(Mladina) Približno 7000 hrvaških učiteljev je podpisalo peticijo, v kateri zahtevajo možnost suspenza učencev, ki se med poukom obnašajo neprimerno in nasilno do predavateljev in sošolcev. Kot poroča Jutarnji list, je vse več tistih, ki preklinjajo, grozijo, pljuvajo po učiteljih, ne želijo z njimi komunicirati ali pijani prihajajo na pouk. Niso več redki niti učenci, ki zaradi slabe ocene razmečejo stole, preklinjajo, grozijo ali pa na slušalkah poslušajo glasno glasbo med poukom in ne sodelujejo, navaja zagrebški časnik.
Učitelji so na svojem spletnem forumu opisali številne primere, ki so na meji šokantnosti in bizarnosti ter nedvomno kažejo na motnje pri nekaterih otrocih in njihovih družinah ter celo v celotnem sistemu. Učiteljica na osnovni šoli nedaleč od Zagreba je navedla primer učenca, ki je v šolo prinesel nož, s katerim je skušal napasti sošolca. Ko so poklicali njegovega očeta, je povedal, da je otroku sam dal nož za primer samoobrambe. Podobno je bilo tudi v primeru učenca, ki je metal petarde v šoli in pred njo. Ko so poklicali policijo, je njegov oče vprašal, zakaj so zahtevali posredovanje policije, saj je on dal sinu petarde.
Nek učenec je grozil učiteljici s škarjami, da jo bo postrigel. Ko mu je odvzela škarje, je naslednji dan prinesel nož. Nato so ga premestili v drugo šolo. Učenka drugega razreda je med poukom praskala, grizla in zmerjala učiteljico ter pretepala sošolce in se metala po tleh, neka druga pa je pred zbornico beračila denar od učiteljev. Nek učenec je slekel hlače in spodnjice ter kazal zadnjico hišniku in sošolcem. Neki učiteljici so opraskali avtomobil, drugi so ukradli denarnico, beležijo pa tudi primer učenca, ki je ukradel prenosnik iz šolske knjižnice.
Več je primerov, ko so učenci v šolo prinesli alkoholne pijače, ki so jih spili med poukom, medtem pa zmerjali učitelje. Eden izmed učencev se je med poukom zgrudil. Potem so ugotovili, da je pred začetkom pouka pokadil zavojček marihuane. Jutarnji list navaja še več različnih primerov, ki pojasnjujejo zakaj učitelji in profesorji vztrajajo pri uvedbi ukrepov suspenza problematičnih učencev. Učencev, ki povzročajo težave, zdaj ne smejo izključiti iz pouka ali pustiti brez nadzora niti jih poslati domov.
Opozarjajo, da je nasilja vse več, ko se pogovarjajo s starši pa pogosto slišijo, da so bili njihovi otroci izzvani, da jih učitelji ne marajo, da gre za otroške vragolije in podobne reči. Nekateri učitelji so tiho, ker se bojijo, da jih bodo ocenili za nesposobne, nimajo pa niti podpore ravnateljev, ki so tudi sami pod pritiskom. Mnoge šole nimajo strokovnih službe, v najboljšem primeru zgolj pedagoga, zmanjkuje pa defektologov, socialnih pedagogov, psihologov in ostalih strokovnih oseb.
Učitelji so sicer večkrat poudarili, da je v šolah veliko več problemov, kot je uvedba zdravstvene vzgoje, zaradi katere poteka hud besedni spopad med hrvaško vlado in rimskokatoliško cerkvijo.