(VeÄernji list) ElektroniÄki imenici i upisi u srednju Å¡kolu, novi programi u gimnazijama, graÄ‘anski i zdravstveni odgoj, licenciranje ravnatelja, prisiljavanje sveuÄiliÅ¡nih profesora na mirovinu, programski ugovori sa sveuÄiliÅ¡tima, obavezan vrtić…, žestoko je najavio promjene u obrazovnom sustavu Željko Jovanović, ministar obrazovanja i znanosti. Od iduće Å¡kolske godine uvest će se strukovne gimnazije – ekonomska, turistiÄka i tehniÄka – Äiji će programi biti eksperimentalni. Namjera je, objaÅ¡njava pomoćnica ministra Ankica Nježić, da fokus bude “na uÄenju kako uÄiti i razvijati sposobnosti, a ne na dobivanju ocjena”. Umjesto krutih nastavnih programa, uÄiteljima će se dopustiti sloboda da odrede opterećenost djeteta u Å¡koli i kod kuće. Jovanović je odluÄio stati na kraj i zloupotrebi preseljenja iz jedne Å¡kole u drugu. Äaci će moći promijeniti Å¡kolu do 31. ožujka, ako promijene i adresu stanovanja.
– Preseljenje se zloupotrebljavalo i uÄenici s loÅ¡im ocjenama su se potkraj Å¡kolske godine ispisivali iz Å¡kole i upisivali u drugu, najÄešće privatnu, gdje bi u samo nekoliko dana ispravili sve negativne ocjene i uspjeÅ¡no zavrÅ¡ili taj razred – piÅ¡e u odgovoru A. Nježić.
Kvartovske Å¡kole
Ukinut će se ograniÄenje da se uÄenici mogu prijaviti u samo jednu srednju Å¡kolu. Od ove će se godine budući srednjoÅ¡kolci elektroniÄkim putem moći prijaviti u viÅ¡e Å¡kola. TrenutaÄno traje priprema elektroniÄkih prijava, Äime se želi administracije rasteretiti i Å¡kole, i uÄenike, i roditelje. Istodobno će se, zbog velikog interesa Å¡kola, uvesti i elektroniÄki imenici gdje god je to moguće. Najesen će poÄeti pilot-projekti po županijama u kojima će se krenuti u uvoÄ‘enje obveznoga jednogodiÅ¡njeg predÅ¡kolskog obrazovanja. Ministarstvo priprema graÄ‘anski i zdravstveni odgoj koji bi u program uÅ¡li sljedeće Å¡kolske godine. Namjera je da se kroz zdravstveni odgoj Ä‘ake uÄi o spolno prenosivim bolestima, Å¡tetnosti alkohola i droga te o nasilju u druÅ¡tvu i meÄ‘u mladima. Kroz graÄ‘anski odgoj cilj je djecu osvijestiti kao graÄ‘ane te ih nauÄiti toleranciji prema drugima i funkcioniranju demokratskog druÅ¡tva. Osnovnim Å¡kolama će graÄ‘anski odgoj biti ugraÄ‘en u nastavu, dok će srednje Å¡kole moći odluÄiti žele li ga kao samostalni predmet ili kao dio nekih drugih. Ravnatelji uskoro viÅ¡e neće moći raditi bez licencije, no joÅ¡ se radi na pravilniku koji će urediti uvjete za stjecanje te isprave. U Ministarstvu upozoravaju da uÄitelji, nastavnici i struÄni suradnici moraju svakih pet godina obnavljati licenciju za rad i dokazati da su osposobljeni za posao, dok sada ravnatelji nemaju nikakvu obvezu. Ravnateljica VII. gimnazije Ljilja Vokić ne vidi smisao većine Jovanovićevih promjena, ali ga podupire u zabrani prelaska iz jedne Å¡kole u drugu.
– Pozdravljam tu njegovu odluku! I predlažem mu da propiÅ¡e da djeca u osnovnu Å¡kolu moraju ići u svojoj Äetvrti. Ovako je u jednoj Å¡koli 15 Ä‘aka, a u drugoj gužva. Za ravnatelje ne znam Å¡to mogu uvesti jer već postoje uvjeti, potrebno je samo da se ravnatelji tehnoloÅ¡ki usavrÅ¡avaju. Zdravstveni odgoj već provodimo kroz satove razredne zajednice – kaže Vokić.
U visokom obrazovanju ministar Jovanović je odluÄio da će ograniÄiti rad profesorima na 65 godina. Želi tako dati priliku znanstvenim novacima da se zaposle. Sa sveuÄiliÅ¡tima će potpisati trogodiÅ¡nje programske ugovore kroz koje bi sveuÄiliÅ¡ta dobila novac za provoÄ‘enje strategije koju imaju u tome razdoblju.
Kritika sveuÄiliÅ¡ta
No i jedno i drugo je loÅ¡e rjeÅ¡enje, poruÄuje Ksenija Turković, prorektorica na SveuÄiliÅ¡tu u Zagrebu.
– Zabrinjava nas Å¡to se manjak novca rjeÅ¡ava kroz zakonske reforme, bez analize posljedica. Kadrovska politika se ne smije tako provoditi, već se mora voditi raÄuna o kvaliteti obrazovanja. Za programskim ugovorima vapimo, no neprovedivi su. Za njih je potrebna nacionalna strategija, država mora dati smjernice u kojem pravcu se želi razvijati da bi sveuÄiliÅ¡ta napravila plan koji kadar obrazovati. Potreban je i novac, a ni njega nema – poruÄuje prorektorica K. Turković.
1. obvezna godina dana predškolskog
2. elektroniÄki imenici gdje je to moguće
3. zdravstveni i građanski odgoj u osnovnim školama
4. novi gimnazijski programi
5. uÄenici se poslije 31. ožujka neće moći seliti iz jedne Å¡kole u drugu, osim ako je rijeÄ o promjeni mjesta stanovanja
6. uvodi se licenciranje ravnatelja, a bit će doneseni i jasni kriteriji za odabir, kojih dosad nije bilo
7. elektroniÄki upisi u srednje Å¡kole
8. programski ugovori za visoko Å¡kolstvo
9. umirovljenje profesora starijih od 65 godina