Anketa postavljena na grupi “Nastavnici.org” pokazala je da su prosvjetari gotovo jednoglasno protiv novog pravilnika koji bi, kao, trebao “smanjiti nasilje u Å¡kolama”. Trenutni rezultati ankete postavljene juÄer su sljedeći: da je pravilnik “Neupotrebljiv, beskoristan i besmislen” misli ukupno 393, ili 96,3 posto od 408 prosvjetara koji su se ukljuÄili u anketu. Da je pravilnik “LoÅ¡, ali se može popraviti” misli njih 13 ili 3,2 posto, dok njih dvoje, ili 0,5 posto, misli da je pravilnik “U redu“.
Naime, nakon proÅ¡lotjednog prosvjeda nekoliko tisuća prosvjetara, roditelja i svih ostalih koji su se doÅ¡li usprotiviti sustavu koji potiÄe nasilje u Å¡kolama, Ministarstvo obrazovanja odgovorilo je pravilnikom nemogućeg imena: “Pravilnik o naÄinu i obliku provoÄ‘enja odgojno-obrazovne potpore i struÄnoga tretmana uÄenika u riziku za razvoj problema u ponaÅ¡anju i uÄenika s problemima u ponaÅ¡anju”, kojeg su nastavnici odmah prozvali “Pravilnik nerazumljivog imena” ili “Pravilnikom od 26 rijeÄi”, skraćeno “Pravilnik 26”, za prijatelje “PONIOPOOPISTUURZRPUPIUSPUP”.
Ocjene su priliÄno jednoduÅ¡ne: dodatna birokracija, dodatno otežavanje ikakve procedure, dodatno otežano rjeÅ¡avanje problema, a najjezgrovitiji komentar dao je jedan kolega:
U praksi neprovedivo, nejasno… Jedno je, pak, jasno – ovime su nasilni i problematiÄni uÄenici joÅ¡ viÅ¡e zaÅ¡tićeni, tek im se sad, u raljama nejasne birokracije, neće moći stati na kraj, jer je ovo Å¡to ovaj pravilnik predviÄ‘a jednostavno NEIZVEDIVO. Otvara beskonaÄne mogućnosti inspekcijama da obore bilo kakve pedagoÅ¡ke mjere jer ih je nemoguće sprovesti. Tko će nastradati? U prvom redu dobra djeca koju će biti joÅ¡ teže zaÅ¡tititi, razrednici u drugom redu jer će oni biti krivci za sve, a potom struÄna služba te ravnatelji. A tko neće moći snositi posljedice – nasilnici. JoÅ¡ jedan dokaz Å¡to se dogaÄ‘a kada kancelarijski moljci koji nemaju doticaja sa stvarnošću piÅ¡u pravilnike, pravila i zakone!”
Anketa joÅ¡ traje pa su moguće manje oscilacije, ali vrijedi napomenuti da je, kako je broj anketiranih rastao od juÄer ujutro, kad je anketa postavljena, do trenutka pisanja ovog teksta, rezultat bio popriliÄno konzistentan. Rasprava je tek poÄela, oni koji misle da se pravilnik može popraviti – ili žele jednostavno službenim kanalima izreći svoje miÅ¡ljenje – mogu se prikljuÄiti na e-savjetovanje, a o pravilniku u cjelini joÅ¡ će itekako biti govora.
Nadopuna: PoÅ¡teno je napomenuti da je, nekoliko dana kasnije, broj podržavatelja “Pravilnika 26” malo porastao i da postotak onih koji misle da je stvar niÅ¡koristi pao za jedan postotak, dakle viÅ¡e nije 96,3, nego 95,3.