(T-portal) ProÅ¡li tjedan na stranicama udruge Nastavnici.ORG jedan se roditelj u pismu požalio na Äinjenicu da se pobjeda na prvenstvu u rolanju ili badmintonu pri upisu u srednje Å¡kole boduje s tri boda, a u informatici ili astronomiji niti jednim.
‘U nevjerici moram pitati po Äemu neki sportski rezultat može biti vredniji za upis u, na primjer, prirodoslovno-matematiÄki program gimnazije od astronomije ili informatike?’, piÅ¡e u otvorenom pismu razoÄarani roditelj koji smatra da se nastavnici ne usuÄ‘uju službeno reagirati na ovaj problem iz straha od reakcija Ministarstva. Tvrdi da je mailove s navedenim dvojbama uputio na viÅ¡e nadležnih državnih adresa no odgovore nije dobio.
PokuÅ¡ali smo stoga u MZOS-u saznati je li istina da su ukinuli bodovanje astronomije i informatike; ako jest, zaÅ¡to su to uÄinili kada ta znanja imaju vrlo važnu ulogu u suvremenom svijetu te konaÄno misle li mijenjati takve kriterije bodovanja ili misle da su dobri.
Dodatnim bodovima stjecao se povlašten status
U Ministarstvu su nam objasnili da se spomenuti predmeti ne boduju već posljednjih pet godina. Osim toga, istiÄu, ministarstvo je smatralo da utjecaj dodatnih bodova treba smanjiti.
‘Svjedoci smo da su se prethodnih godina uÄenici i roditelji žalili na nejasne kriterije i prevelik broj uÄenika koji su uz pomoć dodatnih bodova dobivenih po raznim osnovama, od zdravstvenih teÅ¡koća, preko emotivnih problema, do natjecanja i ostalog, stavljani u ‘povlaÅ¡ten’ položaj u odnosu na one uÄenike koji su marljivo i vrijedno sustavno radili tijekom osnovnoÅ¡kolskog obrazovanja. Stoga je Ministarstvo moralo ići u reviziju dosadaÅ¡njeg modela kriterija upisa’, stoji u priopćenju MZOS-a u kojem se takoÄ‘er napominje da je o ovom pitanju provedena Å¡iroka javna rasprava.
‘Za razliku od svojih prethodnika koji su odluku donosili u ožujku ili travnju bez provedene rasprave, ministar Željko Jovanović je po prvi put u povijesti Nacrt odluke stavio na javnu raspravu želeći Äuti glas zainteresirane javnosti, prije svega roditelja, uÄenika i struke, a s ciljem izrade Å¡to kvalitetnije i pravednije odluke. Odluka o elementima i kriterijima za upis kandidata u I. razred srednje Å¡kole u Å¡kolskoj godini 2013./2014. donesena je 22. sijeÄnja 2013. godine, nakon opsežne javne rasprave na koju je pristiglo viÅ¡e od 787 prijedloga i primjedbi od 97 organizacija i 643 pojedinca. Većinu prijedloga Ministarstvo je uvažilo i uvrstilo u konaÄnu odluku.’
Izborni predmeti već se godinama ne boduju
U Ministarstvu kažu da se darovitost, izvrsnost, talent i uspjeh na natjecanjima u kljuÄnim predmetima bitnim za nastavak Å¡kolovanja godinama dodatno vrednuje, ali ne i uspjeh na natjecanjima iz izbornih predmeta kao Å¡to su vjeronauk, astronomija, informatika, drugi strani jezik itd.
‘Podsjećamo da je zajedniÄki i osnovni kriterij za sve uÄenike prosjek ocjena u zavrÅ¡na Äetiri razreda plus zakljuÄne ocjene u 7. i 8. razredu iz hrvatskog, matematike, prvog stranog jezika i tri znaÄajna predmeta za nastavak Å¡kolovanja. Popis predmeta izuzetno znaÄajnih za upis je, kao i svih godina do sada, izradila Agencija za strukovno obrazovanje. Na popisu se nalaze samo obvezni nastavni predmeti iz osnovne Å¡kole koji u sebi sadrže bitne nastavne sadržaje za uspjeÅ¡no praćenje i svladavanje upisanog programa’, objaÅ¡njavaju u MZOS-u.
Stavljanje težišta na uspjeh u školi
Prema priopćenju MZOS-a njihova je namjera bila da se novim sustavom bodovanja znaÄajno smanji utjecaj dodatnih bodova pri upisu u srednje Å¡kole.
‘Novom odlukom proÄišćene su sve kategorije dodatnih bodova koji su se proteklih godina mogli dobiti temeljem natjecanja iz znanja i u sportu te temeljem kategorizacije sportaÅ¡a, a svi dodatni bodovi su ujedno i smanjeni u odnosu na protekle godine. ProÅ¡le godine na 60 bodova koje je uÄenik mogao ostvariti temeljem ocjena bilo je moguće dobiti od 1 do 4 dodatna boda na temelju natjecanja. Ove godine na mogućih 80 bodova temeljem ocjena moguće je dobiti od 1 do 3 boda na osnovu natjecanja. Iz toga je vidljivo da je utjecaj dodatnih bodova znatno smanjen te je težiÅ¡te stavljeno na vrednovanje uÄenikova uspjeha u Å¡koli, no ipak uz poÅ¡tivanje izvrsnosti i eventualne osjetljive kategorije uÄenika. OvogodiÅ¡njom se odlukom uÄenicima koji su u 7. i 8. razredu iz predmeta posebno znaÄajnih za nastavak Å¡kolovanja bili državni ili meÄ‘unarodni prvaci omogućio izravan upis u programe koje žele.