Modus operandi naÅ¡eg Ministarstva je već dosadno predvidiv: when in doubt, osnuj povjerenstvo. Nakon tragiÄnog dogaÄ‘aja u beogradskoj Å¡koli, ministar je ustanovio da su hrvatske Å¡kole sigurne, iako su nastavniÄke grupe brujale o tome kako su Å¡kole otvorene i dostupne svima, a već tada spominjali su se zaÅ¡titari, detektori metala, posebne brave…
Na sve to se ministarstvo ogluÅ¡ilo, a onda se dogodilo PreÄko. Iako nitko ne može predvidjeti Å¡to se zbiva u glavama ljudi, neobranjiva je Äinjenica da se poslije beogradskog ‘upozorenja’ niÅ¡ta nije uÄinilo po pitanju sigurnosti u hrvatskim Å¡kolama.
Tek sad u ministarstvu uviÄ‘aju koliko skupo su koÅ¡tale sve one odbijenice za zapoÅ¡ljavanje domara, spremaÄica, portira… jer su ulazi u većini Å¡kola slobodni i svatko, ovlaÅ¡teno ili neovlaÅ¡teno može ulaziti kako hoće. Osim toga, Å¡kole iznajmljuju dvorane i druge prostore privatnim osobama, udrugama, klubovima kako bi popravile tanki budžet za svoje potrebe i tko god ima loÅ¡e namjere bez problema može doći u izvidnicu…
Novca već dugo “nema†ni za pedagoge, psihologe, edukatore-rehabilitatore, socijalne pedagoge i ostale struÄnjake. Novaca toliko nema da su 43 milijuna ‘viÅ¡ka’ iz naÅ¡eg resora vratili u državni proraÄun! Postojeći kadar, kako bismo rekli, puca po Å¡avovima. Pa zaÅ¡to ne onda od uÄitelja oÄekivati da ‘malo poÄiste, pa Å¡to vam je teÅ¡ko, ipak vi tu boravite. Zar doma ne pometete malo i ne pobriÅ¡ete praÅ¡inu?’ Jednako kao Å¡to se i potencijalno dežuranje na ulazima sada pokuÅ¡ava podturiti pod ‘pa Å¡to vam je teÅ¡ko?’ i ‘svi trebamo dati svoj obol’.
MZOM se već godinama ne drži pedagoÅ¡kog standarda ni kad je rijeÄ o broju struÄnih suradnika, ni kad je rijeÄ o administrativno-tehniÄkom osoblju, dakle, dokumenta koji je propisao Sabor!! I onda će uÄitelje prozivati za neosjetljivost!
No, ovaj put ministarstvo se trglo i reagiralo…. osnivanjem joÅ¡ jednog povjerenstva. Povjerenstvo je po hitnom postupku donijelo Protokol. Kažu, to je kratkoroÄno, dok se ne obuÄe zaÅ¡titari za rad s djecom, roditeljima itd. U Protokolu se, izmeÄ‘u ostalog, pogaÄ‘ate, spominju i uÄitelji i nastavnici kao osobe koje se mogu zadužiti za provoÄ‘enje sigurnosnih mjera. Prijedlozi obrazovnih sindikata da uÄitelji/nastavnici imaju opciju odbiti posao za koji nisu kvalificirani i nije u njihovoj ingerenciji, a pri tome mislimo na osiguravanje objekta, premetanje torbi, legitimiranje i provoÄ‘enje posjetitelja po zgradi, a ne sigurnost uÄenika, glatko su odbijeni.
A rjeÅ¡enje je bilo dohvatljivo i puno jeftinije nakon Beograda od kerefeka koje se sad izvode: zaposliti portira ili ekstra domara. U Protokolu su, zanimljivo i pomalo prijeteći, crno na bijelo navedeni i svi pravni akti kojima se obvezuje uÄitelj/nastavnik u zaÅ¡titi prava uÄenika.
Već i sam taj popis od 16, Å¡to zakona, Å¡to pravilnika, Å¡to protokola, dovoljan je da mozak prokuha, no, koliko joÅ¡ povjerenstava/povjerenika imamo po Å¡kolama u kojima sudjeluju uÄitelji/nastavnici: tim za kvalitetu Å¡kole, povjerenik za zaÅ¡titu dostojanstva, etiÄko povjerenstvo, povjerenik za sigurnost u prometu, povjerenstvo za zaÅ¡titu prava uÄenika, povjerenstvo za prehranu i zdravstvenu zaÅ¡titu, povjerenstvo za upis u 1.razred, povjerenstva za zapoÅ¡ljavanje, povjerenstvo za zaÅ¡titu na radu, povjerenstva za terenske nastave i ekskurzije, povjerenstvo za otpis knjižne graÄ‘e, povjerenstva za inventuru, koordinator za nacionalne ispite, povjerenstva za uÄenike s teÅ¡koćama u razvoju, Å¡kolsko ispitno povjerenstvo, tim za krizne situacije, povjerenstva za natjecanja, povjerenstva za popravne, razredne i predmetne ispite, sigurnosni tim… (nastavi niz)
Da ne govorimo o tome da svaka škola ima još i svoja interna povjerenstva, za udžbenike, za projekte, za tematske dane, priredbe…
Naravno, neka su viÅ¡egodiÅ¡nja, neka jednogodiÅ¡nja, neka jednokratna, neka Äisto formalna, no nije u tome bit, nego u njihovoj progresivnoj produkciji. Kao da se niÅ¡ta viÅ¡e ne može rijeÅ¡iti bez povjerenstva.
Umjesto da se ovako važni problemi konkretno rjeÅ¡avaju, zatrpavamo se beskonaÄnim povjerenstvima i administrativnim obvezama. Dok se iscrpljujemo u ispunjavanju zapisnika i provoÄ‘enju protokola, suÅ¡tinska pitanja ostaju zanemarena. Administracija je postala samoj sebi svrha, potiskujući sigurnost i zdravi razum u drugi plan.
Nije li ovo dovoÄ‘enje sustava do apsurda? Ili, možda da ipak osnujemo povjerenstvo da o tome odluÄi?