piše: Anita Damjanović
Nije lako biti Grk, napisao je Dimou, suvremeni grÄki filozof.
U Hrvatskoj, pak, nije lako biti uÄitelj ako nisi filozof.Â
U vjeÄitom ontoloÅ¡kom limbu uÄitelj u Hrvatskoj ulazi u istu rijeku ne jednom, ne dvaput, nego svake božje godine. Zato je okrenuti se filozofiji za uÄitelja jednostavno stvar samoodržanja.
U poÄetku uÄitelj uvijek bude idealist. Ne u Kantovskom smislu, nego Äovjek koji vjeruje u najbolju verziju stvari, u ovom sluÄaju obrazovnog sustava.
Ubrzo uÄitelj razvije sindrom pretuÄene žene i Å¡treber kakav je, prolazi kroz sve faze iako već nakon prve vidi da nije dobro:
1. Poricanje – uÄitelj odbija priznati da je ful’o profesiju, nudi izgovore za zlostavljanje sustava i Ävrsto vjeruje da će se neÅ¡to promijeniti
2. Krivnja – uÄitelj uviÄ‘a problem, no za zlostavljanje poÄinje kriviti sebe jer za plaću ne diže 100 kila žive vage i ima mitske ljetne praznike
3. Prosvjetljenje – uÄitelj viÅ¡e ne krivi sebe, no misli da svojim angažmanom može pomoći zlostavljaÄu da se promijeni
4. Odgovornost – uÄitelj prihvaća da ne može promijeniti zlostavljaÄa i pokuÅ¡ava pobjeći iz zlostavljaÄke veze, no kamo? Nema Sigurne kuće za uÄitelja.
U stanju teÅ¡kog PTSP-a uÄitelj ulazi u fazu skeptik i to u mjeri ‘nullius in verba’, to jest uÄitelj ne vjeruje nikome na rijeÄ. Nije mu važno od kud dolazi faktoid- od faktoidiota iz raznih ministarstava i Vlade ili faktoidiota iz neposrednog okruženja. UÄitelj spoznaje da ga sabotiraju i odbacuje mentalitet žrtve. U ovoj fazi uÄitelj se najÄešće prikljuÄuje pokretu otpora, to jest, uÄiteljskim fejsbuk grupama i postaje militantan.
Slijedi faza materijalist, no zaboravite Descartesa i Hegela. UÄitelj materijalist je u javnosti posebno omražena vrsta koja istovremeno poput krpelja parazitira na državnom proraÄunu te u maniri krvoloÄnog predatora vreba evolucijski slabije primjerke iz ‘realnog sektora’. UÄitelj materijalist je potencijalno opasan za druÅ¡tvo jer je sklon Å¡trajku u predizborno vrijeme.
U zadnjoj fazi uÄiteljevanja, uÄitelj materijalist prolupa i najÄešće se odaje stoicizmu – stavlja stvari u perspektivu: ono Å¡to ne može promijeniti, prihvaća, ono Å¡to može, pokuÅ¡ava: uglavnom nema niÅ¡ta, ali barem nije gladan, ne može putovati, ali barem može Äitati putopise, ne može doprijeti do Vlade, ali barem ima izbore…
I tako, mic po mic, godina po godina, svaki uÄitelj u Hrvatskoj i ne primijetivÅ¡i, poput Epikteta, od roba postane ni viÅ¡e ni manje nego filozof!