(Slobodna Dalmacija) TeÅ¡ka gospodarska situacija i ispražnjena državna blagajna natjerala je aktualnu vlast na najavu novih rezova, pa tako i u obrazovanju. U sjeni proraÄunske rupe ostale su, meÄ‘utim, najave i pripreme obrazovnih reformi, a da Vlada od njih ne odustaje, svjedoÄi i to Å¡to je u srpnju prihvatila Strategiju znanosti, obrazovanja i tehnologije u kojoj se kao jedna od novosti predviÄ‘a i uvoÄ‘enje devetogodiÅ¡nje obvezne osnovne Å¡kole.
Kada će to biti moguće, ostalo je otvoreno pitanje, iako je prilikom predstavljanja nacrta strategije prošle godine voditelj skupine koja je na njoj radila prof.dr. Neven Budak kao najraniju moguću godinu uvođenja naveo 2018. godinu.
MeÄ‘utim, u Å¡kolama je sve to izazvalo dosta skepse – a osobito pitanje infrastrukture, odnosno provedbe nastave i smjeÅ¡taja joÅ¡ jedne generacije djece koja će u Å¡kolu ubuduće kretati ranije od sadaÅ¡njih generacija, jer će Å¡kola biti obvezna za svu djecu koja do 1. rujna u tekućoj godini navrÅ¡e Å¡est godina.
Trbuhom za kruhom
Jednosmjenska nastava, primjerice, kao jedan od preduvjeta, kojoj su težile dosadaÅ¡nje vlasti pa tako i Kukuriku koalicija, Äini se u narednim godinama nemogućom misijom – prema podacima Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta za proteklu 2013./2014. Å¡kolsku godinu, od 876 matiÄnih osnovnih Å¡kola u Hrvatskoj najviÅ¡e ih je i dalje radilo u dvije smjene – njih 476 ili 54,3 posto.
Nastava u jednoj smjeni provodila se u 391 Å¡koli ili njih 44,6 posto, od Äega najviÅ¡e u Varaždinskoj županiji 85,4 posto, a najmanje u ZagrebaÄkoj županiji, 18,8 posto.
I u gradu Zagrebu neÅ¡to manje od trećine osnovnih Å¡kola radi u jednoj smjeni. No, na žalost, usprkos najavama prosvjetnih vlasti proteklih godina, Hrvatska joÅ¡ uvijek ima osnovnih Å¡kola koje rade u tri smjene – njih ukupno devet, od kojih najviÅ¡e i to Äak sedam u Splitsko-dalmatinskoj županiji te po jedna u ZagrebaÄkoj i Zadarskoj županiji.
– Å kole koje rade u tri smjene koncentrirane su u tri grada, Splitu, KaÅ¡telima i Solinu, Å¡to ne Äudi jer su to mjesta u koja ljudi sve viÅ¡e dolaze trbuhom za kruhom. Oni su epicentri oko kojih se sve vrti, koji nude veće mogućnosti zaposlenja, pa je u njima i viÅ¡e obitelji s djecom. Tko će danas pronaći posao u Zagori? – kaže proÄelnik za prosvjetu, kulturu i Å¡port Splitsko-dalmatinske županije Zdravko OmrÄen.
Osim toga, upravo objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku za 2013.godinu pokazuju kako su upravo KaÅ¡tela i Solin rijetki gradovi u toj županiji koji su proÅ¡le godine zabilježili pozitivan prirodni prirast, Å¡to im takoÄ‘er ide naruku kada je u pitanju (buduća) uÄeniÄka populacija.
Zatvoreno 110 Å¡kola
S druge strane, život u zaleÄ‘u i dijelu otoka se gasi, a Zdravko OmrÄen kaže kako je samo u posljednjih dvadesetak godina u Splitsko-dalmatinskoj županiji zatvoreno 110 podruÄnih osnovnih Å¡kola. Od danaÅ¡njih 65 matiÄnih Å¡kola u županiji (izvan Splita i Makarske) njih viÅ¡e od trećine ima manje od 150 uÄenika.
– Kada govorimo o radu Å¡kola u tri smjene, treba imati u vidu i Äinjenicu da je osnovnoÅ¡kolski prijevoz besplatan, pa se dogaÄ‘a da roditelji, ako već mogu birati, djecu radije Å¡alju u matiÄnu a ne u podruÄnu Å¡kolu – dodaje OmrÄen.
Primjerice, od 18 tisuća uÄenika osnovnih Å¡kola kojima je osnivaÄ ta županija njih trećina ili oko Å¡est tisuća su – putnici! A stavka prijevoza za uÄenike osnovnih i srednjih Å¡kola odnosi viÅ¡e od polovice ukupnog budžeta za obrazovanje Splitsko-dalmatinske županije, Å¡to negativno utjeÄe na pedagoÅ¡ki standard Å¡kola.
Stoga, smatra OmrÄen, prije bilo kakvih poteza, uÅ¡teda i strategija treba dobro sagledati situaciju na terenu, financijsku težinu ali i dugoroÄne demografske projekcije:
– StatistiÄki podaci zabrinjavaju, ali mi ne možemo imati nekakvu županijsku strategiju ako ne postoji dobro postavljena strategija obrazovanja na državnoj razini – poruÄuje Zdravko OmrÄen.
Iako neke (bogatije) županije koje su priliÄno uložile u Å¡kologradnju, poput Varaždinske ili Istarske, imaju visok postotak osnovnih Å¡kola koje rade u jednoj smjeni (80 i viÅ¡e posto), u nekim županijama oÄigledno depopulacija pridonosi tome trendu.
Tako danas Äak 66,7 posto osnovnih Å¡kola u LiÄko-senjskoj županiji radi u jednoj smjeni, a u Å ibensko-kninskoj njih oko 61 posto, u DubrovaÄko-neretvanskoj oko 68 posto, a u Primorsko-goranskoj 70 posto.
Rad osnovnih Å¡kola u Dalmaciji 2013./2014.
Županije tri smjene 1, 2, 3,
SPLITSKO-DALMATINSKA 37 (40,2%) 48 (52,2%) 7 (7,61%)
ZADARSKA 19 (51,4%) 17 (45,9%) 1 (2,70%)
Å IBENSKO-KNINSKA 14 (60,9%) 9 (39,1%) /
DUBROVAÄŒKO-NERETVANSKA 21 (67,7%) 10 (32,3%)
Tristo tisuća djece manje
Geograf i demograf prof.dr. Ivo NejaÅ¡mić u radu „Kamo ide Hrvatska“, objavljenome u zborniku radova sa znanstvenog skupa „Demografija u Hrvatskoj“, održanom u povodu 50. obljetnice rada naÅ¡e ugledne akademkinje Alice Wertheimer-Baletić, navodi priliÄno sumorne prognoze za hrvatsko Å¡kolstvo do 2031.godine. Od 2001. do 2031. godine, naime, broj djece od 0 do 14 godina smanjit će se za gotovo tristo tisuća.
– U sljedećim desetljećima demografsko izumiranje bit će glavno obilježje stanovniÅ¡tva Republike Hrvatske. Uslijedit će zatvaranje mnogih Å¡kola, posebno u jaÄe depopuliranim krajevima. Do 2031.godine broj djece u dobi od pet do 14 godina smanjit će se za 197.570, pa će u osnovnim Å¡kolama biti sedam tisuća razreda manje – upozorava prof. dr. NejaÅ¡mić.
Ništa bolje neće biti ni sa srednjoškolskom populacijom u dobi od 15 do 19 godina, kojoj do 2031.godine predviđa smanjenje za oko 40 posto ili 120 tisuća osoba, što će dovesti do manjka od 4200 razreda. Prema tim prognozama, u hrvatskim osnovnim i srednjim školama od 2001. do 2031.godine nestat će oko 11 tisuća razreda!