemo dobit opomenu pred otkaz ne budemo li pisali izvješća sa svim ocjenama 1. polugodiÅ¡ta. Mi se pobunili jer ne želimo viÅ¡e bit niÄije ovce. Na kraju krajeva, predlažemo izvješće u kojemu je lijepo istaknuto iz kojih predmete je uÄenik negativno ocijenjen. I to bi bilo dovoljno (uz vladanje i izostanke). Iskustva??
Za pripremiti takvo izvješće za cijeli razred treba oko sat vremena, i to zaista nije tako strašno, to smo mi svi uglavnom napravili za vrijeme sjednica razrednih vijeća.
Ono Å¡to me viÅ¡e brine je to da su profesori nonÅ¡alantno pisali testove do zadnjeg dana, a negativne iz tih testova djeca nisu stigla ispraviti, Å¡to zbog profesora koji su ispravke prebacili na drugo polugodiÅ¡te, Å¡to zbog djece kojoj se nije žurilo ispravljati. I Å¡to sad imamo? Masu uÄenika, i to ne samo loÅ¡ijih, nego i odliÄnih, koji moraju uÄiti umjesto da se odmaraju.
Ovo prvenstveno pišem kao majka nekoliko školaraca, ali i kao nastavnik.
Å to toÄno znaÄi “ispraviti”?
A testove su pisali do zadnjeg dana vjerojatno zato jer Pravilnik o ocjenjivanju kaže da se u jednom tjednu mogu pisati najviše tri testa. Dakle, ne stanu svi u predzadnji i pret-predzadnji tjedan. Nastavnik, kažete?
Prvo smo danima sluÅ¡ali o uzaludnim pokuÅ¡ajima ravnatelja da doznaju Å¡to bismo mi(razrednici)trebali uÄiniti na kraju 1. polugodiÅ¡ta. Navodno da se nitko danima nije javljao niti na jedan kontakt broj MZOS-a, sve do srijede, kad je već bilo evidentno prema sredstvima javnog informiranja da ćemo uistinu morati prepisivati sve ocjene svih uÄenika naÅ¡ih razrednih odjela. Sami smo naÄinili i obrasce, Å¡to se pokazalo korisnim, jer je struÄna suradnica u petak oko podneva javila da je MZOÅ poslao nekakav svoj obrazac.
Ne znam jesam li prespor jer mi je za prepisivanje, provjeru, korekciju i naknadno dopisivanje tisuća ocjena mojih 28 uÄenika(s elementima ocjenjivanja za svaki nastavni predmet i po mjesecima) trebalo bar desetak sati od srijede do petka, a uz održavanje redovne nastave, bilo je i izuzetno naporno. Kolegama ne možete uzimati imenik zadnjeg tjedna nastave, stoga smo upisivali ujutro prije 8 i nakon 14h. Kakve sjednice RV-a? Pa one se održavaju nakon zavrÅ¡etka nastave, a zadnji nastavni dan je bio 21. prosinac. Roditeljske sastanke najavljujem bar tjedan dana unaprijed, a kako nisam vidovit, nisam isti sazvao predzadnji nastavni tjedan. U mojoj su Å¡koli održani su samo u 3. r. zbog maturalnog putovanja i kod maturanata u vezi s DM.