(Danas.hr) Frakture lubanje, enorman stres, uniÅ¡teni automobili – to je samo dio onog Å¡to ‘zarade’ nastavnici obrazujući djecu u danaÅ¡njem druÅ¡tvu. A kad potraže pomoć i zaÅ¡titu, te zajamÄena prava, naiÄ‘u na trnovit put. Koliko je krvava ta borba, svjedoÄi i naÅ¡a sugovornica, koju su njeni uÄenici teÅ¡ko ozlijedili.
Nastavnici moraju biti uvažavani i primjereno plaćeni. Trebaju imati dostojno i pravo mjesto u druÅ¡tvu, biti predani radu i ponosni na svoj poziv. Postavke su to koje, izmeÄ‘u ostalog, stoje u nedavno predstavljenoj Strategiji odgoja, obrazovanja, znanosti i tehnologije, u kojoj istovremeno, tvrdi nam Željko Stipić iz Sindikata zaposlenika u hrvatskom Å¡kolstvu Preporod, nema ni slova o zaÅ¡titi tih istih nastavnika, koji se sve Äešće bore s agresivnošću uÄenika.
U vrijeme zakljuÄivanja ocjena na posao se ne ide autom
“Kako da nastavnik koji ima razbijenu glavu i sa strahom dolazi na nastavu bude predan svom radu?”, pita se Stipić dodajući da je nasilje u osnovnim, ali i srednjim Å¡kolama u stalnom porastu. IstiÄe da je cijelo hrvatsko druÅ¡tvo sve viÅ¡e druÅ¡tvo nasilja, pa da samim tim ni Å¡kole nisu izuzetak. Prema posljednjim službenim podacima, godiÅ¡nje ima 2.000 nasrtaja na zaposlenike Å¡kola, bilo da su oni verbalne ili fiziÄke prirode. Po tome ispada da se dnevno zabilježe Äak dva i pol napada.
“Posebno je problematiÄno sadaÅ¡nje razdoblje, kad se zakljuÄuju ocjene, pa mnogi nastavnici na posao ne idu autima jer imaju iskustva s izgrebanom bojom, izrezanim gumama i slomljenim retrovizorima”, kaže nam Stipić, no dodaje da napadi na profesore znaju biti i daleko teži, pa se sjeća primjerice sluÄaja kad je profesoru mjenjaÄem razbijena glava, te je zadobio frakturu lubanje, profesorici zapaljena ulazna vrata stana ili udaraca koji su rezultirali slomljenim nosom. UÄenicima, naravno, nisu strane ni prijetnje SMS-om i telefonom.
Pedagoška mjera s krivom porukom
Da situacija bude gora, prije tri godine uvedena je nova pedagoÅ¡ka mjera, kaže Stipić, kad se nasilni uÄenik, kojeg se nekad daleko viÅ¡e kažnjavalo, stavlja na promatranje tri mjeseca, a oÅ¡tećeni nastavnik mora dolaziti u isti razred i dalje predavati istoj osobi koja ga je napala.
“Time se Å¡alje poruka da je takvo nasilniÄko ponaÅ¡anje prihvatljivo. A Äesto smo svjedoci da ni roditelji takvih uÄenika ne Äine niÅ¡ta da bi ga sprijeÄili”, kaže nam Stipić istiÄući da dosad nije prepoznao ni pravu volju vlasti da se s pojavom nasilja u Å¡kolama obraÄuna. Stoga ga ne Äudi Å¡to o tome nema ni retka u novoj Strategiji.
“To govori ili da oni koji su sastavljali dokument nisu mislili da je to važno, ili je dokument toliko općenit da se nije stiglo do detalja. No, to je već peti takav dokument. Tako se o nasilju nad nastavnicima priÄa dok se krv ne osuÅ¡i, a nakon toga s njima kao žrtvama suosjećaju samo njihove obitelji”, kaže nam Stipić.
Vratima na profesoricu
Najteže se, istiÄe, s problemom nose mladi nastavnici, koji ne znaju smiju li se uopće na nasilje ikome požaliti i Å¡to će biti ako to uÄine budući da nailaze i na napade roditelja. Stoga o nasilju u Å¡koli rijetki i rijetko govore.
Tek je profesorica matematike Boženka LonÄar iz Å kole za Cestovni promet u Zagrebu javno progovorila o tome koliko sustav ne Å¡titi njenu struku. DoduÅ¡e, ona istiÄe da nasilje koje je doživjela nije bilo izravno upućeno njoj, no svjedoÄi da u trenutku kad je profesoru ugroženo zdravlje zbog onog Å¡to je proživio, za njega nitko ne brine osim lijeÄnika.
“Jedan od uÄenika skinuo je vrata iz nosaÄa i kad sam ulazila u razred i željela vrata zatvoriti za sobom, ona su mi pala na glavu. Uvjerena sam da to nije bilo usmjereno baÅ¡ protiv mene i pretpostavljam da su željeli napraviti frku kako ne bih održala sat jer ne vole matematiku. Nakon toga sam prolazila kalvariju i kad mi se to već dogodilo trebalo mi se pomoći”, kazala nam je profesorica, koja je potom imala niz ozbiljnih zdravstvenih problema, koje osjeća joÅ¡ i danas. Zbog njih je zavrÅ¡ila i na bolovanju.
Težak put i do zajamÄenih prava
Po povratku je zatražila da joj, temeljem Kolektivnog ugovora, smanje normu, no to se nije dogodilo. Potom je zatražila miÅ¡ljenje HZMO-a, a kad je njihova lijeÄniÄka komisija nakon nekoliko mjeseci izdala rjeÅ¡enje, profesorica je opet zatražila smanjenje norme. Ravnatelj joj je tada privremeno odobrio zahtjev, no zatražio je i miÅ¡ljenje Ministarstva. Opet je Äekala mjesecima i odgovor dobila tek kad se pismom obratila izravno zamjenici ministra. U meÄ‘uvremenu je, kako kaže, zbog smanjenja norme doživljavala omalovažavanje i vrijeÄ‘anje od kolega.
Nakon svega ne krivi djecu. Kaže da mnogi zle stvari naprave jer ih se zapostavlja i jer se s njima ne radi, a tu kritiku upućuje i roditeljima.
“Djeci treba ljubavi. Meni je drago da sam ostavila traga na svojim uÄenicima i mnogi od njih kasnije su mi rekli da sam od njih napravila ljude”, kaže profesorica, koja do mirovine broji joÅ¡ godinu dana. No, dodaje, tijekom njih odustaje od borbe sa sustavom jer viÅ¡e nema snage.
Ostvariti svoja prava u Hrvatskoj iz ovog primjera, vidljivo je, iznimno je teÅ¡ko. Sustav piÅ¡e da profesori imaju prava na “ovo i ono”, ali kad ih trebaju ostvariti, na njih se jednostavno zaboravlja. Jer koliko god im je u Strategiji “važno” da budući nositelji hrvatskog druÅ¡tva budu obrazovani, Äini se, u potpunosti im je nevažno da oni koji ih u tome “grade” budu zaÅ¡tićeni te da mogu ostvariti svoja prava. Nije li to nužno vezati jedno za drugo kako bi se postigao uspjeh? Zasigurno, no u Hrvatskoj je uvijek lakÅ¡e ići preÄacem, gurajući usput probleme pod tepih ili samo Äekati da se rijeÅ¡e sami od sebe.