Sirovatka: Odgovori su bili u tekstu uz postavljeno pitanje, dakle radilo se o razumijevanju teksta

(Index.hr) Ravnatelj Nacionalnog centra Goran Sirovatka gostovao je u emisiji Radio Studenta gdje je pokušao objasniti maturantima kako su se trebali pripremiti za maturu iz hrvatskog jezika, te što misli jesu li pitanja bila preteška. Sirovatka je najavio kako će cijeli test i odgovori na pitanja biti objavljeni u ponedjeljak ujutro na službenim stranicama Centra, a tada ćemo i sami vidjeti jesu li maturanti s pravom ogorčeni.

“Tražimo odgovore, stručna skupina će obrazložiti sve”

“Jednako kao i srednjoÅ¡kolci vidio sam sve Å¡to se pisalo na mrežama, pokuÅ¡avamo naći odgovore. Dogovorili smo se sa stručnom skupinom da napravi kraće obrazloženje o tome Å¡to se tražilo, koja je bila svrha rada i kako je bio osmiÅ¡ljen ispit, iako je sve to bilo napisano u ispitnom katalogu koji je objavljen u rujnu proÅ¡le godine.”, kazao je Sirovatka te spomenuo jedan primjer koji svjedoči o tome da se neki i nisu baÅ¡ pripremili za maturu.

“Prije nepuna dva sata stiglo je pitanje u Nacionalni centar: koje to lektire treba za sutraÅ¡nji esej pripremiti?Veliki broj naÅ¡ih srednjoÅ¡kolaca, nažalost, nije to pripremao na vrijeme, pripremali su se prema ispitima, prema pripremama. Možda to nije dobro, možda je to ipak trebalo pročitati malo ranije, koja je lektira potrebna. A to sve piÅ¡e”.

O prepisivanju i detaljnim pitanjima: “U Å¡kole ćemo poslati inspekciju”

“Ispite su sastavljali nastavnici srednjih Å¡kola iz Zagreba, Splita, Osijeka i Varaždina. Mijenjaju se sastavljači svake godine, oni su pratili ispitni katalog. Pitanja o Juditinom prstenu, broju ljudi u čamcu, moram napomenuti da su odgovori bili u tekstu koji se nalazi odmah uz postavljeno pitanje, znači radilo se o razumijevanju pročitanog teksta”, komentirao je Sirovatka najčešća pitanja koja danas postavljaju maturanti.

“Ja nisam profesor književnosti i ne bih se želio mijeÅ¡ati u struku, ja vjerujem u ljude koji predaju u Å¡koli.”, dao je podrÅ¡ku sastavljačima pitanja ravnatelj Centra.

“Nije se sigurno igralo na pogaÄ‘anje, jer su profesori radili pitanja u skladu sa svojom strukom. Ispit je imao i stručnu recenziju prije nego je puÅ¡ten u opticaj. Stručna skupina koja je radila ispit ima moje puno povjerenje. Naravno, uvijek se čuju negativni komentari, naravno da pozitivnih neće biti toliko. Tko će reći: kakav je ovo dobar ispit bio, pa kako se nitko nije prije sjetio neÅ¡to tako sastaviti. Da su bili pozitivni komentari, ne bi se ni sastali ovdje”, komentirao je Sirovatka.

Jedno od pitanja postavljenih u emisiji Radio Studenta odnosilo se i na prepisivanje.

“Veliki problem je prepisivanje u Å¡kolama, kao i na državnoj maturi. Zato na ispitima nisu bili nastavnici iz tog predmeta već drugi. NaiÅ¡li smo na Facebooku na neke komentare da su učenicima profesori pomagali prilikom ispita, doznali smo koje su to Å¡kole i Å¡aljemo inspekciju da provjerimo o čemu se točno radilo. Ako se to potvrdi u toj Å¡koli će se poniÅ¡titi ispit! Vjerujem da najveći dio profesora poÅ¡teno radi svoj posao.”, kazao je Sirovatka.

Što ako nije bio ponuđen točan odgovor?

Jedna je učenica pitala što s pitanjima na koja nisu bili ponuđeni točni odgovori. Naime, spomenula je kako u čitankama piše da je Crni mačak pripovijetka, a taj odgovor nije bio ponuđen! Kazala je da je još takvih pitanja.

“Ne znam odgovoriti na ta pitanja. NaÅ¡a stručna skupina će odgovoriti na to pitanje i usporediti s čitankama pa ćemo postupiti u skladu s tim. Ako se utvrdi da se na jedno pitanje moglo odgovoriti na dva načina ili nije bilo moguće odgovoriti svim učenicima se daje bod kao da su točno odgovorili”, rekao je Sirovatka.

Osvrnuo se i na prepucavanje učenika iz strukovnih Å¡kola i gimnazija. “Vjerujem da je učenicima strukovnih Å¡kola jako teÅ¡ko. No, veliki broj strukovnih Å¡kola ima istu satnicu primjerice za matematiku kao i gimnazije. Oni nisu diskriminirani jer su izabrali strukovnu kolu i imaju nakon zavrÅ¡etka Å¡kolovanja mogućnost za zaposlenje. Gimnazijalci to nemaju. Nisu naÅ¡i učenici strukovnih Å¡kola podcijenjeni, ima ih puno na fakultetima i vrlo su uspjeÅ¡ni studenti.”. komentirao je Sirovatka.