Otvoreno pismo Mreže Nastavnici organizirano

PoÅ¡tovani ministre Fuchs, 

dok čekamo objavu novih službenih epidemioloÅ¡kih mjera za početak nove Å¡kolske godine, kao mreža nastavnika koja broji preko 19000 članova upućujemo Vam ovo otvoreno pismo. 

Za početak, svjesni smo da će i sljedeća Å¡kolska godina biti izazovna, baÅ¡ kao Å¡to su bile i dvije prethodne. Pretpostavljamo da će epidemioloÅ¡ke mjere za rad u osnovnim i srednjim Å¡kolama biti vrlo slične onima koje smo imali u Å¡k. god. 2020./2021. Spremni smo nastavu i izvannastavne aktivnosti prilagoditi uvjetima pandemije, ali smatramo da ima načina da se naÅ¡ svakodnevni rad poboljÅ¡a, u odnosu na onaj po kojem smo radili ove, joÅ¡ uvijek tekuće, Å¡kolske godine. 

Iskustvo dosadaÅ¡njih mjera pokazalo je da je nastava izbornih predmeta, prvenstveno drugog stranog jezika i informatike, izrazito patila. Posljedice neadekvatne nastave iz ovih predmeta će se tek vidjeti. Naime, u slučajevima kad su kombiniranu grupu za izvoÄ‘enje izbornih predmeta činili učenici različitih razrednih odjela, ona se izvodila u modelu C, online. Uzmemo li u obzir da smo po modelu C počeli raditi u ožujku 2020., možemo reći da su skoro čitava 3 polugodiÅ¡ta izborne nastave odraÄ‘ena uglavnom bez “živog” kontakta učenika i učitelja. 

Nemogućnost organiziranja dopunske nastave uživo značajno je odmogla učenicima kojima je potrebna dodatna pomoć za usvajanje sadržaja i vještina, veća od one koju im pružamo tijekom redovne nastave. Očitovalo se to ponajviše u matematici, ali i u nastavi drugih predmeta.

Nemogućnost održavanja dodatne nastave i većine natjecanja uživo također je bila na štetu iznadprosječnih učenika koji su imali puno manje prilika za iskazati svoje talente i vještine nego njihovi prethodnici.

Nemogućnost održavanja izvannastavnih aktivnosti uživo znatno je osiromašila kulturni i društveni život škole.

Sve ovo navodimo sa željom da se razmisli o promjeni modela nastave za školsku godinu 2021./2022. za ove skupine učenika. Smatramo da odluku o modelu nastave za njih treba prepustiti školama koji imaju puno jasniju sliku o prostornim i higijenskim uvjetima kao i o veličini takvih mješovitih skupina u svojim školama. Predlažemo da MZO, odnosno stožer, izdaju uputu svim ravnateljima da autonomno odluče o modelu nastave za ove skupine uz preporuku da, gdje prostorni uvjeti i veličine skupina to dopuštaju, organiziraju nastavu uživo uz uobičajene mjere razmaka i nošenja maski.

Dodat ćemo da su često ove grupe, posebno za dopunsku i dodatnu nastavu, vrlo male pa ih pohaÄ‘a, primjerice, 8 učenika iz dva susjedna razredna odjela. U takvim se slučajevima bez problema može unutar učionice osigurati da učenici različitih odjela sjede na velikoj udaljenosti. ZaÅ¡to to ne dozvoliti? Ti isti često sjede u istom autobusu koji ih dovozi u Å¡kolu i odvozi iz nje, a prije ili poslije nastave druže se na raznim izvanÅ¡kolskim aktivnostima. Uvjereni smo da jedan ili dva Å¡kolska sata koje će provesti u istoj, prozračenoj i prethodno dezinficiranoj, učionici s maskama na licu i na propisanoj udaljenosti neće utjecati na njihovo zdravlje niÅ¡ta viÅ¡e nego ostale aktivnosti koje provode zajedno, a joÅ¡ i bez maski. 

Na državnoj maturi te pri školskim/gradskim natjecanjima (primjerice, iz matematike) te na dopunskom radu nakon završetka nastavne godine učenici više različitih odjela bili su u istoj učionici. Za to su propisane posebne mjere te Vas ovim putem molimo i potičemo Vas da nam iste uvjete omogućite za nastavu izbornih predmeta, dopunsku i dodatnu nastavu te izvannastavne aktivnosti. To bi učiteljima omogućilo lakši rad s učenicima, ali, još važnije, osiguralo

 bolje uvjete učenicima u kojima bi u potpunosti ostvarivali svoje pravo na kvalitetno obrazovanje i primjerenu pomoć ili podrÅ¡ku učitelja prema specifičnim interesima ili potrebama.

Mreža Nastavnici organizirano